Praca Kowalewo Pomorskie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

Praca w Kowalewie Pomorskim

Kowalewo Pomorskie to miasto położone na północny-wschód od Torunia, w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie golubsko-dobrzyńskim. Jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym – siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Miejscowość jest przyjazna do życia, a jakie stwarza możliwości zawodowe? Kto może liczyć na znalezienie w Kowalewie Pomorskim pracy? Czytaj dalej i poznaj tutejsze warunki społeczno-gospodarcze. 

Kowalewo Pomorskie – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Kowalewo Pomorskie to małe miasto w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Miejscowość zajmuje powierzchnię 4,45 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Kowalewa Pomorskiego wynosi z kolei 4,1 tys. osób. Obowiązują tutaj kod pocztowy 87-410, a także numer kierunkowy (+48) 56. 

W powiecie golubsko-dobrzyńskim znajduje się też miasto Golub-Dobrzyń – stolica powiatu oddalona od Kowalewa Pomorskiego o 13 kilometrów. Inne ośrodki miejskie w pobliżu to na przykład Toruń (dystans 20 kilometrów), Brodnica (35 kilometrów), Chełmno (38 kilometrów) czy Świecie (46 kilometrów). 

Na infrastrukturę transportową Kowalewa Pomorskiego składają się drogi lokalne i ponadlokalne. Miasto przecina droga krajowa nr 15, wiodąca na przykład do Torunia i w jego pobliżu krzyżująca się z autostradą A1. Do Kowalewa Pomorskiego można dostać się też drogą wojewódzką nr 554, trasami powiatowymi i gminnymi. 

Kowalewo Pomorskie ma średniowieczny rodowód, uzyskało prawa miejskie w 1275 roku. Jest pełnym uroku miasteczkiem, które warto zwiedzić. Ze wzniesionego w Kowalewie Pomorskim zamku krzyżackiego zachowały się ruiny – filar i fragmenty murów. Widoczne są także pozostałości murów miejskich wraz z basztą. Na uwagę zasługuje kościół św. Mikołaja z XIII wieku. Do dyspozycji są takie instytucje jak Centrum Kultury i Sportu, Biblioteka Publiczna Miejsko-Gminna.

Miasto znajduje się w centrum gminy o charakterze typowo rolniczym. Nieopodal rozciągają się też lasy Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Są to malownicze okolice, zachęcające do wycieczek, sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Przez Kowalewo Pomorskie wiedzie szlak turystyczny (relacja Ciechocin – Jabłonowo Pomorskie). 

Rynek pracy, oferty pracy – Kowalewo Pomorskie

Bliskość Torunia i dobre połączenia drogowe poszerzające rynki zbytu to atuty inwestycyjne Kowalewa Pomorskiego. Obecnie (stan na koniec marca 2021 r., żródło: REGON, GUS) w mieście działa 429 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 408 mikro, zatrudniających 0-9 pracowników, 
 • 18 małych, zatrudniających 10-49 pracowników,  
 • 3 średnie, zatrudniające 50-249 pracowników.

Najwięcej jest:

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 24% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 14,7%, 
 • zakładów przetwórstwa przemysłowego – 10%, 
 • firm z branży nieruchomości – 9,8%. 

Nieduża liczba firm sprawia, że możliwości zatrudniania w mieście są dość ograniczone, dlatego szukając pracy warto zarazem brać pod uwagę okoliczne miejscowości. Bardzo dobrze rozwinięta sieć dróg sprawia, że dojazd do pracy nie powinien być zbyt długotrwały ani uciążliwy. 

Jeśli chodzi o cały powiat golubsko-dobrzyński, notuje się w nim zróżnicowane zapotrzebowanie na kadrę. Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów, w 2021 r. w powiecie zbyt mało jest chętnych do pracy w:

 • budownictwie – jako dekarz, blacharz budowlany, robotnik budowlany, 
 • IT – w charakterze grafika komputerowego, 
 • edukacji – czekają posady dla nauczycieli przedszkoli, lektorów języków obcych, instruktorów nauki jazdy,
 • opiece zdrowotnej i pomocy społecznej – brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, 
 • transporcie – wakaty czekają na kierowców ciężarówek,
 • gastronomii – można się zatrudnić jako kelner, barman, pomoc kuchenna, piekarz, 
 • branży leśnej i drzewno-meblowej – brakuje także robotników leśnych, robotników obróbki drewna i stolarzy, 
 • produkcji przemysłowej – propozycje zatrudnienia kierowane są do krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, spawaczy i ślusarzy. 

Szukaj pracy w mieście