Żnin to malowniczo położone miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się nad jeziorami Dużym Żnińskim i Małym Żnińskim, w otoczeniu wielu innych zbiorników, w kulturowej krainie Pałuk.
Miejscowość stwarza dobre warunki mieszkaniowe, a także możliwości spędzania wolnego czasu, rozwoju zainteresowań. Do dyspozycji są między innymi Żniński Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu.
Czy trudno o znalezienie w Żninie pracy? Czytaj dalej i poznaj warunki na lokalnym rynku zatrudnienia.
Żnin – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Żnin to bardzo stare miasto – uzyskał prawa miejskie już w 1263 roku. Obecnie pełni funkcję lokalnego centrum administracyjnego – siedzibę władz powiatu żnińskiego i miejsko-wiejskiej gminy.
Żnin zajmuje powierzchnię 8,35 kilometra kwadratowego. Jego populacja to z kolei 13,8 tys. mieszkańców. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 52 i kod pocztowy 88-400. Żnińskie samochody można rozpoznać po literach CZN na tablicach rejestracyjnych.
W powiecie żnińskim zlokalizowane są 4 miasta – Żnin, Barcin, Janowiec Wielkopolski i Łabiszyn. Powiat rozciąga się na terenie o wielkości 984,55 kilometra kwadratowego, a liczba jego mieszkańców wynosi 70,2 tys. osób.
Żnin znajduje się w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Stosunkowo blisko stąd do takich miast jak na przykład Szubin (20 kilometrów), Inowrocław (38 kilometrów), Bydgoszcz (42 kilometry), Toruń (67 kilometrów) czy Poznań (75 kilometrów).
Na infrastrukturę transportową Żnina składają się trasy lokalne i ponadlokalne. Do miasta można dostać się np. drogą ekspresową S4 i drogą wojewódzką nr 251.
Administracja publiczna:
- Urząd Miejski w Żninie (adres: ul. 700-lecia 39, 88-400 Żnin, telefon: 52 303 13 01),
- Starostwo Powiatowe (adres: ul. Potockiego 1, 88-400 Żnin, telefon: 52 303 11 00).
Żnin jest miejscowością atrakcyjną turystycznie, zarówno z uwagi na okolicę, możliwości cieszenia się wspaniałymi krajobrazami, jak i ze względu na zabytki miasta. Warto zobaczyć na przykład gotycką wieżę ratuszową, kościół św. Floriana, kościół NMP Królowej Polski czy kościół św. Marcina. W zabytkowych budynkach mieszczą się też tutejsze instytucje kultury – Muzeum Ziemi Pałuckiej (w danym magistracie), Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania (w klasycystycznym dworku).
Rynek pracy, oferty pracy: Żnin
Żnin jest ośrodkiem turystycznym i handlowo-usługowym. Działają tu również zakłady przemysłowe – np. producenci dodatków piekarsko-cukierniczych, pasz, mięs, obuwia, e-papierosów, maszyn i pieców, naklejek i oznakowań, maszyn i części metalowych, mebli.
W mieście funkcjonują łącznie 1542 podmioty gospodarki narodowej (REGON / GUS, stan na koniec marca 2021 r.). 1457 to mikrojednostki zatrudniające do 9 pracowników, 67 stanowi małe zakłady pracy o kadrze rzędu 10-49 osób, 17 ma status jednostek średniej wielkości, zatrudniających 50-249 osób, a 1 to duży zakład (jednostka budżetowa) tworzący 250-999 miejsc pracy.
Lokalny rynek pracy jest dość różnorodny, jednak niewielki, dlatego szukając pracy w Żninie, warto brać pod uwagę także sąsiednie miejscowości. Do kogo często kierowane są oferty? Cenną wskazówką w tym zakresie może być Barometr zawodów, czyli prognoza wykonywana co roku na zlecenie resortu pracy, ukazująca deficyt i nadwyżkę kandydatów poszukujących zatrudnienia na danym obszarze.
Przykładowo, w 2021 r. w powiecie żnińskim pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem spełniających wymagania i chętnych do podjęcia się zadań:
- z branży budowlanej – brukarzy, cieśli, stolarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
- z branży elektromaszynowej, różnego rodzaju produkcji przemysłowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, masarzy i przetwórców ryb, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, mechaników samochodowych,
- z transportu – kierowców autobusu, maszynistów, kierowców ciężarówek,
- z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, operatorów aparatury medycznej, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów otsób starszych i niepełnosprawnych,
- z oświaty – nauczycieli przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
- z innych branż – kucharzy, pracowników usług pogrzebowych, samodzielnych księgowych.
PUP Żnin
Powiatowy Urząd Pracy w Żninie
- adres: ul. Składowa 4, 88-400 Żnin,
- telefon: 52 303 10 64