Praca Przemków Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 51

Praca w Przemkowie

Przemków to niewielka miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej Polsce, w powiecie polkowickim (województwo dolnośląskie). Miasteczko stanowi ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym. Czym charakteryzuje się tutejsza gospodarka? Czy warto brać pod uwagę Przemków w czasie poszukiwania pracy w województwie dolnośląskim? Oto informacje, które nieco przybliżą warunki ekonomiczno-społeczne panujące w miejscowości.

Miasto liczy nieco ponad 6 tys. mieszkańców (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Jego powierzchnia to 6,53 kilometry kwadratowe. Gęstość zaludnienia jest zatem znaczna, bliska 933 osobom na kilometr kwadratowy. Numer kierunkowy do Przemkowa to 76, natomiast tablice rejestracyjne okolicznych aut rozpoczynają się od liter DPL.

Przemków (dolnośląskie) cechuje się długą historią, sięgającą wieków średnich. Prawa miejskie otrzymał już pod koniec XIII wieku. Z Historią miasta wiąże się postać założyciela miejscowości, księcia żagańskiego i ścinawskiego – Przemka. Na terenie miasta znajdziemy jego pomnik, a więcej informacji dostarcza Muzeum Ziemi Przemkowskiej. Przemków rozwijał się przez wieki jako miasto położone na szlaku handlowym. W średniowieczu zamieszkiwali go rzemieślnicy – tkacze, szewcy, piekarze, browarnicy i inni. Od XVII wieku zaczęła funkcjonować na terenie miasta huta żelaza – działalność hutniczą wznowiono w wieku XIX.

Tradycje związane z przemysłem przetrwały w Przemkowie do dziś. Współcześnie profil gospodarczy miasta cechuje pewne zróżnicowanie, jednak wciąż dominuje przemysł i budownictwo, w których znajduje zatrudnienie około 2/3 pracujących mieszkańców gminy.

Kto oferuje pracę w Przemowie? Przede wszystkim małe i rodzinne firmy. Na terenie miasta i gminy funkcjonują również średnie jednostki, niemniej nie znajdziemy tu ani jednego dużego przedsiębiorstwa o rozbudowanych strukturach.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na maj 2020 r.) na terenie miasta Przemków działa łącznie 417 podmiotów gospodarki narodowej, a w gminie miejsko-wiejskiej 543. Tych zatrudniających 10-49 osób jest w miasteczku 15, a w gminie 17. Jestostki z kadrą rzędu 50-249 pracowników działają tu z kolei 4 (wszystkie na terenie miasta).

Czy trudno dostać w Przemkowie pracę? Osoby bezrobotne obsługiwane są przez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach, który też monitoruje sytuację na lokalnym rynku pracy. PUP podaje, że status osoby bezrobotnej miało w czerwcu 2020 r. 325 mieszkańców Przemkowa, a w całym powiecie polkowickim było ich 1799. Jednocześnie w powiecie notuje się duże zapotrzebowanie na pracowników z różnych branż.

Informacji na ten temat dostarcza ogólnopolskie badanie Barometr zawodów. Pokazuje ono, że w 2020 r. okoliczni pracodawcy mają problemy z zapełnieniem wakatów na stanowiska związane przede wszystkim z branżą górniczą (za mało jest chętnych do pracy jako górnik, operator maszyn i urządzeń wydobywczych), produkcją przemysłową (brakuje monterów maszyn i urządzeń, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów), branżą transportową (etaty czekają na magazynierów, zaopatrzeniowców, dostawców, kierowców ciężarówek, spedytorów i logistyków) czy budowlaną (największe jest zapotrzebowanie na murarzy, tynkarzy, robotników budowlanych).

Oferty pracy w Przemkowie kierowane są też często do pracowników ochrony fizycznej, nauczycieli języków obcych, a także opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Wykaz zawodów deficytowych jest bardzo szeroki i obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Warto zaznaczyć, że wielu mieszkańców Przemkowa decyduje się na zatrudnienie nie tylko w tym miasteczku, ale również w okolicznych miejscowościach.

Jest to możliwe dzięki dość rozbudowanej infrastrukturze drogowej, gwarantującej sprawny dojazd do pracy w obrębie powiatu i dalej. W Przemkowie krzyżują się droga krajowa nr 12 oraz droga wojewódzka nr 328. By dostać się do pobliskiego Chocianowa, wystarczy pokonać trasę o długości 17 kilometrów. Z Przemkowa do Żagania jest z kolei 37 kilometrów, a do stolicy powiatu, czyli Polkowic – 24 kilometry.

Przemków to przyjazna miejscowość, w której życie toczy się spokojnie. Nie znajdziemy tu raczej tłumów turystów, niemniej miejscowość może pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami. Do największych atrakcji Przemkowa należy nieczynny dworzec Przemków-Odlewnia z XIX wieku. Na południe od miasta rozciągają się wyjątkowo atrakcyjne tereny Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, zachęcające do sportu, rekreacji i wypoczynku na łonie natury.