Praca Trzemeszno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 340

Praca w Trzemesznie

Trzemeszno położone jest w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. To niewielki ośrodek, będący siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Trzemeszno.

Miasteczko pełni szereg funkcji administracyjnych, zaspokaja potrzeby mieszkańców dotyczące edukacji, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia. O życie kulturalne mieszkańców dbają Dom Kultury w Trzemesznie oraz biblioteka publiczna. W całej gminie znajdziemy wiele miejsc rekreacji, obiektów sportowych. W mieście działa Ośrodek Sportu i Rekreacji, organizowane są zawody wędkarskie, biegi, turnieje piłkarskie. Trzemeszno to dobry teren dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych.

Trzemeszno - zabytki

Miejscowość oferuje niewielki rynek pracy, jest ośrodkiem handlowo-usługowym z drobnym przemysłem. W gospodarce gminy dużą rolę odgrywa rolnictwo – użytki rolne zajmują ponad 76% powierzchni gminy. Kto bez problemu znajdzie w okolicach Trzemeszna oferty pracy, a kto może mieć trudności w procesie rekrutacji? Jakie branże można uznać za kluczowe w rozwoju miasta? Oto wszystko, co należy wiedzieć o Trzemesznie, zwłaszcza szukając zatrudnienia w tej części województwa.

 

Trzemeszno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

 • powierzchnia

Gmina rozciąga się na terenie 174,7 kilometra kwadratowego, z czego miasto zajmuje 5,5 kilometra kwadratowego.

 • ludność

Liczba mieszkańców miasta wynosi 7,6 tys. W gminie Trzemeszno mieszka ponad 14 tys. osób.

 • czas wolny w Trzemesznie – zabytki, ciekawe miejsca

Położenie miasta na Pojezierzu Gnieźnieńskim, nad dwoma jeziorami:  Popielewskim i Trzemeszeńskim oraz na Szlaku Piastowskim sprzyja rozwojowi turystycznej funkcji Trzemeszna. Miejscowość to jeden z najstarszych wielkopolskich grodów. Określana jest jako Miasto Świętego Wojciecha – z postacią męczennika w herbie – a także jako miasto szewców, Gród Kilińskiego czy Niespokojne Miasto Powstańców. Wszystkie te nazwy odnoszą się do bogatej historii Trzemeszna. Ślady dawnych dziejów widać do dziś w zabytkach, których w tej okolicy nie brakuje. Do najważniejszych obiektów należą alumnat i bazylika w Trzemesznie, kompleks poszpitalny św. Łazarza, wieża ciśnień, kompleks browar i lodownie. Na terenie gminy, niedaleko od miasta znajdziemy także zabytkowy pałac, kościoły, kuźnie, młyny i inne.

 

 • położenie

Trzemeszno leży przy wschodniej granicy województwa wielkopolskiego. Ma korzystne położenie względem dużych ośrodków miejskich. Trzemeszno z najbliższymi stolicami wojewódzkimi dzieli:

 • 67 km z Poznaniem,
 • 76 km z Bydgoszczą,
 • 177 km z Łodzią,
 • 208 km z Gorzowem Wielkopolskim,
 • 220 km z Wrocławiem,
 • 260 km z Warszawą.

Niedaleko leżą także takie miasta jak Mogilno, Witkowo, Strzelno, Czerniejewo czy Kłecko. Najatrakcyjniejszy rynek pracy i ośrodek handlowo-usługowy dla mieszkańców Trzemeszna stanowi Gniezno. Siedziba powiatu oddalona o 19 km zaspokaja szereg potrzeb w zakresie edukacji, ochrony zdrowia, kultury.

 • dostępność komunikacyjna Trzemeszna

Miasto przecina droga krajowa nr 15 łącząca Wrocław z Olsztynem. Poza nią sieć komunikacyjną tworzą drogi lokalne. W Trzemesznie znajduje się także stacja kolejowa. Dojechać z niej można m.in. do Poznania, Mogilna, Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia. 

Rynek pracy, oferty pracy – Trzemeszno

Na 16 684 podmioty gospodarki narodowej działające w powiecie gnieźnieńskim 689 zarejestrowanych jest w Trzemesznie. Gmina stanowi siedzibę dla łącznie 1215 podmiotów (dane GUS, stan REGON na koniec stycznia 2021 r.). Tak w mieście, jak i w gminie, nie funkcjonują duże przedsiębiorstwa.

Podmioty w gminie ze względu na przewidywaną liczbę pracujących dzielą się następująco:

 • 0-9 pracujących – 1176 podmiotów,
 • 10-49 pracujących – 27 podmiotów,
 • 50-249 pracujących – 12 podmiotów.

Tutejszy rynek zatrudnienia kształtują firmy prywatne. Jednostek budżetowych na terenie gminy jest 26: po 10 mikro i małych oraz 6 średniej wielkości. 

A w jakich branżach szukać pracy? Trzemeszno i okolice – w granicach gminy – to obszar z rozwiniętym budownictwem, a także handlem i usługami naprawczymi pojazdów. Firm o tych profilach działalności jest w gminie odpowiednio 318 i 303. Rozwinięte są także różnorodne usługi, drobne przetwórstwo przemysłowe oraz branża transportowa.

Niskie bezrobocie, duży stopień uprzemysłowienia i zurbanizowania sprawiają, że rynek pracy w Wielkopolsce jest bardzo atrakcyjny. Od lat spośród wszystkich województw w Polsce odznacza się najniższą stopą bezrobocia. W styczniu 2021 r. wg GUS wynosiła ona 3,9% dla województwa. Dla porównania średnia krajowa to 6,5%. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie gnieźnieńskim był równy 4,4%.

Szukaj pracy w mieście