Praca Lubin

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 406

 • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

  Socco Stuttgart GmbH   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę   10 856 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 dni
 • Delivery Manager

  Polcode Sp. z o.o   dolnośląskie, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Lubin Bolesławiec, Głogów   praca zdalna
  specjalista mid / senior / menedżer  rekrutacja online
  1 dni

Praca w Lubinie

Lubin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lubin to miejscowość znajdująca się w województwie dolnośląskim. Jest miastem powiatowym oraz siedzibą gminy wiejskiej. Lubin ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem turystycznym, jak i jako ważne centrum gospodarcze w regionie. Kto może liczyć na pracę w Lubinie? Czy warto brać pod uwagę zamieszkanie w tym mieście, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Oto kilka podstawowych informacji na temat miasta Lubin.

Historia Lubina jest bardzo długa, a wiele z jej kart przedstawia burzliwe wydarzenia. Lubin otrzymało prawa miejskie pod koniec XIII wieku. Miasteczko znajdowało się naprzemiennie pod panowaniem polskim, pruskim, niemieckim, zamieszkiwali je również wyznawcy różnych religii.

W XX wieku odkryto w okolicy rudy miedzi i powołano państwowy Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, rozpoczynając tym samym w okolicy wzmożony rozwój przemysłu ciężkiego. Spółka skarbu państwa pod nazwą KGHM Polska Miedź działa do dziś, ma status ważnego światowego wytwórcy miedzi i pierwszego na świecie wytwórcy srebra. Jest zarazem największym pracodawcą w regionie, zatrudniającym kilkanaście tysięcy osób.

Współczesny Lubin jest miejscowością nowoczesną, w której znaleźć można jednak sporo zabytków i poczuć ducha historii, zarówno tej sięgającej wieków średnich, jak i związanej z industrializacją okolicy.

Odpoczywać można w tutejszych kawiarniach, restauracjach, kinach, zwiedzać zabytki. Samo historyczne centrum miasta zachęca do spacerów. Poznając Lubin, warto zwrócić uwagę na takie wielowiekowe budowle jak kościół Matki Bożej Częstochowskiej, dzwonnica czy kaplica zamkowa.

W Lubinie mieszka 72,3 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miejscowości wynosi z kolei 40,77 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest więc znaczna, przekracza 773 osób na kilometr kwadratowy.

Inne podstawowe dane dotyczące Lubina to: numer kierunkowy 76, kod pocztowy 59-300, tablice rejestracyjne DLU.

Geograficznie Lubin znajduje się na Wysoczyźnie Lubińskiej (część Wyżyny Śląsko-Łużyckiej). Przez miasto przepływa rzeka Zimnica. Na mapie Polski miejscowości należy szukać na północny-zachód od Wrocławia (odległość między miastami to około 72 kilometry). Inne większe ośrodki miejskie w okolicy to Legnica (dystans mniej więcej 25 kilometrów), Polkowice (oddalone o 17 kilometrów), Leszno (mniej więcej 70 kilometrów) i Rawicz (około 60 kilometrów od Lubina).

Miasteczko stanowi prawdziwy węzeł komunikacyjny – doskonale rozwinięta sieć dróg lokalnych i krajowych zapewnia sprawny transport, rozszerzając rynki zbytu dla okolicznych firm i zarazem ułatwiając mieszkańcom Lubina podejmowanie pracy w pobliskich miejscowościach. Ważniejsze trasy to droga krajowa nr 3 (stanowiąca część trasy europejskiej E65), droga krajowa nr 36, drogi wojewódzkie nr 323 i nr 335. Profil gospodarczy miejscowości w dużej mierze determinuje tutejsze bogactwo naturalne, a więc obecność rud miedzi, srebra i innych pierwiastków.

Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, obejmuje je też Podstrefa Lubin Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na inwestorów czekają ulgi podatkowe, tereny pod inwestycje, bezpłatna pomoc w formalnych kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu, możliwość uzyskania dotacji z urzędu pracy.

W całym powiecie lubińskim działa 10 271 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, maj 2020 r.). 56 to średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające od 50 do 249 osób. Na terenie powiatu funkcjonuje też 13 dużych jednostek, z czego 3 dają pracę ponad 999 osobom. W mieście rozwijany jest zatem przemysł wydobywczy, metalurgiczny, hutniczy. Niemniej swoją reprezentację mają również liczne podmioty należące do innych sektorów gospodarki.

Rynek pracy, oferty pracy – Lubin

Praca w Lubinie od zaraz czeka na osoby o różnorodnych kwalifikacjach, co udowadnia cykliczne badanie Barometr zawodów. Przykładowo, w 2020 r. zapotrzebowanie tutejszych firm – przy braku chętnych do pracy spełniających wymagania – dotyczyło takich grup zawodowych jak: budowlańcy (szczególnie brukarze, dekarze, blacharze oraz robotnicy budowlani), kierowcy (ciężarówek, autobusów), pracownicy gastronomii (kucharze, szefowie kuchni, kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne).

W Lubinie pracę weekendową bez problemu powinni znaleźć kandydaci na sprzedawców i recepcjonistów. Brakuje nauczycieli (przedmiotów zawodowych, języków obcych, klas integracyjnych), pracowników opieki zdrowotnej (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów), służb mundurowych, branży technologicznej, mechaników, magazynierów, ślusarzy. Zapotrzebowanie rynku pracy jest spore, dlatego szansę na etat w wybranym zawodzie jest spore. Lubin to przyjazne miasto, w którym można rozwijać karierę zawodową.

PUP Lubin

Adres: ul. Jana Kilińskiego 12b, 59-300 Lubin
E-mail: wrln@praca.gov.pl, sekretariat@puplubin.pl
Telefon: 767 461 401

Szukaj pracy w mieście