Rudnik nad Sanem (podkarpackie) – położenie, ludność, dojazd
Rudnik nad Sanem leży na lewym brzegu rzeki San. Zajmuje powierzchnię 36,6 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców miasta wynosi z kolei około 6,7 tys. osób. Obowiązuje tu numer kierunkowy (+48) 15 i kod pocztowy 37-420. Okoliczne samochody można rozpoznać po oznaczeniu na tablicach rejestracyjnych – RNI.
Miasto stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Rudnik nad Sanem. Gmina rozciąga się na 78,71 kilometra kwadratowego terenu, a jej populacja wynosi 10,2 tys. osób.
W Rudniku nad Sanem zlokalizowane są takie instytucje publiczne jak:
- Urząd Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem
Adres: Rynek 40, 37-420 Rudnik nad Sanem
Telefon: 15 876 10 02
- Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem
Adres: ul. Adama Mickiewicza 41, 37-420 Rudnik nad Sanem
Telefon: 15 649 26 13
- Centrum Wikliniarstwa
Adres: ul. Adama Mickiewicza 41, 37-420 Rudnik nad Sanem
Telefon: 15 649 26 13
Rudnik nad Sanem – firmy w liczbach
Jak wspomniano na wstępie, miasto to ośrodek wikliniarstwa. Rozwijane są także inne dziedziny działalności. W Rudniku nad Sanem funkcjonują między innymi producenci mebli, schodów drewnianych, konstrukcji stalowych, kaszy i mąki, a także przedsiębiorstwa budowlane, sklepy i punkty usługowe.
Zgodnie z rejestrem REGON prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec listopada 2020 r.) w Rudniku nad Sanem działają łącznie 572 podmioty gospodarki narodowej, w tym 4 średniej wielkości (50-249 pracowników), 23 małe (10-49 pracowników) i 545 mikro (0-9 pracowników). Ani miasteczku, ani też w obrębie gminy, nie ma dużych zakładów, tworzących powyżej 249 miejsc pracy.
W Rudniku nad Sanem najwięcej jest:
- podmiotów handlowych lub prowadzących naprawę pojazdów – 169,
- zakładów przetwórstwa przemysłowego – 106,
- przedsiębiorstw budowlanych – 56.
Praca w Rudniku nad Sanem i okolicy
Mieszkańcy Rudnika nad Sanem w sprawach związanych z zatrudnieniem, zmianą kwalifikacji czy wsparciem w okresie bezrobocia mogą zwracać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku. W listopadzie 2020 r., zgodnie z danymi GUS, w urzędzie zarejestrowanych było łącznie 3,7 tys. osób bezrobotnych pochodzących z całego powiatu.
Bezrobocie w powiecie niżańskim jest wysokie – w listopadzie 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła 16,2%. W tym samym czasie w wskaźnik dla województwa podkarpackiego był na poziomie 8,9%, a dla Polski – 6,1%.
Mimo wysokiego poziomu bezrobocia, w powiecie notuje się zapotrzebowanie na pracowników określonych branż. Deficyt, a także nadwyżkę kadry ukazuje coroczne badanie Barometr zawodów wykonywane na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju.
W 2021 r. w powiecie niżańskim zanotowano:
- duży deficyt – fizjoterapeutów i masażystów, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarek i położnych,
- deficyt – betoniarzy i zbrojarzy, farmaceutów, magazynierów, piekarzy, spawaczy.
Z kolei na liście profesji nadwyżkowej znajdują się: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, masarze i przetwórcy ryb, ogrodnicy i sadownicy, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, rolnicy i hodowcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. finansowych, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, specjaliści technologii żywności i żywienia, ślusarze, technicy budownictwa, technicy mechanicy (źródło: barometrzawodow.pl).