Praca Janikowo

Najnowsze oferty pracy: 418

Praca w Janikowie

Janikowo to miasteczko znajdujące się w sąsiedztwie Inowrocławia, nad Jeziorem Pakoskim. Administracyjnie leży w granicy województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu inowrocławskiego, jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. 

Życie tu toczy się spokojniej niż w dużych miastach. Jednocześnie Janikowo stwarza różnorodne możliwości zawodowe jako miejscowość prężnie rozwijająca się gospodarczo, z dość rozbudowanym przemysłem. Kto ma największe szanse na znalezienie w Janikowie pracy? Czytaj dalej i zdecyduj, czy brać pod uwagę tę miejscowość, przeglądając oferty pracy w kujawsko pomorskim. 

Janikowo – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Janikowo jest niedużym miastem rozciągającym się na powierzchni 9,51 kilometra kwadratowego, które zamieszkuje około 8,7 tys. osób. Gęstość zaludnienia nieznacznie przekracza więc 916 osób na kilometr kwadratowy. Chcąc dodzwonić się do miasta, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 52. Przesyłki adresuje się z kodem pocztowym 88-160. Tutejsze samochody i motocykle można rozpoznać po literach CIN na tablicach rejestracyjnych. 

Jak wspomniano na wstępie, Janikowo mieści się w powiecie inowrocławskim. Odległość między miasteczkiem a stolicą powiatu – Inowrocławiem – wynosi tylko 12 kilometrów. W powiecie znajdują się też miasta Gniewkowo (oddalone o 28 kilometrów), Kruszwica (20 kilometrów) oraz Pakość (6 kilometrów). 

Z Janikowa stosunkowo blisko do takich dużych ośrodków miejskich w regionie jak:

 • Bydgoszcz – 46 kilometrów, 
 • Toruń – 49 kilometrów, 
 • Gniezno – 49 kilometrów, 
 • Włocławek – 74 kilometry. 

Dojazd do Janikowa zapewniają drogi lokalne – gminne i powiatowe. W pobliżu przebiegają też drogi wojewódzkie nr 255 i 251, a także droga krajowa nr 15. 

Janikowo pełni funkcje administracyjne. W mieście zlokalizowana jest siedziba władz miasta oraz gminy:

 • Urząd Miejski w Janikowie
  ul. Przemysłowa 6, 88-160 Janikowo
  tel. 52 351 44 44

Bezrobotni mieszkańcy miasta, a także wszystkie osoby szukające wsparcia w kwestiach zawodowych, mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu:

 • PUP Inowrocław
  ul. Mątewska 17, 88-100 Inowrocław
  tel: 52 359 24 00

Janikowo zostało założone w XV wieku, a prawa miejskie uzyskało w 1962 roku. Warto zwrócić uwagę na zabytki tej miejscowości – gotycki kościół pw. Jana Chrzciciela, XX-wieczny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z unikatową mozaiką, XIX-wieczny most kolejowy, tutejsze pałacyki (obecnie w rękach prywatnych). W Janikowie działają instytucje kultury (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy). Wielkim atutem okolicy jest bogactwo naturalne. Mieszkańcy chętnie wypoczywają nad wspomnianym jeziorem, z Janikowa niedaleko też np. do Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Janikowo

Miasto rozwija się jako ośrodek przemysłowy. Działają w nim między Janikowskie Zakłady Sodowe (branża chemiczna), producenci mebli, elementów budowlanych, armatury, tworzyw sztucznych i inni. 

Łącznie w miejscowości prowadzi działalność 706 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 673 mikro, zatrudniających 0-9 pracowników, 
 • 24 małe, zatrudniające 10-49 pracowników, 
 • 8 średnich, zatrudniających 50-249 pracowników, 
 • 1 duże, zatrudniające 250-999 pracowników. 

Największy udział w profilu gospodarczym miasta mają:

 • firmy transportowe i zajmujące się magazynowaniem – stanowią 18,1% wszystkich podmiotów gospodarki,
 • sklepy, hurtownie, punkty naprawy samochodów i motocykli – 17,4%,
 • przedsiębiorstwa budowlane – 12,3%, 
 • firmy z branży nieruchomości – 10,9%,
 • podmioty usługowe zajmujące się np. naprawą sprzętu domowego użytku, komputerów – 7,5%,
 • zakłady przetwórstwa przemysłowego – 7,2%.

Samo miasteczko stwarza dość różnorodny rynek pracy, niemniej by zwiększyć swoje szanse na szybkie znalezienie etatu, warto brać pod uwagę rozleglejszy obszar. Duży rynek pracy tworzy przede wszystkim Inowrocław. 

Szukanie posady można zacząć od sprawdzenia zapotrzebowania na kadrę, zgłoszonego do urzędu pracy przez tutejszych pracodawców. Oddaje je badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przykładowo, w 2021 r. największy deficyt kandydatów do pracy w powiecie inowrocławskim dotyczy dekarzy i blacharzy budowlanych, masarzy i przetwórców ryb, a także diagnostów samochodowych. Zapotrzebowanie zgłaszane jest też między innymi w branżach medycznej, oświacie, gastronomii, transporcie czy księgowości. 

Eksperci rynku pracy wskazali też, że w 2021 r. w powiecie jest nadwyżka chętnych do podjęcia zatrudnienia przedstawicieli kilku zawodów. Trudności ze znalezieniem etatu mogą mieć: ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia. 

Szukaj pracy w mieście