Praca Osiek

Najnowsze oferty pracy: 392

Praca w Osieku

Osiek – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Osiek (świętokrzyskie) to nieduża miejscowość położona na południowy wschód od Kielc, w powiecie staszowskim. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Liczba mieszkańców miasta nie przekracza 2 tys., a powierzchnia to 17 kilometrów kwadratowych. Dla kogo Osiek i okolice są dobrym miejscem na szukanie pracy? Co cechuje tutejszy rynek zatrudnienia? Oto charakterystyka miasta uwzględniająca te i inne istotne z punktu widzenia osób planujących karierę kwestie.

Osiek to stosunkowo dobrze skomunikowane w skali lokalnej miasto. Dojazd do sąsiednich miejscowości nie jest utrudniony dzięki siatce dróg powiatowych i gminnych. Biegną tędy droga krajowa nr 79, wiodąca z Warszawy do Bytomia i łącząca 4 województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie, a także droga wojewódzka nr 765 (relacji Chmielnik, Staszów, Osiek). By dojechać z Osieka do Kielc, należy pokonać 76 km. Odległość od Krakowa wynosi 129 km, od Rzeszowa – 84 km, Lublina – 152 km, a od Warszawy – 240 km. Obowiązujący w mieście kod pocztowy to 28-221, numer kierunkowy – 15. Tablice zarejestrowanych tu pojazdów rozpoczynają litery TSZ. Warto dodać, miejscowości o nazwie Osiek jest w całej Polsce kilkanaście.

Osiek i okolice z pewnością mogą być dobrym kierunkiem na urlop dla miłośników wypoczynku na łonie przyrody, w spokojnym otoczeniu i bogatej przyrodzie dolin Wisły. Miejscowość leży na zielonym szlaku turystycznym Chańcza – Pielaszów, wiodącym przez Ziemię Świętokrzyską. Historia osadnictwa na tym terenie sięga czasów króla Bolesław Chrobrego, jednak w mieście nie zachowało się wiele zabytków. W samym Osieku warto zobaczyć neoklasycystyczny kościół z przełomu XVII i XVIII w. (parafia św. Stanisława w Osieku). Dlatego planując zwiedzanie okolicy, można uwzględnić sąsiednie miejscowości i zobaczyć np. Zamek w Baranowie Sandomierskim, często określany jako „mały Wawel”, czy Zamek Krzysztopór w Ujeździe.

Rynek pracy, oferty pracy – Osiek

Poza Osiekiem i siedzibą powiatu Staszowem, do powiatu staszowskiego należą miasta Oleśnica, Połaniec i Szydłów. Czym charakteryzuje się rynek pracy w tym rejonie Polski? Ważnym wskaźnikiem, świadczącym o jego kondycji, jest stopa bezrobocia. Pod koniec czerwca 2020 r. w kraju wynosiła ona 6,1%, a w województwie świętokrzyskim – 8,6%. Na tle innych w województwie powiat staszowski, mający stopę bezrobocia na poziomie 7,2% i około 2,3 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, wypada nieźle.

Zastanawiając się, do kogo kierowane są oferty pracy w województwie świętokrzyskim i poszczególnych jego częściach, warto sięgnąć do prognozy Barometr zawodów 2020. Eksperci rynku pracy wskazali w niej 23 zawody deficytowe w powiecie staszowskim. Najwięcej w branży budowlanej. Przy czym technicy budowlani są jedynym zawodem nadwyżkowym w tym sektorze. Na lokalnym rynku pracy brakuje elektryków, elektromechaników i elektromonterów, kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych oraz spawaczy. Wakaty znaleźć można w gastronomii, opiece zdrowotnej, firmach ochroniarskich. O zatrudnienie nie powinni też martwić się fryzjerzy, masarze i przetwórcy ryb, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, samodzielni księgowi oraz weterynarze. Największa nadwyżka dotyczy z kolei zawodu ekonomisty i jest spowodowana corocznym napływem absolwentów, dla których nie ma wystarczającej liczby miejsc zatrudnienia.

W samym Osieku oferty pracy pojawiają się w małych lub mikrofirmach. Ani w mieście, ani w gminie nie funkcjonują duże zakłady. W mieście jest 158 podmiotów gospodarki narodowej, w gminie – 467. W zdecydowanej przewadze są jednostki mikro- zatrudniające maksymalnie 9 osób (w mieście 149, w gminie 453). 7 pracodawców w Osieku i 14 w gminie utrzymuje między 10 a 49 miejsc pracy, a dwóch największych deklaruje stan zatrudnienia w przedziale 50-249 osób (dane z rejestru REGON na 30 czerwca 2020 r.). W mieście rozwija się handel, branża budowlana i usługi. Sporo firm zajmuje się także transportem i gospodarką magazynową.

Ważnym pracodawcą w regionie i jednym z największych w powiecie staszowskim jest kopalnia siarki w Osieku. To jedyna kopalnia w skali światowej, która wydobywa siarkę metodą podziemnego wytapiania. Turystyka nie stanowi ważnej lokalnie gałęzi gospodarki, niewiele firm świadczy usługi gastronomiczne i noclegowe. Jednak można znaleźć na terenie gminy turystyczne atrakcje.

Osiek to spokojne, nieduże miasto o wielu zaletach. Lokalny rynek pracy jest zróżnicowany, a bezrobocie w powiecie niższe niż wyliczone dla woj. świętokrzyskiego.

Szukaj pracy w mieście