Praca Dąbrowa Tarnowska

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 344

Praca w Dąbrowie Tarnowskiej

Dąbrowa Tarnowska: liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Dąbrowa Tarnowska to mała miejscowość w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Stanowi siedzibę powiatu dąbrowskiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Dąbrowa Tarnowska. To miasteczko o wyjątkowym charakterze i ciekawej historii. Czym wyróżnia się na tle innych miast województwa małopolskiego? Kto bez problemu znajdzie tu zatrudnienie na stałe lub dorywczo? Oto krótka charakterystyka miejscowości.

Dąbrowa Tarnowska (małopolskie) rozciąga się na powierzchni nieco ponad 23 kilometrów kwadratowych. Populacja to około 11,9 tys. osób. Miasteczko leży nad rzeką Breń. Na mapie Polski należy szukać go na północ od Tarnowa (miejscowości dzieli mniej więcej 20 kilometrów) i na południe od Pacanowa (dystans około 28 kilometrów). W pobliżu znajdują się też takie większe miejscowości jak Mielec (oddalony o 40 kilometrów), Busko-Zdrój (odległość 44 kilometrów) czy Brzesko (dystans 42 kilometrów). Żeby dostać się z Dąbrowy Tarnowskiej do Krakowa, trzeba pokonać trasę o długości mniej więcej 85 kilometrów. W stolicy województwa znajduje się też najbliżej położony międzynarodowy port lotniczy.

Miasto cechuje dobrze rozwinięta sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych. Przebiega przez nie droga krajowa nr 73, wiodąca na południu do Tarnowa (i łącząca się z autostradą A4), a na północy między innymi przez Pacanów (gdzie krzyżuje się z DK 79), Busko-Zdrój do Kielc. Połączenia na poziomie wojewódzkim gwarantuje też przecinająca Dąbrowę Tarnowską DW 975, a także drogi lokalne.

Jak żyje się na co dzień w Dąbrowie Tarnowskiej? Samo miasteczko sprawia pozytywne wrażenie. Znajdziemy w nim kilka ciekawych zabytków. Najbardziej znaną atrakcją Dąbrowy Tarnowskiej jest tutejsza XIX-wieczna synagoga, będąca zarazem największą synagogą w województwie. Obecnie znajduje się w niej Ośrodek Spotkanie Kultur, prezentujący liczne, również multimedialne ekspozycje przybliżające historię regionu. Odwiedzając miasteczko, warto zwrócić uwagę na zabytkowy park pałacowy z bramą wjazdową.

Dąbrowa Tarnowska stanowi ważny ośrodek gospodarczy o znaczeniu regionalnym i zarazem korzysta z bliskości takich miast jak Tarnów, a także Kraków i Rzeszów. W samym miasteczku działają 1194 podmioty gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON, stan w lipcu 2020 r.). Zdecydowaną większość stanowią mikrojednostki do 9 osób (łącznie 1136), nie brakuje tu jednak także małych firm o kadrze 10-49 pracowników (48), średnich od 50 do 249 zatrudnionych (8), a także dużych podmiotów deklarujących zatrudnienie między 250 a 999 osób (2).

W miasteczku prężnie rozwijają się handel oraz usługi związane z naprawą pojazdów. Firm deklarujących taką działalność jest łącznie 341. Dużą grupę, 117 jednostek, tworzą również podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną.

Rynek pracy, oferty pracy: Dąbrowa Tarnowska

Jak wygląda sytuacja na tutejszym rynku pracy? W znalezieniu zatrudnienia pomaga przede wszystkim zlokalizowany w Dąbrowie Tarnowskiej PUP. Urząd pracy informuje, że pod koniec lipca 2020 r. miał w swoim rejestrze 2585 bezrobotnych, czyli o 242 osoby więcej niż przed rokiem. W czerwcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 11%, co było najwyższą wartością wśród wszystkich powiatów województwa małopolskiego. Aktywizowanie bezrobotnych i tworzenie nowych miejsc pracy zatem stanowi niezwykle istotne zadanie dla władz samorządowych.

Jednocześnie w Dąbrowie Tarnowskiej część firm ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, zarazem gotowych do podjęcia się zajęć, jak i posiadających odpowiednie wykształcenie, uprawnienia i inne kwalifikacje.

Sytuację tę obrazują wyniki corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy Barometr zawodów. Badanie pokazuje, że w 2020 r. w powiecie dąbrowskim za mało jest przedstawicieli takich profesji jak: brukarz, cukiernik, diagnosta samochodowy, elektryk, elektromechanik, elektromonter, fryzjer, kierowca ciężarówki, operator obrabiarek skrawających, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarz, pracownik ochrony fizycznej oraz spawacz. Jednocześnie w powiecie dąbrowskim notuje się znaczną listę zawodów nadwyżkowych. Oznacza to, że wykonujące je osoby mogą mieć problem ze znalezieniem w Dąbrowie Tarnowskiej i okolicy pracy. Dotyczy to profesji: ekonomisty, kierowcy samochodów osobowych, mechanika samochodowego, montera maszyn i urządzeń, nauczyciela przedmiotów ogólnokształcących, pedagoga, pracownika administracyjnego i biurowego, rolnika, hodowcy, specjalisty administracji publicznej, sprzedawcy, kasjera, technika budownictwa oraz technika mechanika.

PUP Dąbrowa Tarnowska

Adres: ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 33, 33-200 Dąbrowa Tarnowska
E-mail: krda@praca.gov.pl
Telefon: (14) 642-24-78, (14) 642-31-78, (14) 642-43-27, (14) 655-42-00, (14) 655-42-01

Szukaj pracy w mieście