Praca Łasin

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 249

Praca w Łasinie

Łasin jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim i w powiecie grudziądzkim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. Rozwija się jako lokalny ośrodek gospodarczy, kulturalny i oświatowy. 

Łasina na mapie kraju należy szukać w miejscu, w którym województwo kujawsko-pomorskie styka się z województwami warmińsko-mazurskim i pomorskim. Miejscowość leży na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Łasińskim. Akwen przyciąga wczasowiczów – znajduje się nad nim między innymi ośrodek wypoczynkowy, jest także popularnym miejscem spacerów, sportu i rekreacji wśród mieszkańców Łasina. 

Czy trudno o znalezienie w Łasinie pracy? Kto powinien zwrócić uwagę na miasto, szukając pracy w województwie kujawsko-pomorskim?

Łasin – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Łasin jest miastem w powiecie grudziądzkim, jednym z dwóch, obok Radzynia Chełmińskiego. Siedzibą starostwa powiatowego jest Grudziądz nienależący do powiatu, lecz tworzący oddzielną jednostkę administracyjną. 

Prócz wspomnianych Grudziądza i Radzynia Chełmińskiego w pobliżu Łasina znajdują się takie miasta jak Kwidzyn, Prabuty, Jabłonowo Pomorskie, Iława. Nieco dalej leżą z kolei Starogard Gdański, Malbork, Ostróda, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Chełmno, Świecie, Toruń. 

Dojazd do Łasina zapewniają droga krajowa nr 16, łącząca się z nią droga wojewódzka nr 538, a także trasy lokalne. 

Powierzchnia Łasina wynosi 4,79 kilometra kwadratowego, a jego populacja to około 3,2 tys. mieszkańców. Chcąc dodzwonić się do miasteczka, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 56. Przesyłki adresowane są z kodem pocztowym 86-320. Samochody z powiatu grudziądzkiego można rozpoznać po literach CGR na tablicach rejestracyjnych. 

W miejscowości znajduje się siedziba lokalnych władz:

 • Urząd Miasta i Gminy Łasin
  Adres: ul. Radzyńska 2, 86-320 Łasin
  Telefon: 56 466 50 41

Bezrobotni i szukający wsparcia w kwestiach zawodowych mieszkańcy Łasina mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu:

 • PUP Grudziądz
  Adres: ul. Parkowa 22, 86-302 Gmina Grudziądz
  Telefon: 56 643 30 00

Miasto jest wielowiekowe – uzyskało prawa miejskie pod koniec XIII wieku. W miejscowości działał zakon krzyżacki, który nakazał wybudowanie systemu obwarowań. Nie zachowały się mury miejskie – zostały rozebrane w XIX wieku, niemniej do dziś można podziwiać inne zabytki Łasina. Warto zwrócić uwagę na gotycki kościół św. Katarzyny i klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych. Atrakcją Łasina jest także Muzeum Pożarnictwa Ziemi Pomorskiej. 

Rynek pracy, oferty pracy – Łasin

Miasteczko jest centrum handlowym i usługowym w gminie. Rozwija się tu również produkcja przemysłowa. Łasińskie zakłady produkują na przykład beczki stalowe, odzież roboczą, meble, ogrodzenia, blachy dachowe. 

Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec marca 2021 r.) w mieście funkcjonuje 341 podmiotów gospodarki narodowej:

 • 323 mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników, 
 • 12 małych jednostek zatrudniających 10-49 pracowników, 
 • 6 średnich jednostek zatrudniających 50-249 pracowników. 

Niewielka liczba przedsiębiorstw i brak dużych zakładów pracy sprawiają, że możliwości zatrudnienia w mieście są dość ograniczone. Dlatego, poszukując etatu w Łasinie, warto brać pod uwagę także sąsiednie miejscowości, np. w obrębie powiatu.

Do kogo kierowane są najczęściej oferty pracy w powiecie grudziądzkim? Wskazówkę na ten temat stanowi Barometr zawodów, cykliczne badanie zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. W 2021 r. największy deficyt chętnych do pracy i mających odpowiednie kwalifikacje kandydatów dotyczy masarzy i przetwórców ryb. 

Na liście poszukiwanych pracowników jest jednak kilkadziesiąt pozycji. Zgłaszane przez pracodawców braki kadrowe dotyczą wielu branż, np. 

 • motoryzacji – zbyt mało jest gotowych do zatrudnienia w charakterze mechanika, diagnosty samochodowego, blacharza i lakiernika samochodowego, 
 • produkcji przemysłowej – etaty czekają na robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, pracowników przetwórstwa metali, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, monterów maszyn i urządzeń, mechaników maszyn i urządzeń, krawców i pracowników produkcji odzieży, 
 • oświaty – brakuje również nauczycieli przedszkoli, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczycieli przedmiotów zawodowych, wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych. 

Warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych. Eksperci rynku pracy wskazali również grupę profesji nadwyżkowych – ich przedstawicieli jest zbyt wielu w stosunku do dostępnych ofert pracy w powiecie. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć:

 • ekonomiści, 
 • historycy, politolodzy, filozofowie, kulturoznawcy, 
 • fotografowie, 
 • pedagodzy, 
 • plastycy, dekoratorzy wnętrz, konserwatorzy zabytków, 
 • pracownicy biur podróży i organizacji obsługi turystycznej, 
 • pracownicy ds. budownictwa drogowego, 
 • pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, 
 • rolnicy i hodowcy, 
 • specjaliści technologii żywności i żywienia, 
 • technicy budownictwa.