Praca Żabno

Najnowsze oferty pracy: 381

Praca w Żabnie

Żabno to niewielka miejscowość położona w południowej części Polski, w powiecie tarnowskim (województwo małopolskie).

Miasto stanowi lokalny ośrodek administracyjny – to siedziba władz miasta oraz gminy Żabno. Tereny gminne są w przeważającej mierze wiejskie, wielu mieszkańców prowadzi gospodarstwa rolne. Populacja gminy wynosi ponad 19 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia – 101,56 km². 

Żabno w powiecie tarnowskim

W miejscowości obowiązuje numer kierunkowy (+48) 14 oraz kod pocztowy 33-240. Numery rejestracyjne okolicznych samochodów zaczynają się od KTA. 

Żabno leży w pobliżu powiatowego Tarnowa (gminy ze sobą sąsiadują), co znacznie poszerza rynek pracy. Atutem jest też możliwość szybkiego przejazdu między miejscowościami. Czy zatem szukanie w Żabnie pracy to dobry pomysł? Kto ma największe szanse na etat w tych miastach województwa małopolskiego? Oto krótka społeczno-gospodarcza charakterystyka Żabna i okolic. 

Żabno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Żabna (woj. małopolskie) na mapie kraju należy szukać na północ od Tarnowa. Dystans między centrami obu miast wynosi 18 km, a szybki dojazd niemal po linii prostej zapewnia droga wojewódzka nr 973. 

W pobliżu znajdują się też takie miejscowości jak: Szczucin (24 km), Dąbrowa Tarnowska (6,5 km), Radłów (10,5 km), Nieciecza (7 km). Żeby dostać się z Żabna do Krakowa, należy przejechać około 80 km. 

Przez samo Żabno nie przebiegają żadne trasy krajowe. Miasto przecinają dwie trasy wojewódzkie – wspomniana DW nr 973 oraz DW 975. Gęsta jest tu sieć dróg lokalnych oraz gminnych. W mieście nie zatrzymują się obecnie pociągi. Z Tarnowa można się tu dostać autobusem (trasę obsługują prywatni przewoźnicy). 

Miasteczko rozciąga się na prawym brzegu Dunajca, na powierzchni 11,13 km². Z kolei liczba mieszkańców Żabna wynosi 4,2 tys. osób. 

Dzieje Żabna sięgają wieków średnich – prawa miejskie miejscowość otrzymała już w XIV wieku. Żabno utraciło status miasta na początku XX wieku i odzyskało go w 1934 r. W miejscowości przez wieki rozwijały się rzemiosło oraz handel. Od XV do dziś organizuje się tu jarmarki. 

W Żabnie bywał słynny dramaturg i malarz Stanisław Wyspiański, którego żona pochodziła z okolicznej wsi. Tutaj również tworzył – namalował na przykład pastelę “Chaty w Grębowie”. 

W Żabnie nie znajdziemy wiele zabytków, jednak jest tu kilka interesujących miejsc do zwiedzenia. Między innymi XIX-wieczny budynek ratusza z wieżą zegarową. Obecnie siedzibę ma w nim szkoła średnia. Atrakcją Żabna jest też XVII-wieczny Kościół Ducha Świętego, utrzymany w stylach barokowym i neobarokowym.

O ciekawą ofertę kulturalną dba zlokalizowane w Żabnie Centrum Kultury. Znajdują się w nim np. klub seniora, klub modelarski, organizowane są zajęcia plastyczne, kursy komputerowe czy warsztaty fotograficzne. 

Rynek pracy, oferty pracy – Żabno

Żabno stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec sierpnia 2020 r.) w samym mieście funkcjonuje 337 podmiotów gospodarki narodowej. W gminie są z kolei 1293. 

W mieście działa:

  • 7 średniej wielkości podmiotów (50-249 pracowników), 
  • 11 małych jednostek (10-49 osób zatrudnionych),
  • 319 mikropodmiotów (do 9 pracowników).

W gminie funkcjonują:

  • 2 duże firmy (250-999 zatrudnionych), 
  • 11 średniej wielkości jednostek (kadra 50-249 osób), 
  • 52 małe podmioty (10-49 pracowników), 
  • 1228 mikrojednostek (do 9 zatrudnionych). 

W okolicy dominuje handel i naprawa pojazdów – taką działalność prowadzi 86 firm w mieście i 313 w gminie. Na drugim miejscu pod względem liczby podmiotów znajduje się budowlanka – 59 przedsiębiorstw jest zarejestrowanych w miasteczku, a 292 na terenie gminy. Sporo jest także jednostek zajmujących się przetwórstwem przemysłowym – 35 w mieście, 154 w gminie. 

Sąsiedztwo Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej sprawia, że wielu żabnian szuka zatrudnienia poza miejscem zamieszkania, na terenie powiatu lub w okolicy. Stopa bezrobocia w powiecie tarnowskim jest przy tym nieco wyższa od średniej krajowej. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2020 r. wyniosła 6,9%. W tym czasie wskaźnik dla Polski był na poziomie 6,1%. 

PUP Żabno

Bezrobotnym mieszkańcom miasteczka pomoc w znalezieniu zatrudnienia oferuje zamiejscowy oddział PUP w Tarnowie:

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie – Filia w Żabnie
Adres: Rynek 29, 33-240 Żabno
Telefon/Fax: (+48) 14 645-69-43, 505 668 304, 505 668 301
E-mail: krtaza@praca.gov.pl

Szukaj pracy w mieście