Praca Tomaszów Mazowiecki

Najnowsze oferty pracy: 467

Praca w Tomaszowie Mazowieckim

Tomaszów Mazowiecki jest siedzibą powiatu tomaszowskiego, jednym z większych miast województwa łódzkiego. Jego powierzchnia zajmuje 41,30 km². To ośrodek administracyjny i usługowy w regionie. Jak wygląda profil gospodarczy miasta? Jakie znaleźć można oferty pracy w Tomaszowie Mazowieckim?

Tomaszów Mazowiecki – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Zacznijmy od podstawowych danych, charakteryzujących Tomaszów Mazowiecki: liczba mieszkańców na koniec 2019 r. wynosiła 61 960, z czego meldunek w mieście miało 58 898 osób. Tablice rejestracyjne tutejszych pojazdów rozpoczynają się od liter ETM, strefa numeracyjna to 44, a kody pocztowe – od 97-200 do 97-208.

Miasto leży we wschodniej części województwa. Przez Tomaszów Mazowiecki przebiega sieć dróg, które łącznie mają ponad 200 km. Wśród nich są droga krajowa nr 48, łącząca Białobrzegi z Kockiem, droga wojewódzka nr 713, biegnąca z Łodzi przez Tomaszów, do Januszewic koło Opoczna oraz ekspresowa S8 (Białystok, Warszawa, Wrocław, Kudowa-Zdrój), a także gęsta sieć dróg powiatowych i gminnych. Odległość między Tomaszowem Mazowieckim a Łodzią wynosi 60 km, a między Warszawą 112 (trasą S8 podróż zajmuje ok. 75 minut). W mieście zatrzymują się także pociągi. Z tomaszowskiego dworca kolejowego można dostać się bezpośrednio do wielu miast Polski, m.in. Łodzi, Warszawy, Krakowa, Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Gdyni czy Szczecina.

Turystyka nie jest głównym sektorem lokalnej gospodarki, niemniej ta okolica ma wiele do zaoferowania. Tomaszowskie ziemie przyciągają walorami krajobrazowymi, znanymi w całej Polsce. Miasto rozciąga się nad 5 rzekami. Są to Pilica, Wolbórka, Czarna-Bielina, Piasecznica i Lubochenka. Na południowym wschodzie od centrum miasta leżą Rezerwat Rzeki Pilicy oraz Niebieskie Źródła, niedaleko od miasta jest także Zalew Sulejowski, pełniący funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Tomaszowa i innych sąsiednich miejscowości.

Unikatowym na skalę Polski obiektem w Tomaszowie Mazowieckim jest Arena Lodowa, która umożliwia całoroczne treningi łyżwiarstwa figurowego, szybkiego, curlingu i sportów halowych. Odbywają się tutaj także wydarzenia kulturalne, koncerty, targi ślubne i inne. Miasto się rozwija, a tomaszowianie mają wiele miejsc, gdzie mogą spędzać czas wolny, m.in. park miejski z muszlą koncertową, plac Tadeusza Kościuszki. W 2020 r. do ważnych na planie miasta punktów dołączyła zrewitalizowana przystań nad rzeką Pilicą. Obecnie jest to miejsce spotkań, aktywności sportowej i rekreacji. Nad rzeką wybudowano m.in. amfiteatr, plażę miejską z zapleczem sanitarnym, place zabaw, infrastrukturę kajaków i boiska.

Wiele tu zabytków, a miłośnicy historii mogą poznać historię regionu w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego). Wydarzenia kulturalne, zajęcia dla dzieci i młodzieży organizuje Miejskie Centrum Kultury. W mieście działa też biblioteka publiczna. Tomaszów znany jest z imprez, także przyciągających gości spoza miasta. Są to koncerty, zloty food trucków, wystawy i festiwale, np. „A może byśmy tak do... Tomaszowa” i Love Polish Jazz Festival.

Rynek pracy, oferty pracy – Tomaszów Mazowiecki

Położenie miasta podnosi jego walory inwestycyjne. Obejmująca 3 województwa centralnej Polski Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma ogromny wpływ na rynek pracy w województwie łódzkim. Na terenie Tomaszowa funkcjonuje podstrefa ŁSSE. Dzięki niej miasto ma do zaoferowania inwestorom – dużym przedsiębiorstwom, ale też małym i średnim firmom – preferencyjne warunki prowadzenia działalności, ulgi i zwolnienia podatkowe. W Tomaszowie ulokowały się firmy reprezentujące przemysł mineralny, spożywczy, elektromaszynowy i chemiczny, a także logistykę.

Wokół jakich branż skupia się lokalns przedsiębiorczość? W jakich sektorach znajdzie się praca? Tomaszów Mazowiecki zgodnie z rejestrem REGON (dane z 31.05.2020 r.) to miejsce działalności 5508 podmiotów gospodarki narodowej. 96,8% należy do sektora prywatnego.

Jeśli chodzi o sekcje PKD, to najwięcej podmiotów wybrało w Tomaszowie handel hurtowy i detaliczny; naprawę pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 25,9%, czyli 1425 podmiotów . Drugą najczęściej deklarowaną sekcją jest budownictwo – firm budowlanych Tomaszów Mazowiecki liczy 653, a trzecią przetwórstwo przemysłowe – 515. Kolejne to: pozostała działalność usługowa, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, transport i gospodarka magazynowa, opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Zgodnie z systemem REGON 4 największych pracodawców w mieście zatrudnia między 250 a 999 osób. W 61 podmiotach pracę znajduje od 50 do 249 osób. Jednostek, w których stan zatrudnienia waha się między 10 a 49 pracowników, jest w Tomaszowie 198. W zdecydowanej większości są mikrojednostki. W liczbie 5245 stanowią 95,2% całości.

Jak wynika z Barometru zawodów 2020, powiat Tomaszów Mazowiecki odnotowuje największe zapotrzebowanie na pracowników branży budowlanej i produkcyjnej, w większości na osoby z wykształceniem zawodowym bądź technicznym. Stopa bezrobocia w powiecie w maju 2020 r. była wyższa o 1,5% niż średnia w województwie łódzkim i w Polsce – wynosiła 7,5%. PUP Tomaszów Mazowiecki w maju miał w swoich rejestrach 3,7 tys. osób.

PUP Tomaszów Mazowiecki

Adres: ul. Św. Antoniego 41, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

E-mail: loto@praca.gov.pl

Telefon: centrala: (44) 724-60-79; (44) 724-68-64; (44) 724-62-82.

Szukaj pracy w mieście