Praca Sokołów Małopolski

Najnowsze oferty pracy: 388

 • Doradca Klienta D2D (Fotowoltaika)

  ESOLEO Sp. z o.o.   podkarpackie  
  specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
  12 godz.
 • Malarz - Szpachlarz

  Danwood S.A.   podkarpackie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę
  1 dni

Praca w Sokołowie Małopolskim

Sokołów Małopolski jest jedną z miejscowości tworzących aglomerację rzeszowską. Znajduje się w w historycznej krainie Małopolski, jednak obecnie leży w obrębie województwa podkarpackiego, w powiecie rzeszowskim. Sokołów Małopolski stanowi lokalny ośrodek administracyjny – siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Jest to przyjazna miejscowość, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jak natomiast wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Czy warto brać pod uwagę Sokołów Małopolski, szukając pracy na Podkarpaciu? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczną i gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

Sokołów Małopolski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Sokołów Małopolski znajduje się w odległości około 24 kilometrów od centrum Rzeszowa. Z miasteczka niedaleko także do Kolbuszowej (28 kilometrów), Leżajska (23 kilometry) czy Łańcuta (24 kilometry). 

Miasteczko jest powiązane gospodarczo i kulturalnie z Rzeszowem oraz całą aglomeracją. Dojazd do stolicy województwa zapewniają droga krajowa nr 19 i trasa ekspresowa S19. W mieście krzyżują się one z drogami wojewódzkimi – nr 881 i nr 875. Dość gęsta jest tu także sieć dróg lokalnych. 

Miejscowość jest jednym z sześciu miast przynależących do powiatu rzeszowskiego. Pozostałe to: Dynów, Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski i Tyczyn. Rzeszów – stolica województwa i centrum aglomeracji, stanowi oddzielną jednostkę administracyjną. 

Liczba mieszkańców Sokołowa Małopolskiego wynosi około 4,1 tys. osób. Miasto rozciąga się na powierzchni liczącej 15,54 kilometra kwadratowego. W miejscowości obowiązują:

 • numer kierunkowy – (+48) 17, 
 • kod pocztowy – 36-050, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – RZE. 

W Sokołowie Małopolskim, jako lokalnym ośrodku administracyjnym, znajduje się siedziba władz miasta i gminy: 

 • Urząd Gminy i Miasta w Sokołowie Małopolskim
  Adres: Rynek 1, 36-050 Sokołów Małopolski
  Telefon: 17 772 90 19

Miasteczko ma wielowiekową historię – uzyskało status miasta w 1569 roku. Rozwijało się w dużej mierze dzięki przebiegającym tędy szlakom kupieckim. Szczególny charakter miastu nadało także tutejsze bogactwo naturalne – lasy Puszczy Sandomierskiej, dzięki którym rozwinęły się w okolicy tradycje łowieckie. Dziś część lasów o wyjątkowo wysokich walorach przyrodniczych została objęta Sokołowsko-Wilczowolskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. 

Również sama miejscowość ma wiele do zaoferowania. Warto zwrócić uwagę na zabytki Sokołowa Małopolskiego – kościół św. Jana, kościół św. Ducha czy gmach ratusza. O różnorodną ofertę kulturalną i rekreacyjną dbają takie instytucje jak Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Biblioteka Miejska czy Społeczne Muzeum Regionalne w Sokołowie Małopolskim.

Rynek pracy, oferty pracy – Sokołów Małopolski 

Miasteczko stanowi niewielki ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan w końcu listopada 2020 r.) w mieście funkcjonują 404 podmioty gospodarki narodowej, w tym:
4 średniej wielkości (3 z nich to jednostki budżetowe) zatrudniające 50-249 pracowników, 
20 małych (6 z sektora publicznego) zatrudniających 10-49 pracowników, 
380 mikro (8 publicznych) zatrudniających 0-9 pracowników. 

Najwięcej jest w miasteczku:

 • firm handlowych, prowadzących naprawę pojazdów – 29,5%,
 • przedsiębiorstw budowlanych – 12,4%, 
 • zakładów przemysłowych – 12,4%.

Z uwagi na niewielki rynek pracy, Sokołów Małopolski bywa traktowany jako baza mieszkaniowa dla osób pracujących w stolicy województwa. Nie oznacza to jednak braku ofert w samym miasteczku. 

Oceniając indywidualne szanse na zatrudnienie w okolicy, warto sprawdzać na przykład prognozę Barometr zawodów, wykonywaną co roku na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to badanie ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. W 2021 r. w powiecie rzeszowskim największy deficyt dotyczy 19 grup zawodów. Na liście są:

 • z branży IT – analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, 
 • z branży finansowej – specjaliści ds. finansowych, 
 • z branży handlowej – pracownicy sprzedaży internetowej, 
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, 
 • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, kierownicy budowy, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, 
 • z branży medycznej – dentyści, lekarze, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarki, położne, 
 • z branży motoryzacyjnej, produkcji przemysłowej – diagności samochodowi, pracownicy ds. jakości. 

Czy trudno o pracę w tej okolicy? Poziom bezrobocia w całym powiecie rzeszowskim jest zbliżony do wojewódzkiego – w listopadzie 2020 r. wg danych GUS stopa bezrobocia wynosiła:

 • w powiecie rzeszowskim  – 8,8%, 
 • w woj. podkarpackim – 8,9%. 

Wskaźnik był zatem nieco wyższy od tego obliczonego dla całego kraju – 6,1%. 

W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy Zarejestrowanych było około 6,6 tys. osób pochodzących z całego powiatu. 

Szukaj pracy w mieście