Nisko (podkarpackie) – podstawowe informacje
Miasteczko rozciąga się na powierzchni 60,96 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Niska wynosi około 15,3 tys. osób. Chcąc dodzwonić się do miasta, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 15. Przesyłki do Niska adresowane są z kodem pocztowym 37-400. Tutejsze pojazdy można rozpoznać po pierwszych literach na tablicach rejestracyjnych – RNI.
Nisko stanowi węzeł komunikacyjny – krzyżują się tu drogi krajowe nr 19 i nr 77 oraz droga wojewódzka nr 872. Miejscowość sąsiaduje od północno-zachodniej strony ze Stalową Wolą. Z Niska niedaleko także do Ulanowa (12,5 kilometra), Rudnika nad Sanem (13 kilometrów), Janowa Lubelskiego (32 kilometry), Sokołowa Małopolskiego (35 kilometrów), Tarnobrzegu (36,5 kilometra) czy Sandomierza (40 kilometrów). Polsko-ukraińskie przejście graniczne Korczowa-Krakowiec znajduje się w odległości około 120 kilometrów.
Nisko to jedno z trzech miast powiatu niżańskiego. Dwa pozostałe to: Rudnik nad Sanem, Ulanów. W powiecie znajdują się też wsie: Harasiuki, Jarocin, Jeżowe i Krzeszów. Powiat niżański rozciąga się na powierzchni 785,58 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi około 66,6 tys. mieszkańców.
W mieście znajdują się:
- Urząd Gminy i Miasta Nisko
Adres: plac Wolności 14, 37-400 Nisko
Telefon: 15 841 56 43
- Starostwo Powiatowe
Adres: plac Wolności 2, 37-400 Nisko
Telefon: 15 841 27 00
Osoby bezrobotne mogą zgłaszać się do znajdującego się w Nisku urzędu pracy:
- Powiatowy Urząd Pracy w Nisku
Adres: ul. Sandomierska 6A, 37-400 Nisko
Telefon: 15 841 23 13
Miejscowość stwarza możliwości kształcenia na wszystkich poziomach edukacji. Jeśli chodzi o szkoły wyższe, do dyspozycji mieszkańców są trzy placówki kształcące na takich kierunkach jak np. filologia
W miasteczku znajdują się też instytucje kultury, jak Niżańskie Centrum Kultury Sokół, Niżańskie Centrum Historii i Tradycji, Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu – filia w Nisku.
Nisko – firmy wg REGON
Nisko to ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan w listopadzie 2020 r.) w miejscowości funkcjonują łącznie 1444 podmioty gospodarki narodowej, w tym jedna duża jednostka publiczna (zatrudniająca od 250 do 999 pracowników), 7 średnich (50-249 zatrudnionych), 38 małych (10-49 pracowników) i 1398 mikropodmiotów (do 9 zatrudnionych osób).
Najwięcej podmiotów gospodarki z Niska zajmuje się:
- handlem lub naprawą pojazdów – stanowią one łącznie 26% jednostek,
- budownictwem – 14,2%,
- przetwórstwem przemysłowym – 9,1%.
Praca w Nisku
Do kogo najczęściej kierowane są w okolicach Niska oferty pracy? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do badania Barometr zawodów. Jest to prognoza wykonywana na zlecenie resortu pracy, pokazująca zapotrzebowanie na rynkach zatrudnienia w poszczególnych częściach kraju. W 2021 r. w powiecie niżańskim największe luki kadrowe dotyczą trzech grup profesji:
- fizjoterapeutów i masażystów,
- operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
- pielęgniarek i położnych.
W deficycie są ponadto:
- betoniarze i zbrojarze,
- farmaceuci,
- magazynierzy,
- piekarze,
- spawacze.
Osoby szukające w Nisku i okolicy pracy powinny także zwrócić uwagę na zawody nadwyżkowe w powiecie niżańskim. W 2021 r. są to:
- ekonomista,
- filozof, historyk, politolog i kulturoznawca,
- masarz i przetwórca ryb,
- ogrodnik i sadownik,
- pracownik biur podróży i organizator obsługi turystycznej,
- rolnik i hodowca,
- socjolog i specjalista ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjalista ds. administracji publicznej,
- specjalista ds. finansowych,
- specjalista elektroniki, automatyki i robotyki,
- specjalista technologii żywności i żywienia,
- ślusarz,
- technik budownictwa,
- technik mechanik.
Stopa bezrobocia w powiecie niżańskim w listopadzie 2020 r. wyniosła 16,2%.