Praca Głogów Małopolski

Najnowsze oferty pracy: 390

Praca w Głogowie Małopolskim

Głogów Małopolski to miasteczko znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce. Miejscowość – wbrew nazwie – leży w województwie podkarpackim, niemniej historycznie należała do krainy Małopolski. Warto dodać, że do nazwy miasta dodano drugi człon dopiero po II wojnie światowej, by odróżnić je od Głogowa na Śląsku.

Głogów Małopolski to lokalny ośrodek gospodarczy, administracyjny i kulturalny. Czy warto brać pod uwagę to miasto, szukając pracy na Podkarpaciu? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi danymi na temat tej miejscowości. 

Głogów Małopolski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Głogów Małopolski to jedno z miast tworzących aglomerację rzeszowską, znajdujące się w północnej jej części. Miasteczko i stolicę Podkarpacia dzieli niespełna 13 kilometrów, które autem można pokonać w nieco ponad kwadrans. 

Inne miasta położone nieopodal Głogowa Małopolskiego to na przykład Kolbuszowa (oddalona o 18 kilometrów), Sokołów Małopolski (24 kilometry) czy Łańcut (27 kilometrów). 

Miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana z regionem. Połączenie z aglomeracją rzeszowską zapewnia przecinająca Głogów Małopolski droga krajowa nr 9 (tranzyt odbywa się obwodnicą). Tuż za południową granicą miasta łączy się ona z autostradą A4, na północy natomiast tworzy bezpośrednie połączenie z Kolbuszową, wiedzie do Ostrowa Świętokrzyskiego i Radomia. W miasteczku działają też stacja kolejowa i dworzec PKS. 

Głogów Małopolski zajmuje powierzchnię 20,9 kilometra kwadratowego. Liczba jego mieszkańców wynosi mniej więcej 7,9 tys. osób. 

Żeby dodzwonić się do Głogowa Małopolskiego, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 17. Paczki do miasta nadawane są z kodem pocztowym 36-060. 

Głogów Małopolski administracyjnie stanowi gminę miejsko-wiejską. Władze miasta rezydują w Urzędzie Miejskim (adres: Rynek 1, 36-060 Głogów Małopolski, telefon: 17 789 70 00), a gminy wiejskiej w Urzędzie Gminy (adres: ul. Kościelna 8, 36-060 Głogów Małopolski, telefon: 17 851 63 90).

Miejscowość pełni szereg funkcji kulturalnych, społecznych, edukacyjnych. Funkcjonują tu między innymi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejsko-Gminny Dom Kultury im. Franciszka Kotuli, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące. 

Głogów Małopolski ma długą i ciekawą historię. Prawa miejskie otrzymał w XVI wieku. Z założeniem miejscowości wiązano bardzo ambitne plany – z założenia miała zostać w całości zbudowana na renesansowych założeniach urbanistycznych miasta idealnego, czyli między innymi zachowywać symetrię ulic i dzielić się na dwa poziomy. Miasteczko w ciągu wieków rozwijało się jako ważny ośrodek handlowy i rzemieślniczy. W wieku XX zyskało renomę ośrodka turystyczno-rekreacyjnego. W okolice Głogowa Małopolskiego przyciągają walory przyrodnicze – między innymi słynne stawy głogowskie, Rezerwat Przyrody Bór, Rezerwat Przyrody Zabłocie – a także liczne zabytki. Do największych atrakcji Głogowa Małopolskiego należą rynek z okoliczną zabudową, ratusz, brama wjazdowa, stare świątynie jak kościół Trójcy Przenajświętszej (siedziba rzymskokatolickiej parafii). 

Głogów Małopolski to przyjazne, pełne uroku miasto, otoczone lasami. Życie tutaj toczy się wolniej niż w stolicy województwa. Jak natomiast wygląda sytuacja gospodarcza miasteczka?

Rynek pracy, oferty pracy – Głogów Małopolski

Głogów Małopolski jest atrakcyjny inwestycyjnie. Ważnym atutem miasta jest dogodna lokalizacja blisko stolicy województwa, dająca dostęp do rozległych rynków zbytu i zaplecza biznesowo-technologicznego. W miejscowości działają Podstrefa Głogów Małopolski Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro Park Mielec i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS.

W gminie miejsko-wiejskiej Głogów Małopolski funkcjonują łącznie 1943 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

  • 3 duże, zatrudniające od 250 do 999 pracowników, 
  • 22 średnie, o kadrze rzędu 50-249 pracowników, 
  • 60 małych, tworzących od 10 do 49 miejsc pracy, 
  • 1858 mikro, zatrudniających do 9 osób. 

Największym pracodawcą na terenie gminy Głogów Małopolski jest producent sprzętu AGD. Na terenach należących do parku technologicznego działają ponadto firmy z branż budowlanej, oświetleniowej, technologicznej, producenci szkła, opakowań, kanałów wentylacyjnych, obrzeży z ABS i inni. 

Na terenie całej gminy najliczniejsze są firmy handlowe i oferujące usługi naprawy pojazdów – stanowią 21,6% wszystkich podmiotów gospodarki. Na drugim miejscu są przedsiębiorstwa budowlane (18,1%), a na trzecim zakłady przetwórstwa przemysłowego (10,4%). 

W okolicy Głogowa Małopolskiego oferty pracy czekają przede wszystkim na budowlańców i osoby z wykształceniem technicznym – wakaty generują firmy produkcyjne działające w parku technologicznym. Spore jest także zapotrzebowanie w budżetówce – opiece zdrowotnej, oświacie, a także usługach – handlu i transporcie. Oceniając indywidualne szanse na zatrudnienie, warto sprawdzić wyniki corocznego, ogólnopolskiego badania Barometr zawodów (prognozę dla powiatu rzeszowskiego). 

Szukający zatrudnienia mieszkańcy Głogowa Małopolskiego mogą korzystać z pomocy oddziału Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie – Gminnego Centrum Pracy (adres: ul. Fabryczna 17, 36-060 Głogów Małopolski, telefon: 17 851 80 85). 


Stopa bezrobocia w powiecie głogowskim w październiku 2020 r. wynosiła 8,7% (źródło: GUS). 

Szukaj pracy w mieście