Praca Kolbuszowa

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 312

Praca w Kolbuszowej

Kolbuszowa to miasto znajdujące się w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu kolbuszowskiego i miejsko-wiejskiej gminy. Miejscowość jest ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym o zasięgu lokalnym. 

Kolbuszowa to ciekawa miejscowość, którą bez wątpienia warto odwiedzić w celach turystycznych. Jak z kolei wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Kto może znaleźć w Kolbuszowej pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat miasta. 

Kolbuszowa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jak wspomniano na wstępie, Kolbuszowa pełni funkcje administracyjne. W miasteczku znajdują się:

 • Urząd Miejski
  Adres: Obrońców Pokoju 21, 36-100 Kolbuszowa
  Telefon: 17 227 13 33
 • Starostwo Powiatowe
  Adres: 11 Listopada 10, 36-100 Kolbuszowa
  Telefon: 17 227 58 80

Miasto Kolbuszowa zajmuje powierzchnię 7,49 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi niespełna 9 tys. mieszkańców. Z kolei obszar gminy ma 150,59 kilometra kwadratowego powierzchni, a liczba jej mieszkańców to 24,8 tys. osób. 

Kolbuszowa jest jedynym ośrodkiem miejskim w powiecie kolbuszowskim. Powiat obejmuje ponadto 5 gmin wiejskich: Cmolas, Dzikowiec, Majdan Królewski, Niwiska i Raniżów. Powiat rozciąga się na 773,93 kilometra kwadratowego terenu. Mieszka tu łącznie około 62,2 tys. osób. 

Do Kolbuszowej są przypisane: 

 • numer kierunkowy – (+48) 17, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – RKL. 

Kolbuszowa znajduje się na terenach w znacznym stopniu wiejskich, otoczona jest lasami. Na południu rozciąga się Rezerwat Przyrody Zabłocie, popularne miejsce wycieczek krajoznawczych. Mimo że okolicę miasta cechuje niski stopień urbanizacji, jest Kolbuszowa bardzo dobrze skomunikowane z regionem. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 9, łącząca ją z aglomeracją rzeszowską (Rzeszów leży w odległości około 33 kilometrów). Przez Kolbuszową wiodą też drogi wojewódzkie nr 987 i nr 875. 

W pobliżu miasteczka znajdują się też między innymi: Mielec (27 kilometrów), Sędziszów Małopolski (21 kilometrów), Ropczyce (29 kilometrów), Sokołów Małopolski (28 kilometrów).

Kolbuszowa znajduje się w obrębie historycznej krainy Małopolski, na ziemi sandomierskiej. Miasteczko ma wielowiekową historię, a prawa miejskie otrzymało w 1690 roku. Jednym z najbardziej charakterystycznych rysów Kolbuszowej są tutejsze tradycje związane z rękodziełem. Ważną atrakcją Kolbuszowej jest Muzeum Kultury Ludowej. Znajduje się w nim skansen z tradycyjnymi domami drewnianymi dwóch tutejszych grup etnicznych – Lasowiaków i Rzeszowiaków, a także z budynkami gospodarczymi, remizą, wiatrakami, karczmą, kościołém św. Marka Ewangelisty z Rzochowa, i innymi obiektami. Przez muzeum przepływa rzeka Nil. W Kolbuszowej zabytków i innych atrakcji jest więcej. Warto zobaczyć XVIII-wieczną kolegiatę Wszystkich Świętych wraz z cmentarzem, pospacerować po starym rynku czy wybrać się do wsi Werynia (gmina Kolbuszowa) i zobaczyć tamtejszy pałac Tyszkiewiczów z otaczającym go parkiem. 

Rynek pracy, oferty pracy – Kolbuszowa

Prężnie rozwija się w Kolbuszowej agroturystyka i turystyka. W profilu gospodarczym miasta wybija się także budownictwo, a także handel i usługi. 

Zgodnie z rejestrem REGON (Główny Urząd Statystyczny, 31 października 2020 r.) w Kolbuszowej funkcjonują 1092 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

 • 3 duże, o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 10 średnich, zatrudniających od 50 do 249 osób, 
 • 62 małe, tworzące 10-49 miejsc pracy, 
 • 1017 mikro, zatrudniających do 9 pracowników. 

Jakie są wiodące dziedziny działalności gospodarczej w Kolbuszowej? Najwięcej podmiotów gospodarki zajmuje się:

 • handlem, naprawą pojazdów – 264 jednostki, 
 • budownictwem – 143 jednostki, 
 • działalnością profesjonalną, naukową, techniczną – 99 jednostek, 
 • przetwórstwem przemysłowym – 95 jednostek, 
 • opieką zdrowotną, pomocą społeczną – 88 jednostek. 

Kto może liczyć na znalezienie w okolicach Kolbuszowej pracy od zaraz? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć po wyniki badania Barometr zawodów wykonywanego na zlecenie resortu pracy. Prognoza zapotrzebowania na rynku pracy w powiecie kolbuszowskim w 2021 r. pokazuje, że najpilniej poszukiwanymi pracownikami są:

 • z branży budowlanej i urbanistyki – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, geodeci i kartografowie, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, dekarze i blacharze budowlani,
 • z branży motoryzacyjnej – blacharze i lakiernicy samochodowi,  lakiernicy,
 • z branży meblarskiej – robotnicy obróbki drewna i stolarze, tapicerzy, 
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
 • z branży spożywczej – cukiernicy, kucharze, masarze i przetwórcy ryb, piekarze, 
 • z branży edukacyjnej – instruktorzy nauki jazdy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, 
 • z branży medycznej, opieki społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pracownicy socjalni, 
 • z branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki, 
 • z branży księgowej – samodzielni księgowi.

PUP Kolbuszowa

Osoby szukające zatrudnienia mogą korzystać z pomocy znajdującego się w Kolbuszowej urzędu pracy:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej
  Adres: Piłsudskiego 59A, 36-100 Kolbuszowa
  Telefon: 17 227 17 90

W rejestrze urzędu w październiku 2020 r. znajdowało się 2 tys. osób bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie kolbuszowskim (wg. danych GUS) wynosiła 8,1%. Była zatem niższa od średniej dla województwa podkarpackiego (8,9%), ale przewyższała średnią krajową (6,1%). 

Szukaj pracy w mieście