Praca Nowa Dęba

Najnowsze oferty pracy: 396

Praca w Nowej Dębie

Nowa Dęba to miasteczko w południowo-wschodniej części kraju, w województwie podkarpackim i powiecie tarnobrzeskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Nowa Dęba. Miejscowość znajduje się w malowniczej okolicy, w otoczeniu lasów. Może być to doskonały punkt wypadowy do wycieczek po Puszczy Sandomierskiej. 

Czy warto brać pod uwagę tę miejscowość, szukając pracy na Podkarpaciu? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką Nowej Dęby. 

Nowa Dęba – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miejscowość zajmuje powierzchnię 16,7 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Nowej Dęby to z kolei około 11,3 tys. osób. Chcąc się tutaj dodzwonić, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 15. Obowiązujący w mieście kod pocztowy to 39-460. Nowodębskie samochody mają oznaczenie na tablicach rejestracyjnych – RTA.

W miasteczku znajdują się urzędy i instytucje użytku publicznego, takie jak:

 • Nowa Dęba – Urząd Miasta i Gminy 
  Adres: ul. Rzeszowska 3, 39-460 Nowa Dęba
  Telefon: 15 846 26 71
 • Dom Pomocy Społecznej w Nowej Dębie
  Adres: ul. Jana Pawła II 7, 39-460 Nowa Dęba
  Telefon: 15 846 22 14
 • Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
  Adres: ul. Reja 3, 39-460 Nowa Dęba
  Telefon: 15 846 34 94
 • Samorządowy Ośrodek Kultury
  Adres: ul. Żeromskiego 2, 39-460 Nowa Dęba
  Telefon: 15 846 24 10
 • Biblioteka Publiczna Miejska
  Adres: ul. Żeromskiego 2, 39-460 Nowa Dęba
  Telefon: 15 846 24 10
 • Gminna Biblioteka Publiczna
  Adres: ul. Rzeszowska 8, 39-460 Nowa Dęba
  Telefon: 15 847 10 90

Nowa Dęba to jedno z dwóch miast powiatu tarnobrzeskiego, obok Baranowa Sandomierskiego. Siedziba władz powiatu znajduje się w Tarnobrzegu. 

Odległość między Nową Dębą a Tarnobrzegiem wynosi około 19 kilometrów, a żeby dostać się z miasteczka do Baranowa Sandomierskiego, należy pokonać mniej więcej 20 kilometrów. Nieopodal Nowej Dęby leżą też na przykład Kolbuszowa (dystans 23 kilometrów), Osiek (31 kilometrów), Sandomierz (35 kilometrów), Nisko (37 kilometrów), Mielec (38 kilometrów).

Nowa Dęba jest dobrze skomunikowana z regionem – przecina ją droga krajowa nr 9, wiodąca w kierunku Radomia na północy i Rzeszowa na południu. DK 9 na terenie Nowej Dęby łączy się z DW 872 (relacja Baranów Sandomierski – Nowa Dęba – Nisko). 

Miasto jest  lokalnym centrum kultury. W samej miejscowości nie ma zbyt wielu zabytków. Warto zwrócić uwagę natomiast na Muzeum Bombki Choinkowej, założone przy tutejszej fabryce ozdób świątecznych. 

Nowa Dęba otrzymała prawa miejskie w 1961 roku, a wcześniej przez kilka wieków rozwijała się jako wieś. Historia miejscowości ściśle wiąże się z przemysłem zbrojeniowym – we wsi funkcjonowała fabryka amunicji, a nieopodal założono poligon wojskowy. Po II wojnie światowej fabrykę przekształcono w Zakłady Metalowe Dezamet, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na pobliskim poligonie wojskowym współcześnie przeprowadzane są między innymi ćwiczenia wojsk NATO.

Rynek pracy, oferty pracy – Nowa Dęba

Jak wspomniano na wstępie, miasteczko ma długą tradycję związaną z rozwojem przemysłu zbrojeniowo-maszynowego. W Nowej Dębie działają także producenci z branży farmaceutycznej, wytwórcy tektury, okien i drzwi, mebli, stolarek aluminiowych i inni. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji tereny inwestycyjne i ulgi podatkowe zapewniane przez Podstrefę Nowa Dęba Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro–Park Wisłosan”.

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, listopad 2020 r.) w Nowej Dębie funkcjonuje 906 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 3 duże, zatrudniające od 250 do 999 pracowników, a także 9 średniej wielkości, o kadrze rzędu 50-249 osób. Pozostałe 894 to mikro- lub małe podmioty (maksymalnie 49 pracowników).

Firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów stanowią 24,8% wszystkich podmiotów gospodarki działających w mieście. Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych – 12,7%, zakładów przemysłowych – 10,7%, jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 8,4%, a także zajmujących się opieką zdrowotną lub pomocą społeczną – 8,3%. 

Nowa Dęba jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w powiecie, przyciągającym osoby poszukujące pracy między innymi w tutejszych zakładach przemysłowych. Stopa bezrobocia w całym powiecie tarnobrzeskim wynosi 7,2% (GUS, listopad 2020 r.), jest więc znacząco niższa od średniej wojewódzkiej (8,9%), jednak przewyższa wskaźnik obliczony dla kraju (6,1%). 

Osoby szukające w pobliżu Nowej Dęby pracy mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu. W listopadzie 2020 r. w PUP zarejestrowanych było około 1,7 tys. bezrobotnych. 

Szukaj pracy w mieście