Pilzno (podkarpackie) – ludność, położenie
Liczba mieszkańców Pilzna wynosi około 4,9 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na powierzchni 16,04 kilometra kwadratowego. Są przypisane do niej kod pocztowy 39-220 i numer kierunkowy (+48) 14. Rejestracje tutejszych samochodów można rozpoznać po pierwszych literach RDE.
Pilzno stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. Gmina Pilzno rozciąga się na terenie o wielkości 155,21 kilometra kwadratowego. Jej populacja to około 18 tys. mieszkańców.
Władze samorządowe mają siedzibę przy pilzneńskim rynku:
- Urząd Miejski
Adres: Rynek 6, 39-220 Pilzno
Telefon: 14 672 10 36
Pilzno to jedno z trzech miast przynależących do powiatu dębickiego. Stolica powiatu – Dębica – jest położona w odległości 12 kilometrów od Pilzna. Dystans do ostatniej miejscowości – Brzostka – wynosi z kolei 14 kilometrów. Z Pilzna blisko także do Tarnowa – 25 kilometrów, Jasła – 33 kilometry, Mielca – 45 kilometrów, czy Rzeszowa – 64 kilometrów.
W Dębicy znajduje się urząd pracy obsługujący również mieszkańców Pilzna.
- Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy
Adres: Cmentarna 20, 39-200 Dębica
Telefon: 14 680 91 00
W miasteczku znajdują się instytucje kultury, np.: Dom Kultury w Pilźnie, a także placówki oświatowe – przedszkola (publiczne i niepubliczne), podstawówka, liceum i szkoła branżowa. Miejscowość jest też ośrodkiem kultu religijnego – działa w Pilźnie parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela.
Pilzno – firmy w liczbach
Miasto stanowi niewielki ośrodek gospodarczy, obejmujący łącznie 495 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z danymi rejestru REGON prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny – stan w końcu listopada 2020 r.). Wśród pilzneńskich podmiotów są:
- 2 duże firmy zatrudniające od 250 do 999 pracowników,
- 4 średnie jednostki generujące 50-249 miejsc pracy,
- 23 małe podmioty o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 pracowników,
- 466 mikrojednostek, w których zatrudnia się do 9 osób.
Najczęściej wybierane sekcje PKD podmiotów gospodarki w Pilźnie to:
- handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 29,1% wszystkich jednostek,
- przetwórstwo przemysłowe – 12,9 %,
- budownictwo – 11,5%,
- transport i gospodarka magazynowa – 11,5%,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 9,7%.
Ofert pracy – Pilzno i okolice
Czy trudno o zatrudnienie w tym regionie? Poziom bezrobocia w powiecie dębickim jest niski zarówno w porównaniu do sytuacji w woj. podkarpackim, jak i ogólnopolskiej.
Stopa bezrobocia wg GUS (listopad 2020 r.):
- powiat dębicki – 5,7%,
- woj. podkarpackie – 8,9%,
- Polska – 6,1%.
Jakie branże stwarzają największe szanse na etat? Częściowej odpowiedzi na to pytanie dostarcza badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku na polecenie resortu pracy. Zgodnie z prognozą w 2021 r. w powiecie dębickim największy deficyt pracowników dotyczy 5 grup profesji:
- fizjoterapeuta i masażysta,
- kierowca ciężarówki,
- logopeda i audiofonolog,
- nauczyciel praktycznej nauki zawodu,
- nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Na liście zawodów deficytowych znajdują się też:
- z branży budowlanej, urbanistyki, geografii – betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, geodeci i kartografowie, meteorolodzy, geolodzy i geografowie, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego,
- z branży medycznej, opieki społecznej – dentyści, lekarze, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. techniki dentystycznej, ratownicy medyczni,
- z motoryzacji, branży maszynowej, przetwórstwa przemysłowego – inżynierowie chemicy i chemicy, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze,
- z transportu i komunikacji – magazynierzy, specjaliści telekomunikacji, spedytorzy i logistycy,
- z gastronomii – piekarze, szefowie kuchni,
- inni – graficy komputerowi, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy.
Warto zwrócić także uwagę na grupy zawodów nadwyżkowych i będących w dużej nadwyżce w powiecie. Do tej ostatniej należą:
- ekonomiści,
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
- ogrodnicy i sadownicy,
- prawnicy,
- rolnicy i hodowcy,
- specjaliści technologii żywności i żywienia,
- ślusarze.