Janów Lubelski – gmina, miasto, powiat
- Janów Lubelski zajmuje powierzchnię niemal 15 km² i liczy 11,5 tys. mieszkańców.
- Gmina rozciąga się na obszarze ponad 178 km². Znaczną część terenów, ponad 60%, zajmują grunty zalesione. Populacja gminy (nie wliczając miasta) to ponad 4 tys. osób.
- Powiat janowski tworzą dwie gminy miejsko-wiejskie, poza Janowem Lubelskim: Modliborzyce oraz 5 gmin wiejskich: Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Potok Wielki. Powierzchnia powiatu obejmuje ponad 875 km².
Oferty pracy w Janowie Lubelskim – charakterystyka pracodawców
Liczba podmiotów gospodarki narodowej figurujących w REGON i mających siedzibę w Janowie Lubelskim wynosi 1481 (dane GUS, stan REGON na 31.08.2020 r.).
Struktura własności i przewidywana liczba pracujących kształtują się następująco:
|
Sektor prywatny |
Sektor publiczny |
Łącznie |
0-9 pracowników |
1376 |
27 |
1425 |
10-49 pracowników |
24 |
16 |
40 |
50-249 pracowników |
4 |
9 |
13 |
250-999 pracowników |
2 |
1 |
3 |
Jak widać, pod względem wielkości przeważają mikrojednostki, a biorąc pod uwagę strukturę własności – podmioty prywatne. Wśród nich 1113 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Jeśli natomiast chodzi o zadeklarowane sekcje PKD, to najliczniej reprezentowany jest handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 28,6% całości podmiotów. Dobrze rozwinięty jest też sektor usług, także związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną, budownictwo oraz przetwórstwo przemysłowe. Sporo podmiotów zajmuje się działalnością związaną magazynowaniem i transportem (69) oraz z zakwaterowaniem i gastronomią – 67.
Janów Lubelski: turystyka, przemysł
Jako główne kierunki rozwoju Janowa Lubelskiego wymienia się turystykę oraz przemysł. Obiekty wypoczynkowe i rekreacyjne skupiają się w południowej części miasta – w otulinie Parku Krajobrazowego, zaś tereny inwestycyjne – na północ od centrum.
W Janowie Lubelskim dominuje drobne przetwórstwo przemysłowe, branże drzewna i maszynowa. Janowska strefa inwestycyjna obejmuje 2 km², uzbrojone i dobrze skomunikowane dzięki drogom krajowym – nr 19 i nr 74. Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulg i zwolnień podatkowych, a sam koszt prowadzenia działalności w Janowie może być niższy niż w większych miastach Polski.
Miasto przyciąga turystów malowniczym położeniem, rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną i infrastrukturą wokół janowskich atrakcji. Oferta lokalnych firm jest bardzo szeroka. Lasy czy zalew w Janowie Lubelskim, park rekreacyjny, spływy kajakowe, park linowy to tylko niektóre z tutejszych atrakcji.
Bezrobocie na Lubelszczyźnie i w powiecie janowskim
Lubelszczyzna to obszar typowo rolniczy. Choć rynek pracy nie stoi w miejscu, to rozwija się nierównomiernie i wciąż istnieją obszary, w których oferty pracy w województwie lubelskim dla części mieszkańców są niedostępne.
Stopa bezrobocia wyliczona na koniec sierpnia dla woj. lubelskiego wyniosła 8,1%. W tym okresie średnia krajowa wartość tego wskaźnika to 6,1%. Powiat janowski odnotował z kolei stopę bezrobocia o procent wyższą niż województwo – 9,1%. Dla porównania – najniższy wskaźnik wyliczono dla powiatu łukowskiego – 4,9%, najwyższy dla powiatu włodawskiego – 14,9%.
Działający w Janowie Lubelskim urząd pracy w sierpniu 2020 r. miał w rejestrze 2,2 tys. osób bezrobotnych.
Praca w Janowie Lubelskim
Barometr zawodów stanowi cenną wskazówkę dla osób planujących ścieżkę kariery. Zlecane przez Ministerstwo Rodziny, Polityki i Pracy badanie pokazuje przewidywane trendy na lokalnych rynkach pracy w Polsce – w województwach i powiatach.
W powiecie janowskim eksperci opracowujący prognozę na 2020 r. wskazali więcej zawodów nadwyżkowych (liczba kandydatów do pracy przewyższa liczbę wakatów) niż deficytowych (więcej ofert niż potencjalnych pracowników – chętnych do pracy i spełniających wymagania). Dla kogo zatem Janów Lubelski i okolice są dobrym regionem na poszukiwanie pracy, a kto może się spodziewać dużej konkurencji podczas rekrutacji?
Największą grupę deficytowych zawodów w powiecie janowskim stanowią pracownicy gastronomii: kucharze, szefowie kuchni, kelnerzy i barmani oraz pomoce kuchenne. W dobrej sytuacji są ponadto poszukujący ofert lekarze, pielęgniarki i położne, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Pozostałe grupy deficytowe to: fryzjerzy, geodeci i kartografowie, diagności samochodowi, spawacze.
Zróżnicowane są również zawody nadwyżkowe. Problemy z objęciem posady w okolicach Janowa Lubelskiego mogą mieć osoby z wyższym wykształceniem humanistycznym i pedagogicznym (filolodzy i tłumacze filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy). W podobnej sytuacji są także farmaceuci, operatorzy aparatury medycznej, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz specjaliści technologii żywności i żywienia.
Ogólnie rzecz biorąc, trudności dotyczą również znalezienia pracy biurowej. Janów Lubelski i okolica mimo rozwiniętego sektora turystycznego, nie cechują się zapotrzebowaniem pracodawców na pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. Nadwyżka dotyczy również: ekonomistów, inżynierów chemików i chemików, operatorów obrabiarek skrawających, rolników i hodowców, techników budownictwa i techników informatyków.