Aleksandrów Kujawski (kujawsko-pomorskie) – położenie, dojazd, populacja
Aleksandrów Kujawski zajmuje powierzchnię 7,23 kilometra kwadratowego, które zamieszkuje 12,1 tys. osób. W miejscowości obowiązują numer kierunkowy (+48) 54, kod pocztowy 87-700 oraz oznaczenie rejestracji pojazdów CAL.
Miasto jest stolicą powiatu aleksandrowskiego. W powiecie znajdują się ponadto miasta Ciechocinek i Nieszawa, a także wiele wsi. Aleksandrów Kujawski zaliczany jest także do aglomeracji bydgosko-toruńskiej. W pobliżu zlokalizowane są takie miejscowości jak wspomniany Ciechocinek – oddalony o 8 kilometrów, znajdujący się w odległości 20 kilometrów Toruń czy na dystansie 35 kilometrów Inowrocław.
Aleksandrów Kujawski jest dobrze skomunikowany z regionem. Przecina go droga wojewódzka nr 266, a także liczne trasy lokalne. W sąsiedztwie miasta wiedzie autostrada A1 oraz droga krajowa nr 91. Można tu także dojechać koleją.
Funkcjonują tutaj takie instytucje jak:
- Urząd Miejski w Aleksandrowie Kujawskim
Adres: ul. Juliusza Słowackiego 8, 87-700 Aleksandrów Kujawski
Telefon: 54 282 21 94
- Urząd Gminy Aleksandrów Kujawski
Adres: ul. Juliusza Słowackiego 12, 87-700 Aleksandrów Kujawski
Telefon: 54 282 20 59
- Starostwo Powiatowe Aleksandrów Kujawski
Adres: ul. Juliusza Słowackiego 8, 87-700 Aleksandrów Kujawski
Telefon: 54 282 79 00
Aleksandrów Kujawski – urząd pracy
Osoby szukające zatrudnienia, szkoleń zawodowych, chcące skorzystać z zasiłku i innych form wsparcia mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Aleksandrowie Kujawskim:
- PUP Aleksandrów Kujawski
Adres: ul. Przemysłowa 1, 87-700 Aleksandrów Kujawski
Telefon: 54 282 46 96
W końcu lutego 2021 r. w rejestrze urzędu znajdowało się 3,1 tys. bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie była na poziomie 15,1%, przewyższała zatem znacząco średnią krajową (6,5%) oraz wskaźnik obliczony dla województwa kujawsko-pomorskiego (9,3%).
Powiat aleksandrowski i Aleksandrów Kujawski – praca od zaraz
Gdzie zatem szukać pracy w Aleksandrowie Kujawskim i jego okolicy? W mieście działają zakłady pracy różnej wielkości. Choć większość to mikropodmioty zatrudniające maksymalnie 9 pracowników (w końcu lutego 2021 r. było ich 1107, źródło: REGON, GUS), nie brakuje tu także większych jednostek gospodarczych:
- małych, zatrudniających 10-49 pracowników jest 47,
- średnich, o kadrze rzędu 50-249 osób, funkcjonuje w mieście 13,
- duże, obejmujące 250-999 zatrudnionych – są 2.
Miejsca pracy generują handel, usługi, ale także budownictwo i przemysł. W Aleksandrowie Kujawskim prowadzą działalność producenci między innymi tworzyw sztucznych, wyrobów z wikliny, wyrobów cukierniczych, odzieży roboczej i ochronnej, mebli, materiałów budowlanych, mleka, wyrobów hutniczych, styropianów, przenośników taśmowych i inni.
Oceniając swoje szanse na zatrudnienie, warto także sprawdzić wyniki corocznej prognozy zapotrzebowania na rynku pracy Barometr zawodów. Zgodnie z nią w 2021 w. w powiecie aleksandrowskim notuje się deficyt kandydatów do pracy:
- z branży budowlanej – cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
- z branży IT – analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych,
- z branży elektromaszynowej i motoryzacji – elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
- z pozostałej produkcji przemysłowej – kierowników ds. produkcji, masarzy i przetwórców ryb, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, pracowników przetwórstwa spożywczego, projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy,
- z transportu – kierowców ciężarówek, magazynierów,
- z gastronomii – kelnerów i barmanów,
- z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
- z oświaty – nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
- z administracji i księgowości – samodzielnych księgowych, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji,
- pracowników służb mundurowych.