Praca Ulanów

Najnowsze oferty pracy: 388

Praca w Ulanowie

Ulanów to miasteczko leżące na prawym brzegu rzeki San, na Podkarpaciu. Stanowi siedzibę władz gminy miejsko-wiejskiej Ulanów, znajduje się w powiecie niżańskim i w województwie podkarpackim. 

Miejscowość powstała w XVII wieku, a prawa miejskie uzyskała po raz pierwszy w 1616 r., a ponownie w 1958 r. Ogromne znaczenie dla Ulanowa od początku istnienia miasta miała rzeka – rozwijało się tu flisactwo, szkutnictwo, przy ulanowskiej przystani zatrzymywały się statki śródlądowe. Współcześnie Ulanów jest lokalnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, a także celem turystycznym.

Czy warto stawiać na to miasto, szukając pracy na Podkarpaciu? Kogo poszukują tutejsi pracodawcy? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką Ulanowa. 

Ulanów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ulanowa na mapie woj. podkarpackiego należy szukać na południowy-wschód od Stalowej Woli i Niska. Odległość od tego pierwszego miasta wynosi około 23 kilometrów, a od powiatowego Niska – 14 kilometrów. Nieopodal Ulanowa znajduje się także Rudnik nad Sanem (dystans 6 kilometrów), a nieco dalej Leżajsk – miasta dzieli 31 kilometrów. 

Miejscowość leży w całości na prawym brzegu Sanu. Północną granicę Ulanowa wytycza z kolei rzeka Tanew. Miasto zajmuje powierzchnię 8,2 kilometra kwadratowego, przy czym w jego granicach, prócz zwartej zabudowy nad Sanem, znajdują się rozległe tereny leśne. Główną arterię transportową miasta tworzy droga wojewódzka nr 858, z którą łączą się trasy gminne i powiatowe. 

Liczba mieszkańców Ulanowa wynosi około 1,4 tys. osób. W miasteczku obowiązuje numer kierunkowy (+48) 15 i kod pocztowy 37-410. 

Ulanów to lokalny ośrodek administracyjny. Władze samorządowe mają siedzibę w Urzędzie Miasta i Gminy (adres: Rynek 5, 37-410 Ulanów, telefon: 15 876 30 41). Z kolei osoby bezrobotne pochodzące z Ulanowa są obsługiwane przez Powiatowy Urząd Pracy w Nisku (adres: ul. Sandomierska 6A, 37-400 Nisko, telefon: 15 841 23 13). 

Przyjezdnych przyciągają w te okolice szczególnie malownicze krajobrazy. Znaczną część terenów miejskich zajmują lasy, na na rzece wciąż organizowane są spływy flisackie dla turystów. W miasteczku znajduje się Muzeum Flisactwa Polskiego, a także inne ciekawe miejsca. Warto zwrócić uwagę na zabytki – między innymi kościół św. Jana Chrzciciela i św. Barbary z XVII wieku, kościół św. Trójcy. 

Rynek pracy, oferty pracy – Ulanów

Ulanów rozwija się dzięki turystyce, miasto jest też ośrodkiem handlowo-usługowym. Funkcjonują tu niewielkie zakłady przemysłowe, a także firmy budowlane. Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na koniec listopada 2020 r.) w miejscowości działają łącznie 143 podmioty gospodarki narodowej, w tym tylko jeden z nich jest średniej wielkości (50-249 pracowników). Małych jednostek jest 18, mikropodmiotów – 459.

W tak małym ośrodku gospodarczym liczba dostępnych miejsc pracy również jest ograniczona. Dlatego część mieszkańców miasta decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. Stopa bezrobocia w całym powiecie niżańskim jest przy tym wysoka. Zgodnie z danymi GUS, w listopadzie 2020 r. wynosiła 16,2%, czyli znacznie powyżej średniej wojewódzkiej (8,9%) oraz krajowej (6,1%). 

Nie oznacza to jednak całkowitego braku propozycji pracy w Ulanowie i okolicy. By dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie lokalnego rynku, warto sięgnąć po wyniki badania Barometr zawodów wykonywanego co roku dla wszystkich powiatów i województw w kraju. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie niżańskim największy deficyt kadry dotyczy przedstawicieli trzech grup profesji: fizjoterapeutów i masażystów, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, a także pielęgniarek i położnych. W powiecie notuje się też brak dostatecznej liczby betoniarzy i zbrojarzy, farmaceutów, magazynierów, piekarzy i spawaczy. 

Z drugiej strony trudności ze znalezieniem oferty pracy bądź z dużą konkurencją na rynku pracy mogą napotkać:

 • ekonomiści, 
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • masarze i przetwórcy ryb,
 • ogrodnicy i sadownicy,
 • pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej,
 • rolnicy i hodowcy,
 • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, 
 • specjaliści administracji publicznej,
 • specjaliści ds. finansowych,
 • specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, 
 • specjaliści technologii żywności i żywienia,
 • ślusarze,
 • technicy budownictwa,
 • technicy mechanicy.

Szukaj pracy w mieście