Radomyśl Wielki (podkarpackie) – podstawowe informacje
Radomyśl Wielki leży w granicach historycznej krainy Małopolski. Miejscowość zajmuje powierzchnię około 8,79 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Radomyśla Wielkiego wynosi około 3,2 tys. osób.
Do Radomyśla Wielkiego są przypisane:
- numer kierunkowy (+48) 14,
- kod pocztowy – 39-310,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – RMI.
Miejscowość pełni funkcje administracyjne jako siedziba władz samorządowych. Urząd miasta i gminy Radomyśl Wielki zlokalizowany jest przy rynku:
- Urząd Miejski
Adres: Rynek 32, 39-310 Radomyśl Wielki
Telefon: 14 681 91 21
Gmina ma charakter w znacznej mierze rolniczy. Rozciąga się na łącznej powierzchni 159,64 kilometra kwadratowego. Obszar ten zamieszkuje około 14,2 tys. osób.
Radomyśl Wielki jest jednym z trzech miast powiatu mieleckiego. Pozostałe to Mielec (siedziba władz powiatowych) oraz Przecław.
Miejscowość jest dobrze skomunikowana z regionem – przecinają ją droga wojewódzka nr 984 i liczne trasy lokalne. Ponadto w sąsiedztwie miasta wiodą autostrada A4 oraz droga krajowa nr 73. Z Radomyśla Wielkiego można łatwo dostać się do Tarnowa (miasta dzieli około 30 kilometrów), Mielca (dystans 17 kilometrów), Dębicy (22 kilometry), Dąbrowy Tarnowskiej (23 kilometry), Kolbuszowej (40 kilometrów) czy stolicy województwa – Rzeszowa (70 kilometrów).
Radomyśl Wielki – sytuacja gospodarcza
Gospodarka miasta opiera się na działalności małych i mikrofirm. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (listopad 2020 r.) w Radomyślu Wielkim funkcjonuje 355 podmiotów gospodarki narodowej:
- 21 zatrudniających od 10 do 49 pracowników,
- 334 zatrudniających od 0 do 9 pracowników.
Część mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. W mieście znajdują się też sklepy, firmy budowlane, producenci mebli, wyrobów mięsnych, elementów z tworzyw sztucznych.
Wiodące dziedziny działalności gospodarczej wg sekcji PKD:
- handel, naprawa pojazdów – 25,4% wszystkich podmiotów gospodarki,
- budownictwo – 19,4%,
- przetwórstwo przemysłowe – 9,9%,
- transport i gospodarka magazynowa – 7,3%,
- pozostałe usługi – 7,3%.
Radomyśl Wielki – oferty pracy
Miasto stanowi niewielki rynek pracy. Z drugiej strony dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa okolicy i niewielkie odległości między miejscowościami ułatwiają podejmowanie zatrudnienia także poza miejscem zamieszkania. Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest przy tym dobra – poziom bezrobocia w obrębie powiatu mieleckiego należy do najniższych na Podkarpaciu.
Stoba bezrobocia wg GUS (listopad 2020 r.):
- powiat mielecki – 5,6%,
- woj. podkarpackie – 8,9%,
- Polska – 6,1%.
W listopadzie 2020 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu (obejmującym także petentów z Radomyśla Wielkiegp) zarejestrowanych było łącznie 3,7 tys. bezrobotnych.
Oferty pracy w powiecie czekają na pracowników o różnym przygotowaniu zawodowym. Oceniając indywidualne szanse na etat, warto sprawdzić wyniki prognozy Barometr zawodów, wykonywanej co roku na polecenie resortu pracy.
W 2021 r. w powiecie mieleckim największy deficyt pracowników dotyczy kierowców ciężarówek, pielęgniarek, położnych i specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży. Zapotrzebowanie na kadrę zauważalne jest jednak w różnorodnych branżach, na przykład motoryzacyjnej, odzieżowej, edukacyjnej, budowlanej, gastronomicznej, handlowej.
Z drugiej strony największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia – zgodnie z prognozą – w 2021 r. będą mieć ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.