Wąbrzeźno – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Wąbrzeźno to centralne miasto powiatu wąbrzeskiego. Ma status gminy miejskiej i rozciąga się na obszarze o wielkości 8,53 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Wąbrzeźna wynosi 13,5 tys. mieszkańców.
W powiecie, prócz Wąbrzeźna, znajdują się też gminy wiejskie: Dębowa Łąka, Książki, Płużnica i Ryńsk. Powiat zajmuje powierzchnię 501,31 kilometra kwadratowego, a jego populacja to 34,2 tys. mieszkańców.
Z Wąbrzeźna stosunkowo blisko do takich ośrodków miejskich jak:
- Radzyń Chełmiński (13 kilometrów),
- Jabłonowo Pomorskie (19 kilometrów),
- Golub-Dobrzyń (21 kilometrów),
- Grudziądz (28 kilometrów),
- Brodnica (32 kilometry),
- Toruń (37 kilometrów),
- Świecie (42 kilometry).
Wąbrzeźno stanowi węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się drogi wojewódzkie nr 534, 548, 551 oraz wiele tras gminnych i powiatowych. W mieście zatrzymują się także pociągi.
Wąbrzeźno znajduje się nad trzema jeziorami – Zamkowym, Sitno i Frydek. Miasto otaczają tereny wiejskie, niedaleko stąd również do atrakcyjnych przyrodniczo kompleksów leśnych np. Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Ciekawe miejsca można znaleźć też w miasteczku – warto zobaczyć gotyckie Sanktuarium MB Brzemiennej, kościół MB Królowej Polski, pospacerować po rynku, przy którym znajduje się neogotycki ratusz, liczne zabytkowe kamienice. W Wąbrzeźnie mieści się też dom rodzinny Walthera Nernsta – chemika i laureata nagrody Nobla.
Kształcenie dzieci i młodzieży w Wąbrzeźnie odbywa się na poziomie przedszkolnym, podstawowym i ponadpodstawowym (zarówno zawodowym, jak i ogólnokształcącym). Do dyspozycji mieszkańców są też takie instytucje jak Wąbrzeski Dom Kultury czy Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego.
Rynek pracy, oferty pracy – Wąbrzeźno
Miasto jest ośrodkiem handlowym, usługowym. Rozwija się w nim także przemysł – działalność prowadzą np. producenci opakowań, mebli, akcesoriów meblowych z tworzyw sztucznych, wyrobów obrabianych maszynowo, porcelany, worków do odkurzaczy, folii i taśm polipropylenowych, pasz, masła makrelowego, skarpet i rajstop.
W Wąbrzeźnie znajdziemy zakłady pracy różnej wielkości. Na łącznie 1308 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w mieście (REGON, koniec marca 2021 r.):
- 1257 to mikrojednostki tworzące 0-9 miejsc pracy,
- 40 to małe jednostki tworzące 10-49 miejsc pracy,
- 10 to średnie jednostki tworzące 50-249 miejsc pracy,
- 1 to duża jednostka tworząca 250-999 miejsc pracy.
Najwięcej jest w Wąbrzeźnie:
- sklepów / hurtowni / punktów naprawy pojazdów – stanowią 20,9% wszystkich zarejestrowanych podmiotów gospodarki,
- przedsiębiorstw budowlanych – 16,1%,
- firm z branży nieruchomości – 9,3%,
- placówek opieki zdrowotnej / pomocy społecznej – 8,6%,
- zakładów przemysłowych – 8,1%.
Województwo kujawsko-pomorskie cechuje się stosunkowo wysokim bezrobociem na tle kraju. W marcu 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła:
- w woj. kujawsko-pomorskim – 9,1%,
- w Polsce – 6,4%.
Stopa bezrobocia w powiecie wąbrzeskim również przewyższa wskaźnik krajowy. W tym samym okresie była na poziomie 13,0% (źródło: GUS).
PUP WĄbrzeźno
Osoby bezrobotne i poszukujące różnych form wsparcia w kwestiach zawodowych mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Wąbrzeźnie:
- PUP Wąbrzeźno
Ul. Wolności 44, 87-200 Wąbrzeźno
Telefon: 56 690 04 00
W czasie szukania pracy pomocny może być także Barometr zawodów, czyli badanie ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy w danym roku. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie wąbrzeskim wskazano deficyt chętnych do pracy:
- z opieki zdrowotnej / pomocy społecznej – dentystów, pielęgniarek i położnych, pracowników socjalnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, psychologów i psychoterapeutów, operatorów aparatury medycznej,
- z oświaty – nauczycieli przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu,
- z finansów – pracowników ds. rachunkowości i księgowości,
- z gastronomii – kucharzy,
- z budownictwa – murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
- z motoryzacji i różnego rodzaju produkcji przemysłowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorów obrabiarek skrawających,
- z innych branż – pracowników ochrony fizycznej, pracowników służb mundurowych.