Praca Chojnów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 233

Praca w Chojnowie

Chojnów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Chojnów jest niedużą miejscowością leżącą nad rzeką Skorą, w obrębie Niziny Śląsko-Łużyckiej. Administracyjnie stanowi gminę miejsko-wiejską, należy do powiatu legnickiego oraz województwa dolnośląskiego. Ta niewielka, bardzo stara miejscowość to nie tylko doskonały punkt wypadowy do zwiedzania okolicznych gór i lasów – na przykład pobliskich Przemkowskiego Parku Krajobrazowego czy Parku Krajobrazowego Chełmy.

Chojnowem warto zainteresować się również, szukając pracy w województwie dolnośląskim. Poznaj miasto, jego unikatowy klimat i atrakcje oraz dowiedz się, na kogo czeka w Chojnowie praca.

Należy zwrócić uwagę, że miejscowości o tej nazwie jest w Polsce kilka. Jeśli chodzi o Chojnów – dolnośląskie, miasteczko charakteryzują takie podstawowe dane jak: strefa numeracyjna – 76, tablice rejestracyjne – DLE, kod pocztowy – 59-225. Powierzchnia miasta wynosi zaledwie 5,32 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Chojnowa to 13 266 osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Miejsce to cechuje zatem bardzo wysoka gęstość zaludnienia, szczególnie na tle całego regionu – jest ona równa około 2494 osoby na kilometr kwadratowy.

Historia Chojnowa jest długa – sięga średniowiecza. Na wyjątkowy charakter miejscowości wpływ miało to, że w ciągu wieków przechodziła ona pod strefę wpływów Czech, Prus, Niemiec oraz Polski. Konflikty, ale też wymiana kulturowa, gospodarcza, w tym handlowa, dotycząca rzemiosła, doprowadziły do ukształtowania miejscowości różnorodnej i szybko się rozwijającej. Tradycyjnie prowadzono tu działalność rzemieślniczą, następnie zaś rozwinął się przemysł, głównie sukienniczy, ale też rolno-spożywczy.

Warto wspomnieć, że współczesny Chojnów to miejscowość, do której warto przyjechać w celach turystycznych i to nie tylko z uwagi na bogactwo przyrodnicze okolicy. Również w samym miasteczku jest co zwiedzać, na przykład Zamek w Chojnowie – obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, kościół św. Piotra i Pawła, Basztę Tkaczy. Na uwagę zasługuje sam zabytkowy rynek na planie nieregularnego trójkąta. Chojnów to miasteczko przyjazne, otwarte na turystów, w którym życie toczy się spokojniej niż w dużych miastach. Bez wątpienia jest to miejsce, które warto rozważyć w czasie planowania kariery zawodowej.

Miasto Chojnów znajduje się w pobliżu ważnego węzła komunikacyjnego, co stanowi jeden z kluczowych atutów miejscowości, przyciągających inwestorów i pobudzających życie gospodarcze tych terenów. Chojnów przecina droga krajowa nr 94, wiodąca od Zgorzelca, przez Wrocław, Opole, miasta konurbacji górnośląskiej, w kierunku Krakowa. Ponadto Chojnów dzieli zaledwie 5 kilometrów od autostrady A4. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 328. Mimo tak rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej ruch w mieście nie jest duży – rozładowuje go obwodnica ciągnąca się na południe od centrum.

Chojnów znajduje się w sąsiedztwie stolicy powiatu – Legnicy. Obie miejscowości dzieli odległość około 20 kilometrów. Inne większe miasta regionu to: Lubin (odległość około 30 kilometrów), Bolesławiec (około 27 kilometrów), Jelenia Góra (około 54 kilometry), Wrocław (około 93 kilometry). W miasteczku promowana jest postawa przedsiębiorczości, a władze starają się stworzyć korzystne warunki dla rozwoju firm. Urząd miasta Chojnów oferuje usługę – Lokalne Okienko Przedsiębiorczości, zapewniającą szybką obsługę przedsiębiorców, bezpłatne informacje na temat prawnych i administracyjnych zasad prowadzenia działalności oraz możliwości uzyskania dofinansowania, także ze środków unijnych.

Chojnów obejmuje również podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zapewniająca preferencyjne warunki dzierżawy gruntów pod inwestycje, ulgi podatkowe i inne udogodnienia. Jak wygląda sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia i na kogo czeka praca w Chojnowie i okolicach?

Rynek pracy, oferty pracy – Chojnów

Do najważniejszych pracodawców należą przedsiębiorstwa przemysłowe – związane z branżą maszynową, papierniczą, przetwórstwa spożywczego i innymi. Duży odsetek mieszkańców znajduje również zatrudnienie w handlu, gastronomii, usługach.

Zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji ukazuje doroczne badanie Barometr zawodów. Zgodnie z prognozą na 2020 r., największe braki kadrowe w powiecie legnickim dotyczą takich zawodów jak: kierowca ciężarówki, magazynier, monter instalacji budowlanych, operator obrabiarek skrawających, robotnik budowlany. Niemniej grupa zawodów deficytowych jest bardzo obszerna.

Oferty zatrudnienia odnoszą się też do takich sfer jak edukacja, służba zdrowia, produkcja przemysłowa, usługi sprzątania, gastronomia, IT, marketing czy księgowość. Zgodnie z informacją podaną przez Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy, stopa bezrobocia w powiecie wynosi 9,6% (maj 2020 r.).