Golub-Dobrzyń jest miejscowością zlokalizowaną w województwie kujawsko-pomorskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny jako siedziba władz powiatu golubsko-dobrzyńskiego oraz miejsko-wiejskiej gminy.

W miasteczku działają Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna z kilkoma oddziałami. Kształcenie dzieci i młodzieży odbywa się na poziomie przedszkolnym, podstawowym i ponadpodstawowym (są tu między innymi licea ogólnokształcące, technika, szkoły branżowe, muzyczne, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna). Do dyspozycji mieszkańców jest też szkoła policealna dla dorosłych.
Miasto leży w malowniczej okolicy – otaczają je lasy, jeziora i rozległe tereny wiejskie. Życie tutaj toczy się spokojniej niż w dużych ośrodkach miejskich, np. pobliskim Toruniu. Jakie warunki panują na golubsko-dobrzyńskim rynku pracy? Kto powinien zwrócić uwagę na tę miejscowość, szukając zatrudnienia w województwie kujawsko-pomorskim?
Golub-Dobrzyń – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Golub-Dobrzyń to centralne miasto powiatu golubsko-dobrzyńskiego. W powiecie znajdują się również miasto Kowalewo Pomorskie, a także wiele wsi. Dystans między Golubem-Dobrzyniem a Kowalewem Pomorskim wynosi około 13 kilometrów.
Golub-Dobrzyń leży także blisko Torunia – centra obu miejscowości dzieli 36 kilometrów. Niedaleko zlokalizowane są też Chełmża (35 kilometrów) czy Brodnica (35 kilometrów).
Golub-Dobrzyń przecinają drogi wojewódzkie nr 534, 554, a także gminne i powiatowe. Na północ od miasta przebiega droga krajowa nr 15.
Liczba mieszkańców Golubia-Dobrzynia wynosi 12,5 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na terenie o wielkości 7,5 kilometra kwadratowego. Z kolei populacja powiatu to 45 tys. osób, a jego powierzchnia 613 kilometrów kwadratowych.
W Golubiu-Dobrzyniu obowiązują:
- numer kierunkowy (+48) 56,
- kody pocztowe 87-400 i 87-401,
- oznaczenie rejestracji pojazdów CGD.
Ważniejsze instytucje samorządowe w mieście to:
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń
Adres: Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
Telefon: 56 683 54 10
- Urząd Gminy
Adres: Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
Telefon: 56 683 54 00
- Starostwo Powiatowe
Adres: Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
Telefon: 56 683 53 80
Golub-Dobrzyń ma wielowiekowe dzieje. Miasto powstało z połączenia dwóch miejscowości położonych po przeciwległych stronach rzeki – Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą. Do dziś zachwycają tutejsze zabytki np. XIV-wieczny zamek w Golubiu, pozostałości murów obronnych miasta, golubska starówka, kościół św. Katarzyny w Golubiu, kościół św. Katarzyny w Dobrzyniu i wiele innych.
Rynek pracy, oferty pracy – Golub-Dobrzyń
Miasto stanowi największy ośrodek gospodarczy w powiecie. Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec marca 2021 r.), w Golubiu-Dobrzyniu działa 1311 podmiotów gospodarki narodowej. Są to jednostki różnej wielkości:
- 1249 mikro, zatrudniających maksymalnie 9 pracowników,
- 46 małych, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób,
- 14 tworzących 50-249 miejsc pracy,
- 1 duża, z liczbą pracowników rzędu 250-999 osób,
- 1 bardzo duża zatrudniająca co najmniej 1000 pracowników.
Profil gospodarczy miasta cechuje duże zróżnicowanie. Prócz firm handlowo-usługowych rozwijają się tu między innymi budownictwo i przemysł. W Golubiu-Dobrzyniu działają na przykład producenci wsporników, paszy, mebli, okien i drzwi, artykułów z tworzyw sztucznych, elementów budowlanych i inni.
Szukając pracy w Golubiu-Dobrzynie i sąsiednich miejscowościach, warto sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na tutejszym rynku pracy. Oddaje je coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy – Barometr zawodów. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie golubsko-dobrzyńskim zanotowano zbyt mało chętnych do podjęcia zatrudnienia:
- z branży budowlanej – dekarzy i zbrojarzy, robotników budowlanych,
- z produkcji przemysłowej – krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, ślusarzy, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, robotników obróbki drewna i stolarzy,
- z transportu – kierowców ciężarówek,
- z branży IT – grafików komputerowych,
- z gastronomii – kelnerów i barmanów, piekarzy, pomocy kuchennych,
- z edukacji, branży szkoleniowej – instruktorów nauki jazdy, nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli przedszkoli,
- z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – lekarzy, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów,
- z branży leśnej – robotników leśnych.
Jednocześnie w powiecie zauważono zbyt dużo poszukujących pracy architektów krajobrazu, ogrodników i sadowników, operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych, rolników i hodowców oraz specjalistów technologii żywności i żywienia. Przedstawiciele tych profesji mogą nie znaleźć dla siebie ofert zatrudnienia lub zmagać się z nadmierną konkurencją na rynku pracy.
Osoby szukające w Golubiu-Dobrzyniu pracy, rozglądające się za szkoleniami bądź potrzebujące innych form wsparcia zawodowego mogą rejestrować się w tutejszym urzędzie pracy:
PUP Golub-Dobrzyń
- Powiatowy Urząd Pracy w Golubiu-Dobrzyniu
Adres: ul. Szosa Rypińska 26, 87-400 Golub-Dobrzyń
Telefon: 56 683 52 31