Praca Włocławek

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 363

Praca we Włocławku

Włocławek – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Włocławek jest miastem powiatowym położonym w woj. kujawsko-pomorskim. Leży w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w pobliżu Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Bywa nazywany stolicą Kujaw, bez wątpienia stanowi najważniejsze miasto Kujaw Wschodnich. Po Bydgoszczy i Toruniu to trzecie co do wielkości miasto w województwie. Powierzchnia Włocławka wynosi 84,32 km², a liczba mieszkańców – ponad 111 tys. osób.

Zdecydowanie większa część zabudowań, jak i historyczne centrum Włocławka, położone są na lewym brzegu rzeki. Przez Wisłę przebiega most Marszałka Rydza-Śmigłego. Na terenie miasta funkcjonują publiczne autobusy, a kilkadziesiąt kilometrów wytyczonych ścieżek umożliwia przemieszczanie się rowerem. Mieszkańcy mają również do dyspozycji transport rzeczny, z którego korzystają głównie statki turystyczne. Do ciekawych obiektów należy tama we Włocławku. Jest to zapora na Wiśle. Jej budowa doprowadziła do powstania sztucznego Jeziora Włocławskiego. Obiekt zabezpiecza mieszkańców w przypadku powodzi i zarazem ma znaczenie dla funkcjonującej tu największej elektrowni przepływowej w Polsce. Zapora należy też do turystycznych atrakcji we Włocławku.

Wielowiekowa historia Włocławka, a także bogactwo naturalne tych terenów zdecydowały o wyjątkowym charakterze tego miasta. Sama jego nazwa pochodzi od imienia Włodzisław. Pierwszą znaną wzmiankę o Włocławku znaleziono w średniowiecznych kronikach Galla Anonima. Miasto słynie przede wszystkim z tradycji ceramicznych, które sięgają XIX wieku. Porcelana z Włocławka znana jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Współcześnie w mieście stawia się na różne gałęzie przemysłu, a także handel czy usługi. Z uwagi na ciekawe zabytki Włocławka dobrze rozwinięta jest też rekreacja. Włocławek leży w pobliżu kilku ważnych ośrodków miejskich regionu. Od Płocka dzieli go około 50 km, od Torunia i od Kutna około 55 km, od Inowrocławia około 65 km, a od Bydgoszczy około 100 km. W sąsiedztwie Włocławka przebiega autostrada A1, umożliwiająca szybką komunikację zarówno z Trójmiastem, jak i Górnym Śląskiem. Do miasta można również dojechać, korzystając z dróg krajowych nr 62, 67, 91 czy drogi wojewódzkiej nr 252. Przez miejscowość przebiega również trasa kolejowa. Najbliższe pasażerskie porty lotnicze znajdują się w Bydgoszczy oraz w Łodzi – oba oddalone są od stolicy Kujaw o nieco ponad 100 km.

Choć wielu młodych ludzi wybiera studia na przykład w pobliskim Toruniu lub Bydgoszczy, warto pamiętać, że Włocławek również oferuje kształcenie na poziomie wyższym. Kandydaci i kandydatki na żaków mają do dyspozycji Państwową Uczelnię Zawodową, a także uczelnie niepubliczne. Dzieci i młodzież uczą się w ponad dwudziestu podstawówkach i kilkudziesięciu szkołach średnich i branżowych.

Włocławek to również ważny ośrodek kulturalny i rekreacyjny regionu. W pofabrycznych, zabytkowych budynkach Centrum Kultury Browar B odbywają się zajęcia i wydarzenia skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. We Włocławku działają teatry i kina, można skorzystać z oferty Obserwatorium Astronomicznego, wstąpić do Galerii Sztuki Współczesnej lub jednego z muzeów, przyłączyć się do Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, jednego z zespołów tanecznych albo chórów. W monumentalnej, gotyckiej katedrze we Włocławku mają miejsce koncerty organowe. W mieście odbywają się koncerty, festiwale, maratony i inne zawody sportowe. Można tu również uprawiać na przykład jeździectwo, golf, jogę, lotnictwo, nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing, karate i inne sztuki walki. To miasto przyjazne osobom aktywnym, lubiącym wypoczynek w otoczeniu natury, a także rodzinom i dzieciom.

Rynek pracy, oferty pracy – Włocławek

Najważniejsze obszary działalności gospodarczej tego regionu obejmują przemysł energetyczny, rolno-spożywczy, chemiczny, budowlany, a także usługi i handel. Inwestorzy mogą skorzystać z preferencyjnych warunków Włocławskiej Sfery Rozwoju Gospodarczego – Parku Przemysłowo-Technologicznego. Na początkujących przedsiębiorców czeka też Włocławski Inkubator Przedsiębiorczości. Jest to miasto, w którym ceni się kreatywne pomysły, a firmy mogą liczyć na wsparcie samorządu, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Miejscowość jest też atrakcyjna dla osób, które interesują oferty pracy. Włocławek cechuje się dużą grupą zawodów deficytowych, to jest takich, w których zapotrzebowanie na pracowników jest większe niż liczba chętnych do podjęcia zatrudnienia. Zgodnie z dorocznym badaniem Barometr Zawodów na pracę we Włocławku od zaraz największe szanse mają między innymi pracownicy sektora budowlanego (architekci, urbaniści, betoniarze, brukarze, cieśle, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych i konstrukcji metalowych, murarze, tynkarze, operatorzy sprzętu budowlanego, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani), a także pracownicy przemysłu motoryzacyjnego i technologicznego (blacharze, lakiernicy, elektrycy, elektromonterzy, inżynierowie mechanicy, monterzy elektronicy, mechanicy, spawacze, specjaliści ds. automatyki i robotyki, programiści, graficy komputerowi). Brakuje pracowników sektora medycznego – dentystów, techników dentystycznych, lekarzy, pielęgniarek, położnych. O dobrą pracę we Włocławku mogą starać się też kucharze, cukiernicy, piekarze, kosmetyczki, magazynierzy, weterynarze czy księgowi. Praca sezonowa we Włocławku, na przykład dla studentów, czeka w knajpkach (w charakterze kelnera, barmana), ale także okolicznych sadach, przy zbiorach owoców.

Z drugiej jednak strony w miejscowości ze znalezieniem pracy mogą mieć trudności przedstawiciele takich zawodów jak ekonomista, kierownik sprzedaży, ogrodnik, pedagog, pracownik administracyjny, socjolog, specjalista żywności i żywienia czy sprzątaczka.

PUP Włocławek

Adres: ul.Kapitulna 24, 87-800 Włocławek
E-mail: towl@praca.gov.pl
Telefon: sekretariat (54) 234 00 89 , 234 00 90, 231 07 85

Szukaj pracy w mieście