Praca Kruszwica

Najnowsze oferty pracy: 510

Praca w Kruszwicy

Kruszwica jest miastem znajdującym się na Kujawach, na południe od Inowrocławia, w połowie drogi między Gnieznem a Włocławkiem. Administracyjnie przynależy do województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu inowrocławskiego i stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Kruszwica zlokalizowana jest w typowo rolniczej okolicy, miasto otaczają rozległe pola uprawne. Leży u ujścia Noteci do jeziora Gopło, największego jeziora Kujaw. Jezioro będące centrum Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia to wielka atrakcja Kruszwicy – przyciąga amatorów sportów wodnych, wypoczynku na łonie natury. Jezioro i jego otoczenie należą do obszarów chronionych Natura 2000. 

Kruszwica, Kujawy

Jak wygląda rynek zatrudnienia w mieście i do kogo najczęściej kierowane są w Kruszwicy oferty pracy? Czytaj dalej i poznaj społeczno-gospodarczy profil tej miejscowości. 

Kruszwica – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Kruszwica jest miastem w powiecie inowrocławskim. Od Inowrocławia – stolicy powiatu – dzieli ją odległość około 14 kilometrów. W powiecie znajdują się również miasta: Gniewkowo (oddalone od Kruszwicy o 30 kilometrów), Janikowo (20 kilometrów) oraz Pakość (27 kilometrów). Duże ośrodki miejskie znajdujące się stosunkowo blisko Kruszwicy to na przykład Konin (dystans 55 kilometrów), Włocławek (54 kilometry), Gniezno (58 kilometrów), Toruń (47 kilometrów). 

Do Kruszwicy można się dostać przecinającą miasto drogą krajową nr 62, drogą wojewódzką nr 412, trasami powiatowymi i drogami gminnymi. W niewielkiej odległości biegnie także droga krajowa nr 25 (tworząca obwodnicę Inowrocławia). 

Kruszwica jest niedużym miastem, i jeśli chodzi o zajmowany teren, i populację. Rozciąga się na powierzchni 6,64 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Kruszwicy to z kolei 8,8 tys. osób.

Kruszwica – oznaczenia, kody:

  • numer kierunkowy: (+48) 52, 
  • kod pocztowy: 88-150, 
  • oznaczenie rejestracji pojazdów: CIN. 

Kruszwica ma długą historię – uzyskało prawa miejskie w 1422 roku. Turystów przyciągają zabytki Kruszwicy: ruiny zamku wraz z Mysią Wieżą, starówka z rynkiem. Warto zwiedzić też kolegiatę św. Piotra i Pawła i kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 

Weekend czy dłuższy urlop w Kruszwicy z pewnością będzie udany, gdyż w miasteczku nie można się nudzić. Różnego rodzaju wydarzenia, koncerty organizuje Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit”. Do dyspozycji jest także Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. S. Przybyszewskiego, Galeria Ewy Lewańskiej. Na przyjezdnych czekają ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, kempingi, rozwija się też w Kruszwicy agroturystyka.

Rynek pracy, oferty pracy – Kruszwica

Miasteczko jest ośrodkiem wypoczynkowym – część mieszkańców utrzymuje się z usług hotelowo-gastronomicznych, działają tu wypożyczalnie sprzętu wodnego i usługi związane z obsługą ruchu turystycznego. W Kruszwicy rozwija się także przemysł, głównie rolno-spożywczy – działa tu największy w Europie Środkowej producent tłuszczów roślinnych. Ponadto w mieście znajdziemy też innych producentów żywności, paszy, automatyki grzewczej, przyczep gastronomicznych, odzieży i inne zakłady. 

Łącznie w Kruszwicy funkcjonuje 778 podmiotów gospodarki narodowej (źródło: REGON, stan na koniec marca 20201 r.). Najwięcej jest:

  • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 21,1% wszystkich jednostek gospodarczych, 
  • przedsiębiorstw budowlanych – 11,8%, 
  • firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 11,1%. 

Podobnie jak w całej Polsce, także w Kruszwicy dominują mikrojednostki – jednoosobowe działalności bądź zakłady pracy zatrudniające maksymalnie 9 pracowników. Tego typu podmiotów działa w mieście 742. Pozostałe to jednostki małe (10-49 pracowników) – 29, a także średniej wielkości (50-249 zatrudnionych) – 6. W miejscowości nie ma dużych zakładów pracy. 

Rynek pracy w mieście jest różnorodny, ale niezbyt duży, dlatego szukając posady w tych stronach, warto wziąć pod uwagę także okoliczne miejscowości. Zapotrzebowanie na rynku pracy w powiecie inowrocławskim obrazuje cykliczne badanie Barometr zawodów, wykonywane z inicjatywy resortu pracy. 

W 2021 r. w powiecie inowrocławskim największy deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia (w stosunku do dostępnych ofert) dotyczy: dekarzy i blacharzy budowlanych, diagnostów samochodowych, masarzy i przetwórców ryb. Na długiej liście profesji deficytowych – z którą warto się zapoznać – znajdują się jednak przedstawiciele zawodów z różnych branż, np. oświaty, opieki zdrowotnej, motoryzacji, branży meblowej, gastronomii czy księgowości. 

Szukaj pracy w mieście