Praca Świecie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 371

Praca w Świeciu

Świecie to pełne zabytków miasto położone na Pojezierzu Pomorskim, w historycznej krainie Kociewia. Administracyjnie przynależy do województwa kujawsko-pomorskiego, jest stolicą powiatu świeckiego i siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Centrum miasta Świecie

Świecie leży w wyjątkowo malowniczej okolicy, u ujścia rzeki Wdy do Wisły. Miasto może być doskonałym punktem wypadowym do wycieczek po Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. 

Na kogo czekają w Świeciu oferty pracy? Czytaj dalej i poznaj społeczno-gospodarczą charakterystykę tej miejscowości. 

Świecie – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Świecie jest siedzibą władz powiatu świeckiego. W powiecie znajdują się ponadto miasto Nowe oraz liczne wsie. Nieopodal Świecia leżą także takie ośrodki miejskie jak Chełmża, Chełmno, Grudziądz, Radzyń Chełmiński, Koronowo, Kwidzyn, Toruń, Bydgoszcz. 

Świecie jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą Polski dzięki łączącym się w północnej części miasta drogom krajowym nr 5 i nr 91. Do Świecia wiodą ponadto drogi wojewódzkie nr 239, 240 i 245, a także liczne trasy lokalne. 

Powierzchnia miasta wynosi 17,55 kilometra kwadratowego, liczba mieszkańców Świecia to 25,6 tys. osób. Obowiązuje tu numer kierunkowy (+48) 52, a świeckie samochody można rozpoznać po literach CSW na tablicach rejestracyjnych. 

Ważne instytucje publiczne w mieście:

 • Urząd Miejski Świecie (adres: ul. Wojska Polskiego 124, 86-100 Świecie, telefon: 52 333 23 10), 
 • Starostwo Powiatowe w Świeciu (adres: gen. Józefa Hallera 9, 86-100 Świecie, telefon: 52 568 31 00).

Świecie uzyskało prawa miejskie w pierwszej połowie XIV wieku. Miasteczko do dziś zachwyca wielowiekowymi bydynkami z różnych okresów historycznych. Największą atrakcją Świecia jest zamek krzyżacki z charakterystyczną krzywą wieżą. Warto zwiedzić kościół farny, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w pobernardyńskim zespole klasztornym, kościół św. Andrzeja Boboli. Uwagę zwracają pozostałości średniowiecznych murów obronnych, wiktoriański ratusz na rynku, XIX i XX-wieczne kamienice. Na przyjezdnych czeka baza hotelowo-gastronomiczna, a o ciekawą ofertę kulturalno-rozrywkową miasta dbają takie instytucje jak Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Pożarnictwa. 

Rynek pracy, oferty pracy – Świecie

Świecie stanowi centralny ośrodek gospodarczy dla powiatu i jeden z ważniejszych w regionie. Miasto słynie z tutejszych zakładów papierniczych. Rozwijają się też inne gałęzie przemysłu. W Świeciu działają między innymi producenci podłóg drewnianych, sprężyn i drutów, profili wykończeniowych, sprzętu sportowego, odzieży, karniszy i lamp, paszy, wyrobów ceramicznych. W mieście funkcjonują także liczne firmy z branż IT oraz budowlanej. 

Do prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny rejestru REGON wpisane są 2582 podmioty gospodarki narodowej z miasta Świecie (stan na koniec marca 2021 r.). Są to:

 • 2444 mikropodmioty generujące 0-9 miejsc pracy, 
 • 107 małych podmiotów generujące 10-49 miejsc pracy, 
 • 29 średnich podmiotów generujące 50-249 miejsc pracy, 
 • 2 duże podmioty generujące 250-9999 miejsc pracy.

Poziom bezrobocia w woj. kujawsko-pomorskim jest dość wysoki na tle kraju. W marcu 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła:

 • w Polsce – 6,4%,
 • w województwie kujawsko-pomorskim – 9,1%.

W powiecie świeckim stopa bezrobocia jest niższa od wojewódzkiej, ale przewyższa średnią krajową. W marcu 2021 r. była na poziomie 7,6% (źródło: GUS). 

Kogo szukają tutejsi pracodawcy? Liczne miejsca pracy generują przede wszystkim zakłady przemysłowe, ale nie tylko. Świecie to także ośrodek handlowo-usługowy i turystyczny, który również dostarcza wakatów. 

Zapotrzebowanie na rynku pracy w powiecie oddaje badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku z polecenia resortu pracy. Na przykład w 2021 r. eksperci rynku pracy wskazali duży deficyt kandydatów do pracy w charakterze masarza / przetwórcy ryb. 

Pracodawcy mają też kłopot ze znalezieniem chętnych do podjęcia zatrudnienia i zarazem mających odpowiednie kwalifikacje:

 • w budownictwie – betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, 
 • w branży elektromaszynowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, ślusarzy, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy,
 • w branży drzewno-meblowej – robotników obróbki drewna i stolarzy, 
 • w budownictwie – pracowników robót wykończeniowych, monterów konstrukcji metalowych, murarzy i tynkarzy, robotników budowlanych, 
 • w transporcie – kierowców ciężarówek, 
 • w gastronomii – kucharzy, szefów kuchni,
 • w branży finansowej – samodzielnych księgowych, 
 • w opiece zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek i położnych, 
 • w oświacie – nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu. 

PUP Świecie

Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu

 • adres: ul. Wojska Polskiego 195A, 86-100 Świecie,
 • telefon: 52 333 22 10).

Szukaj pracy w mieście