Głogów Małopolski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Głogów Małopolski to jedno z miast tworzących aglomerację rzeszowską, znajdujące się w północnej jej części. Miasteczko i stolicę Podkarpacia dzieli niespełna 13 kilometrów, które autem można pokonać w nieco ponad kwadrans.
Inne miasta położone nieopodal Głogowa Małopolskiego to na przykład Kolbuszowa (oddalona o 18 kilometrów), Sokołów Małopolski (24 kilometry) czy Łańcut (27 kilometrów).
Miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana z regionem. Połączenie z aglomeracją rzeszowską zapewnia przecinająca Głogów Małopolski droga krajowa nr 9 (tranzyt odbywa się obwodnicą). Tuż za południową granicą miasta łączy się ona z autostradą A4, na północy natomiast tworzy bezpośrednie połączenie z Kolbuszową, wiedzie do Ostrowa Świętokrzyskiego i Radomia. W miasteczku działają też stacja kolejowa i dworzec PKS.
Głogów Małopolski zajmuje powierzchnię 20,9 kilometra kwadratowego. Liczba jego mieszkańców wynosi mniej więcej 7,9 tys. osób.
Żeby dodzwonić się do Głogowa Małopolskiego, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 17. Paczki do miasta nadawane są z kodem pocztowym 36-060.
Głogów Małopolski administracyjnie stanowi gminę miejsko-wiejską. Władze miasta rezydują w Urzędzie Miejskim (adres: Rynek 1, 36-060 Głogów Małopolski, telefon: 17 789 70 00), a gminy wiejskiej w Urzędzie Gminy (adres: ul. Kościelna 8, 36-060 Głogów Małopolski, telefon: 17 851 63 90).
Miejscowość pełni szereg funkcji kulturalnych, społecznych, edukacyjnych. Funkcjonują tu między innymi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejsko-Gminny Dom Kultury im. Franciszka Kotuli, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące.
Głogów Małopolski ma długą i ciekawą historię. Prawa miejskie otrzymał w XVI wieku. Z założeniem miejscowości wiązano bardzo ambitne plany – z założenia miała zostać w całości zbudowana na renesansowych założeniach urbanistycznych miasta idealnego, czyli między innymi zachowywać symetrię ulic i dzielić się na dwa poziomy. Miasteczko w ciągu wieków rozwijało się jako ważny ośrodek handlowy i rzemieślniczy. W wieku XX zyskało renomę ośrodka turystyczno-rekreacyjnego. W okolice Głogowa Małopolskiego przyciągają walory przyrodnicze – między innymi słynne stawy głogowskie, Rezerwat Przyrody Bór, Rezerwat Przyrody Zabłocie – a także liczne zabytki. Do największych atrakcji Głogowa Małopolskiego należą rynek z okoliczną zabudową, ratusz, brama wjazdowa, stare świątynie jak kościół Trójcy Przenajświętszej (siedziba rzymskokatolickiej parafii).
Głogów Małopolski to przyjazne, pełne uroku miasto, otoczone lasami. Życie tutaj toczy się wolniej niż w stolicy województwa. Jak natomiast wygląda sytuacja gospodarcza miasteczka?
Rynek pracy, oferty pracy – Głogów Małopolski
Głogów Małopolski jest atrakcyjny inwestycyjnie. Ważnym atutem miasta jest dogodna lokalizacja blisko stolicy województwa, dająca dostęp do rozległych rynków zbytu i zaplecza biznesowo-technologicznego. W miejscowości działają Podstrefa Głogów Małopolski Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro Park Mielec i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS.
W gminie miejsko-wiejskiej Głogów Małopolski funkcjonują łącznie 1943 podmioty gospodarki narodowej, w tym:
- 3 duże, zatrudniające od 250 do 999 pracowników,
- 22 średnie, o kadrze rzędu 50-249 pracowników,
- 60 małych, tworzących od 10 do 49 miejsc pracy,
- 1858 mikro, zatrudniających do 9 osób.
Największym pracodawcą na terenie gminy Głogów Małopolski jest producent sprzętu AGD. Na terenach należących do parku technologicznego działają ponadto firmy z branż budowlanej, oświetleniowej, technologicznej, producenci szkła, opakowań, kanałów wentylacyjnych, obrzeży z ABS i inni.
Na terenie całej gminy najliczniejsze są firmy handlowe i oferujące usługi naprawy pojazdów – stanowią 21,6% wszystkich podmiotów gospodarki. Na drugim miejscu są przedsiębiorstwa budowlane (18,1%), a na trzecim zakłady przetwórstwa przemysłowego (10,4%).
W okolicy Głogowa Małopolskiego oferty pracy czekają przede wszystkim na budowlańców i osoby z wykształceniem technicznym – wakaty generują firmy produkcyjne działające w parku technologicznym. Spore jest także zapotrzebowanie w budżetówce – opiece zdrowotnej, oświacie, a także usługach – handlu i transporcie. Oceniając indywidualne szanse na zatrudnienie, warto sprawdzić wyniki corocznego, ogólnopolskiego badania Barometr zawodów (prognozę dla powiatu rzeszowskiego).
Szukający zatrudnienia mieszkańcy Głogowa Małopolskiego mogą korzystać z pomocy oddziału Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie – Gminnego Centrum Pracy (adres: ul. Fabryczna 17, 36-060 Głogów Małopolski, telefon: 17 851 80 85).
Stopa bezrobocia w powiecie głogowskim w październiku 2020 r. wynosiła 8,7% (źródło: GUS).