Jabłonowo Pomorskie to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, graniczące z województwem warmińsko-mazurkim. Znajduje się w powiecie brodnickim i stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy.
Jabłonowo Pomorskie jest ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym i oświatowym, przede wszystkim o zasięgu lokalnym.
Miasteczko stwarza przyjazne warunki do życia. Położone jest na skraju wyjątkowo malowniczego kompleksu leśnego Brodnickiego Parku Krajobrazowego, wśród licznych jezior. Okolica służy wypoczynkowi i uprawianiu sportu na świeżym powietrzu.
Jak wygląda sytuacja społeczno-ekonomiczna tego miasta i kto ma spore szanse na znalezienie w Jabłonowie Pomorskim pracy?
Jabłonowo Pomorskie – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Jabłonowa Pomorskiego na mapie Polski należy szukać na północny-wschód od Bydgoszczy i Torunia, na wschód od Grudziądza. Miasteczko zajmuje powierzchnię 3,36 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Jabłonowa Pomorskiego też nie jest duża – wynosi około 3,7 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 56, kod pocztowy 87-330 i oznaczenie rejestracji pojazdów CBR.
Jabłonowo Pomorskie jest jednym z trzech miast powiatu brodnickiego. Stolicę powiatu stanowi oddalona o około 22 kilometry Brodnica. Do powiatu należy ponadto Górzno. Dystans między nim a Jabłonowem Pomorskim wynosi 45 kilometrów.
Jabłonowo Pomorskie a wybrane miasta w regionie – odległości:
- Bydgoszcz – 103 kilometry,
- Toruń – 75 kilometrów,
- Iława – 42 kilometry,
- Grudziądz – 41 kilometrów.
Na infrastrukturę transportową Jabłonowa Pomorskiego składają się przede wszystkim drogi lokalne – gminne i powiatowe, a także droga wojewódzka nr 543 (wiodąca między innymi do Brodnicy).
W miejscowości znajduje się siedziba władz samorządowych:
- Urząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie
Adres: ul. Główna 28, 87-330 Jabłonowo Pomorskie
Telefon: 56 697 68 00
Z kolei urząd pracy właściwy dla miasteczka zlokalizowany jest w Brodnicy:
- Powiatowy Urząd Pracy w Brodnicy
Adres: ul. Żwirki i Wigury 3, 87-300 Brodnica
Telefon: 56 649 89 40
Miejscowość cechuje bardzo długa, sięgająca średniowiecz historia. Przez wieki rozwijała się jako wieś, a potem osiedla, prawa miejskie uzyskała w XX wieku – w 1962 roku. Do dziś można podziwiać kilka ciekawych zabytków Jabłonowa Pomorskiego, przede wszystkim neogotycki pałac Narzymskich wraz z parkiem, a także kościoły – św. Wojciecha i Chrystusa Króla.
Życie kulturalne miasteczka, a także różnego rodzaju wydarzenia rekreacyjno-sportowe organizuje tutejsze Centrum Kultury i Sportu. W Jabłonowie Pomorskim działa też
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Kształcenie dzieci i młodzieży odbywa się na poziomie przedszkolnym, podstawowym i ponadpodstawowym (do Zespołu Szkół należą między innymi liceum ogólnokształcące, liceum z oddziałem przygotowania wojskowego, technikum logistyczne, technikum żywienia i usług gastronomicznych, szkoła branżowa I stopnia).
Rynek pracy, oferty pracy – Jabłonowo Pomorskie
Miejscowość stanowi główny ośrodek handlowo-usługowy. Rozwija się tu także przemysł, choć na niedużą skalę. Zlokalizowane w Jabłonowie Pomorskim firmy produkcyjne działają między innymi w branżach meblowej, spożywczej, elektronicznej, opakowań.
Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec marca 2021 r.):
- w mieście Jabłonowo Pomorskie działają 364 podmioty gospodarki narodowej (351 mikro, zatrudniające do 9 pracowników, 10 małych, o kadrze rzędu 10-49 osób, a także 3 średniej wielkości, tworzące 50-249 miejsc pracy);
- na obszarze wiejskim gminy mieści się 308 podmiotów gospodarki narodowej (301 mikro, 6 małych, 1 średni).
Ani na terenie miasta, ani w całej gminie miejsko-wiejskiej nie ma dużych zakładów pracy.
Miasto tworzy mały i dość ograniczony rynek pracy, dlatego szukając tu zatrudnienia, warto brać pod uwagę także okoliczne miejscowości. Zapotrzebowanie rynku pracy w powiecie brodnickim oddaje coroczne badanie wykonywane z inicjatywy resortu pracy Barometr zawodów. Zgodnie z nim w 2021 r. w powiecie zanotowano 30 grup profesji deficytowych (czyli takich, których przedstawiciele są poszukiwani przez pracodawców). Na liście znajdują się:
- z branży budowlanej – brukarze, dekarze i blacharze, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
- z motoryzacji, branży elektromaszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych,
- z pozostałej produkcji przemysłowej – robotnicy obróbki drewna i stolarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych,
- z gastronomii – szefowie kuchni, kucharze, piekarze,
- z transportu – kierowcy ciężarówek,
- z oświaty – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- z opieki medycznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, ratownicy medyczni,
- z pozostałych usług – fryzjerzy.