Praca Stryków

Najnowsze oferty pracy: 581

Praca w Strykowie

Stryków to jedno z miast w województwie łódzkim. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy, leży w powiecie zgierskim nad rzeką Moszczenicą. Rozważając zatrudnienie się w tej okolicy, warto sprawdzić, jaka praca w Strykowie jest łatwo dostępna. Jak wygląda profil gospodarczy miasta i czy tutejszy samorząd dba o podnoszenie standardu życia mieszkańców?

Stryków – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Gmina Stryków sąsiaduje bezpośrednio z Łodzią i rozciąga się na terenie 157,8 km², a samo miasto zajmuje 8,1 km². Mieszka w nim ponad 3,5 tys. osób. EZG – to początek tablic rejestracyjnych, 95-010 – kod pocztowy, 42 – strefa numeracyjna. Stryków należy do gmin, które dysponują rozwiniętym systemem dróg i połączeniem z wieloma miejscami w kraju, a miasto ma swoją obwodnicę. Ogromnym atutem jest jego położenie przy głównym węźle Łódź Północ, gdzie krzyżują się autostrady A1 (Gdańsk – Wiedeń) oraz A2 (Berlin – Moskwa). W Strykowie zatrzymują się też pociągi – towarowe i pasażerskie. Prowadzi tędy linia Łowicz-Łódź. Port lotniczy w Łodzi znajduje się zaledwie 25 km od Strykowa, natomiast warszawskie lotnisko około 110 km. Podróż do centrum Łodzi, zarówno autem, jak i pociągiem, zajmuje około 30 minut. Nic więc dziwnego, że sporą popularnością cieszy się praca w Strykowie z dojazdem.

Stryków, mimo rozwiniętego przemysłu, ma także wiele walorów turystycznych i krajobrazowych. Składają się na nie m.in. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, zalew w Strykowie i rozległe tereny zielone zachęcające do spacerów, wypraw rowerowych i innych form aktywności na świeżym powietrzu.

Strykowianie zapewne dobrze znają historię tego miasta. Rozpoczęła się już w XIV w., ale osadnictwo rozwijało się na tych terenach dużo wcześniej. Pierwsza wzmianka o Strykowie, ówczesnej wsi na szlaku łączącym Mazowsze, Wielkopolskę i Śląsk, pochodzi z 1387 r. Lokację miejską nadał w 1394 r. król Władysław Jagiełło. W XIX r. Stryków utracił prawa miejskie, by ponownie odzyskać je w 1923 r. Wśród tutejszych zabytków na szczególną uwagę zasługują dworzec kolejowy, drewniane domy z XIX i XX w., Zespół Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, a także kościół w parafii św. Marcina.

Stryków ma do zaoferowania także zaplecze sportowo-rekreacyjne oraz instytucje kultury. Dom kultury w Strykowie, a właściwie Ośrodek Kultury i Rekreacji organizuje liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncerty, imprezy. To spokojne miasto, przez wielu traktowane jako sypialnia Łodzi, stwarza dogodne warunki do życia i rozwoju zawodowego w wielu branżach.

Rynek pracy, oferty pracy – Stryków

Województwo łódzkie w maju 2020 r. charakteryzowało się stopą bezrobocia identyczną z tą wyliczoną dla Polski – 6%. W powiecie zgierskim bezrobotnych było więcej. Liczba osób bez pracy w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy wynosiła 4,1 tys., a stopa bezrobocia 6,6%. W powiecie zgierskim największy deficyt dotyczy osób chcących podjąć pracę magazyniera.

Stryków promuje się jako gmina przyjazna inwestorom. Poza lokalizacją i dostępnością terenów inwestycyjnych kolejnym argumentem dla inwestorów może być dostęp do zasobów kadrowych, wykwalifikowanych na łódzkich uczelniach wyższych. Przedsiębiorcy mają tu do dyspozycji rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną i techniczną, uzbrojone tereny inwestycyjne i nowoczesne obiekty magazynowe, biurowe i inne.

W Strykowie magazyny i hale produkcyjne ulokowało wiele firm. Na terenie miasta są 4 parki przemysłowe, a działające w nich przedsiębiorstwa dają zatrudnienie 2,5 tysiącom osób. Nie tylko na magazynierów i pracowników produkcji czeka w Strykowie praca. Inne deficytowe zawody w powiecie w większości dotyczą branży budowlanej, transportowej i ochrony zdrowia. Brakuje też m.in. masarzy i przetwórców ryb, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, księgowych czy specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki.

Wg rejestru REGON na terenie miasta działa 361 podmiotów gospodarki narodowej. 335 to mikrojednostki, liczące maksymalnie 9 pracowników. Zatrudnienie w przedziale 10-49 deklaruje 19 podmiotów, natomiast od 50 do 249 – 6. Największy pracodawca zatrudnia między 250 a 999 osób. W mieście nie ma przedsiębiorstw państwowych. 261 podmiotów to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Podział działalności wg sekcji PKD 2007 wygląda natomiast dla Strykowa następująco: handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 87 podmiotów, po 43 podmioty – pozostała działalność usługowa, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo. W Strykowie firmy znajdziemy też w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej, działalność finansowej i ubezpieczeniowej oraz transporcie i gospodarce magazynowe.

Szukaj pracy w mieście