Praca Wałbrzych

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 423

Praca w Wałbrzychu

Wałbrzych – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wałbrzych to jedno z większych miast na południowym zachodzie Polski. Przynależy do województwa dolnośląskiego, jest główną miejscowością aglomeracji wałbrzyskiej, w skład której wchodzi jeszcze 10 pobliskich miast. Wałbrzych zamieszkuje niemal 110 tys. osób.

Warto podkreślić, że region, choć kojarzy się głównie z ciężkim przemysłem, ma także wysokie walory przyrodnicze. Książański Park Krajobrazowy, rezerwat Jeziorko Daisy, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Palmiarnia w Lubiechowie to tylko niektóre cenione turystyczne atrakcje w Wałbrzychu i okolicach. Znaleźć tu można także wiele zabytków. Dla fascynatów historii nie lada gratką będzie wizyta w zapierającym dech w piersiach Zamku Książ, u podnóża którego znajduje się piękny park z fontannami. Warto też zobaczyć ruiny zamków Nowy Dwór, Stary Książ oraz położony niedaleko od miasta Zamek Grodno. Każdy, kto planuje zwiedzanie Wałbrzycha, powinien wybrać się do ratusza i na wałbrzyski rynek oraz znaleźć czas na wizytę w Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki – obejrzeć zbiory w Muzeum Przemysłu i Techniki czy sprawdzić ofertę warsztatów tematycznych.

Wałbrzych i okolice jest nie tylko ciekawą destynacją na krótki urlop. Przede wszystkim całe województwo dolnośląskie to jeden z najatrakcyjniejszych terenów dla inwestorów i nowych firm. Ci, którzy działają w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, mogą liczyć na zwolnienia z podatku dochodowego, tereny inwestycyjne na fabryki, hale przemysłowe do wynajęcia i inne udogodnienia. W ramach strefy, w 51 podstrefach, funkcjonuje 220 firm, generujących łącznie 53500 miejsc pracy. Strefa, podobnie jak inne w kraju zostanie wygaszona do 2026 r. – SSE zastąpi nowy instrument – Polska Strefa Inwestycji.

Działalności biznesowej w tej okolicy sprzyja wiele. Przede wszystkim dobra infrastruktura drogowa i bliskie położenie wielu dużych ośrodków miejskich, jak Wrocław, Jelenia Góra czy Kłodzko oraz sąsiedztwo Czech i Niemiec pozwalają na sprawny transport. Wałbrzych od przejścia granicznego Kudowa Słone dzieli 90 km, Golińsk/Mezimesti – 17 km, Lubawka – 29 km, a Zgorzelec – 120 km. Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonym o niecałe 80 km Wrocławiu.

Rynek pracy, oferty pracy – Wałbrzych

Niegdyś miasto było ważnym ośrodkiem Dolnego Śląska zajmującym się wydobyciem węgla kamiennego w trzech dużych kopalniach. To jednak już historia, bowiem ostatnią z kopalni zamknięto w latach 90’ ubiegłego stulecia. Decyzja ta odbiła się negatywnie na gospodarce regionu i samych mieszkańcach. Drastycznie wzrosło bezrobocie, a byli górnicy mieli małe szanse na znalezienie zatrudnienia w innym zawodzie. Wyjść z kryzysu lokalnej gospodarki i rynku pracy pomogło utworzenie Specjalnej Strefy Inwestycyjnej i działania wspierające przedsiębiorczość mieszkańców. W SSI większość inwestycji skupia się w branży produkcyjnej i usługowej. W mieście rozwijają się też branże: ceramiczna, szklarska, włókiennicza, odzieżowa, spożywcza, materiałów budowlanych, chemiczna, metalowa, elektroniczna i motoryzacyjna.

Praca w Wałbrzychu i okolicach czeka na kandydatów w wielu branżach. W mieście działa duża liczba mikroprzedsiębiorstw (czyli firm, które zatrudniają do 9 osób) zajmujących się w większości handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych i motocykli, usługami budowlanymi, transportem i gospodarką magazynową.

Czym charakteryzuje się wałbrzyski rynek pracy? Zgodnie z prognozami z corocznego badania Barometr zawodów, w 2020 r. problemów z zatrudnieniem nie powinni mieć blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, mechanicy pojazdów samochodowych, spawacze, pracownicy budowlani (m.in. pracownicy robót wykończeniowych, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji, kierownicy budowy). Duże zapotrzebowanie kadrowe obserwuje się też w branżach gastronomicznej (praca w Wałbrzychu od zaraz czeka na kelnerów i barmanów, kucharzy oraz pomoce kuchenne), medycznej (brakuje pielęgniarek i położnych), edukacyjnej (specjaliści rynku pracy odnotowują deficyt nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, a także wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych). Powyższe zawody znalazły się w grupie, której dotyczy duży deficyt.

Co ciekawe, w Barometrze nie wskazano zawodów nadwyżkowych w Wałbrzychu. To bardzo dobra informacja dla poszukujących zatrudnienia wałbrzyszan oraz osób, które planują związać swoją przyszłość z tym regionem. Czy to dobre miejsce do życia? Do takiego wyboru zachęcają tańsze niż choćby w niedalekim Wrocławiu mieszkania w Wałbrzychu, proekologiczna postawa włodarzy miasta, wiele inwestycji i powstające miejsca pracy. Mieszkańcy mogą korzystać z ciekawej oferty kulturalnej – w mieście działają kina, teatry, liczne instytucje kulturalne, filharmonia i Muzeum Porcelany. Spędzanie czasu wolnego na aktywnościach fizycznych i rekreacji możliwe jest m.in. dzięki wielu boiskom, stadionom. W mieście są też korty tenisowe, siłownie i baseny, w tym park wodny.

PUP Wałbrzych:

Adres: ul. Ogrodowa 5B, 58-306 Wałbrzych
E-mail: kancelaria@urzadpracy.pl
Telefon: 74 84 07 300/330

Szukaj pracy w mieście