Praca Radomyśl Wielki

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 305

Praca w Radomyślu Wielkim

Radomyśl Wielki to miasto położone w województwie podkarpackim, przy granicy z województwem małopolskim. Miejscowość należy do powiatu mieleckiego, jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Radomyśl Wielki. 

Radomyśl Wielki to lokalny ośrodek gospodarczy. Kto może liczyć na zatrudnienie w tej miejscowości? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą sytuacją w mieście. 

Radomyśl Wielki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Radomyśl Wielki leży w granicach historycznej krainy Małopolski. Miejscowość zajmuje powierzchnię około 8,79 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Radomyśla Wielkiego wynosi około 3,2 tys. osób. 

Do Radomyśla Wielkiego są przypisane: 

 • numer kierunkowy (+48) 14, 
 • kod pocztowy – 39-310,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – RMI.

Miejscowość pełni funkcje administracyjne jako siedziba władz samorządowych. Urząd miasta i gminy Radomyśl Wielki zlokalizowany jest przy rynku:

 • Urząd Miejski
  Adres: Rynek 32, 39-310 Radomyśl Wielki
  Telefon: 14 681 91 21

Gmina ma charakter w znacznej mierze rolniczy. Rozciąga się na łącznej powierzchni 159,64 kilometra kwadratowego. Obszar ten zamieszkuje około 14,2 tys. osób.

Radomyśl Wielki jest jednym z trzech miast powiatu mieleckiego. Pozostałe to Mielec (siedziba władz powiatowych) oraz Przecław. 

Miejscowość jest dobrze skomunikowana z regionem – przecinają ją droga wojewódzka nr 984 i liczne trasy lokalne. Ponadto w sąsiedztwie miasta wiodą autostrada A4 oraz droga krajowa nr 73. Z Radomyśla Wielkiego można łatwo dostać się do Tarnowa (miasta dzieli około 30 kilometrów), Mielca (dystans 17 kilometrów), Dębicy (22 kilometry), Dąbrowy Tarnowskiej (23 kilometry), Kolbuszowej (40 kilometrów) czy stolicy województwa – Rzeszowa (70 kilometrów). 

Miejscowość ma historię sięgającą kilku wieków wstecz – status miasta otrzymało pod koniec XVI wieku. W Radomyślu Wielkim można zobaczyć kilka ciekawych atrakcji. Do tych najbardziej charakterystycznych należy zabytkowy samolot PZL M-2 pochodzący z mieleckich zakładów lotniczych. Samolot jest wystawiony na rynku. Warto zwiedzić też XVIII-wieczny kościół pw. Przemienienia Pańskiego (rzymskokatolicka parafia Radomyśl Wielki).

Rynek pracy, oferty pracy – Radomyśl Wielki

Gospodarka miasta opiera się na działalności małych i mikrofirm. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (listopad 2020 r.) w Radomyślu Wielkim funkcjonuje 355 podmiotów gospodarki narodowej:

 • 21 zatrudniających od 10 do 49 pracowników, 
 • 334 zatrudniających od 0 do 9 pracowników. 

Część mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. W mieście znajdują się też sklepy, firmy budowlane, producenci mebli, wyrobów mięsnych, elementów z tworzyw sztucznych.

Wiodące dziedziny działalności gospodarczej wg sekcji PKD:

 • handel, naprawa pojazdów – 25,4% wszystkich podmiotów gospodarki, 
 • budownictwo – 19,4%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 9,9%, 
 • transport i gospodarka magazynowa – 7,3%, 
 • pozostałe usługi – 7,3%. 

Miasto stanowi niewielki rynek pracy. Z drugiej strony dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa okolicy i niewielkie odległości między miejscowościami ułatwiają podejmowanie zatrudnienia także poza miejscem zamieszkania. Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest przy tym dobra – poziom bezrobocia w obrębie powiatu mieleckiego należy do najniższych na Podkarpaciu.

Stoba bezrobocia wg GUS (listopad 2020 r.):

 • powiat mielecki – 5,6%, 
 • woj. podkarpackie – 8,9%, 
 • Polska – 6,1%. 

W listopadzie 2020 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu (obejmującym także petentów z Radomyśla Wielkiegp) zarejestrowanych było łącznie 3,7 tys. bezrobotnych. 

Oferty pracy w powiecie czekają na pracowników o różnym przygotowaniu zawodowym. Oceniając indywidualne szanse na etat, warto sprawdzić wyniki prognozy Barometr zawodów, wykonywanej co roku na polecenie resortu pracy. 

W 2021 r. w powiecie mieleckim największy deficyt pracowników dotyczy kierowców ciężarówek, pielęgniarek, położnych i specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży. Zapotrzebowanie na kadrę zauważalne jest jednak w różnorodnych branżach, na przykład motoryzacyjnej, odzieżowej, edukacyjnej, budowlanej, gastronomicznej, handlowej. 

Z drugiej strony największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia – zgodnie z prognozą – w 2021 r. będą mieć ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy. 

Szukaj pracy w mieście