Praca Aleksandrów Łódzki

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 262

 • Pomocnik Montera Rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   łódzkie
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny
  13 godz.
 • Monter rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   łódzkie
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  13 godz.

Praca w Aleksandrowie Łódzkim

Aleksandrów Łódzki – gmina miejsko-wiejska i jedno z miast centralnej Polski. Leży w północno-zachodniej części województwa łódzkiego, w powiecie zgierskim, a tym samym przynależy do aglomeracji łódzkiej i jak każde z miast satelickich, w dużej mierze związany jest gospodarczo ze stolicą województwa. Jaką pracę Aleksandrów Łódzki oferuje mieszkańcom i przyjezdnym? Jaki jest tu standard życia i co wpisuje się w ofertę kulturalną, rekreacyjną i turystyczną tej miejscowości?

Gmina Aleksandrów Łódzki bezpośrednio graniczy z dzielnicami Łodzi – Bałuty i Polesie – i jest dobrze skomunikowana dzięki rozbudowanej sieci dróg. W mieście natomiast nie zatrzymują się pociągi. Biegną tędy dwie drogi krajowe – nr 71 (obwodnica Łodzi, przez Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Pabianice i Rzgów) oraz 72 (z Konina do Łodzi). Około 17 km od Aleksandrowa znajduje się wjazd na trasę E30, będącą ważnym europejskim szlakiem komunikacyjnym wschód-zachód (biegnie m.in. przez Irlandię, Niemcy, do Rosji) oraz na autostradę A2. Pokonując 55 km, można wjechać na autostradę A1 w stronę Gdańska. Niecałe 20 km dzieli też miasto od międzynarodowego portu lotniczego w Łodzi.

W mieście Aleksandrów Łódzki liczba mieszkańców wynosi ponad 21,7 tys. Miejsko-wiejska gmina zajmuje 116 km², natomiast miasto – 14 km². Obowiązują tu dwa kody pocztowe: 95-069, 95-070 i strefa numeracyjna 42. Powiat zgierski ma rejestracje samochodowe rozpoczynające się od EZG.

Przez lata w Aleksandrowie Łódzkim rozwijało się włókiennictwo, przemysł pończoszniczy. Co dziś dominuje w lokalnej gospodarce? W rejestrze REGON w maju 2020 r. w obrębie miasta było zarejestrowanych 2621 podmiotów gospodarki narodowej. Dwa dominujące sektory (zgodnie z sekcjami PKD) to handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 721 podmiotów oraz przetwórstwo przemysłowe – 520. Inne popularne branże to działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, budownictwo, opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Wśród aleksandrowskich przedsiębiorstw przeważają mikrojednostki. Podmiotów zatrudniających do 9 osób jest w mieście 2527. 14 największych pracodawców zadeklarowało zatrudnienie w przedziale 50-249 osób.

Nie ma zatem w mieście dużych firm, co ma znaczny wpływ na tutejszy rynek zatrudnienia. Mimo rozwijającej się przedsiębiorczości i inwestycjom w aglomeracji łódzkiej, które sprzyjają powstawaniu nowych miejsc pracy, wśród mieszkańców Aleksandrowa są osoby borykające się z trudnościami na rynku pracy. Zgodnie z danymi GUS w zgierskim Powiatowym Urzędzie Pracy w maju 2020 r. zarejestrowanych było 4,1 tys. osób bezrobotnych, co daje 6,6% stopy bezrobocia. To wynik nieco wyższy niż dla województwa i dla kraju (zarówno województwo łódzkie, jak i cała Polska w analogicznym okresie miały 6-procentową stopę bezrobocia). W obrębie powiatu najbardziej deficytowym zawodem jest magazynier, niedobór pracowników dotyczy jednak także innych profesji (za: Barometr zawodów 2020).

Miasto nie ma długiej historii, na próżno więc szukać w Aleksandrowie Łódzkim atrakcji, jak średniowieczne zamki i fortece. Niemniej architektura jest ciekawa, miasto ma walory turystyczne, a baza noclegowa i gastronomiczna zachęca do weekendowego pobytu. Osada miejska na tych terenach powstała w pierwszej połowie XIX w. Założył ją Rafał Bratoszewski herbu Sulima i nadał miastu nazwę na cześć Aleksandra I – cesarza Rosji i króla Polski.

Lokację miejską Aleksandrów uzyskał w 1822 r. Do dziś dobrze zachował się układ architektoniczny, a najważniejsze i najstarsze zabytki znajdują się w okolicy rynku, jak np. klasycystyczny ratusz, pochodzący z 1824 r. Jeden z wartych zobaczenia obiektów to kościół w parafii Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim, wybudowany w latach 1816–1818, który jest najstarszym obiektem sakralnym w powiecie.

W mieście znaleźć można także domy tkaczy z XIX w., park miejski, willę i fabrykę Alberta Stillera. Jeśli sprzyja pogoda, Aleksandrów Łódzki i jego okolice są też dobrym miejscem na spacery czy wyprawy rowerowe. W mieście przebiega Szlak Okrężny Wokół Łodzi – czerwony szlak turystyczny. Niedaleko od miasta znajduje się też Torfowisko Rąbień. To rezerwat przyrody z roślinami bagiennymi, a wokół niego wytyczono ścieżkę edukacyjną. W Aleksandrowie Łódzkim działa także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, organizujący wiele wydarzeń kulturalno-sportowych.