Miasto i gmina Szczucin – podstawowe dane
Szczucin cechuje się długą, sięgającą wieków średnich historią. Prawa miejskie miejscowość uzyskała dwukrotnie – po raz pierwszy w XVIII wieku, a po ich utracie tuż przed II wojną światową – ponownie w 2009 r. Przez wieki o życiu mieszkańców Szczucina decydowała bliskość Wisły. Rozwijało się tu rybactwo, flisactwo, działał port rzeczny.
Warto zwrócić uwagę na herb Szczucina – jest to herb, jakim posługiwali się właściciele miejscowości w XVIII wieku – ród Chwalibogów herbu Strzemię.
Liczba mieszkańców Szczucina wynosi około 4,2 tys. osób. W całej gminie mieszka natomiast niespełna 13,2 tys. osób.
Miasto Szczucin obejmuje powierzchnię 6,85 kilometra kwadratowego, a gmina – 119,48 kilometra kwadratowego.
Inne podstawowe dane to:
- kod pocztowy – 33-230,
- oznaczenie tablic rejestracyjnych – KDA,
- numer kierunkowy (+48) 14.
Władze samorządowe mają siedzibę w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczucinie (ul. Wolności 3, tel. +48 14 643 62 78). Bezrobotni ze Szczucina obsługiwani są z kolei przez Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, przy czym w Szczucinie znajduje się punkt konsultacyjno-informacyjny PUP-u (ul. Piłsudskiego 15, tel. +48 14 643 55 88).
Miasta województwa małopolskiego – Szczucin, Dąbrowa Tarnowska, Tarnów
Szczucin nie leży w okolicy o wysokim stopniu zurbanizowania. Teren gminy w 73% stanowią użytki rolne. Niemniej miejscowość cechuje dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. Niedaleko stąd do dwóch ważnych węzłów komunikacyjnych w regionie.
Przez samo miasto przebiega droga krajowa nr 73, która na północy, w okolicy Pacanowa, krzyżuje się z drogą krajową nr 79. DK 73 zapewnia ponadto szybki dojazd ze Szczucina do stolicy powiatu – Ðąbrowy Tarnowskiej (odległość 17 kilometrów), a dalej – do Tarnowa (dystans około 40 kilometrów). Trasa ta w okolicy Tarnowa krzyżuje się z autostradą A4.
W pobliżu Szczucina znajdują się też: Mielec (oddalony o 29 kilometrów), Busko-Zdrój (dystans 36 kilometrów) czy Kazimierza Wielka (miejscowości dzielą 53 kilometry).
Szczucin (małopolskie) – praca, firmy, stopa bezrobocia
Część mieszkańców Szczucina decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich miastach, szczególnie w stolicy powiatu lub Tarnowie. W samym Szczucinie nie ma bowiem większych przedsiębiorstw, a życie gospodarcze opiera się w znacznym stopniu o drobną działalność, firmy jednoosobowe i rodzinne.
Jak podaje REGON (stan na sierpień 2020 r.), w Szczucinie funkcjonuje łącznie 441 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 3 średnie jednostki (2 z sektora prywatnego) i 20 małych (14 prywatnych). Pozostałe podmioty to mikrojednostki do 9 pracowników.
Szczucin i okolice (w obrębie powiatu) to obszar, w którym bezrobocie należy do wysokich. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie dąbrowskim wynosiła 10,9%. W tym czasie w PUP-ie zarejestrowanych było 2,6 osób bezrobotnych. Dla porównania, bezrobocie obliczone dla Polski w tym samym okresie to 6,1%.
Kto zatem może liczyć na szybkie znalezienie zatrudniania? W Szczucinie oferty pracy kierowane są do osób z różnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Warto zapoznać się z wynikami Barometru zawodów, corocznej prognozy zapotrzebowania na rynku pracy w poszczególnych powiatach. W 2020 r. w powiecie dąbrowskim zanotowano grupę 11 profesji deficytowych.
Zawody deficytowe w powiecie dąbrowskim:
- brukarz,
- cukiernik,
- diagnosta samochodowy,
- elektryk, elektromechanik i elektromonter,
- fryzjer,
- kierowca samochodu ciężarowego,
- operator obrabiarek skrawających,
- opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej,
- piekarz,
- pracownik ochrony fizycznej,
- spawacz.
Jednocześnie jest spora grupa profesji nadwyżkowych, to jest takich, których przedstawiciele mogą mieć problem z podjęciem zatrudnienia.
Zawody nadwyżkowe w powiecie dąbrowskim:
- ekonomista,
- kierowca samochodów osobowych,
- mechanik pojazdów samochodowych,
- monter maszyn i urządzeń,
- nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących,
- pedagog,
- pracownik administracyjny i biurowy,
- rolnik i hodowca,
- specjalista administracji publicznej,
- sprzedawca i kasjer,
- technik budownictwa.