Praca Pabianice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 260

Praca w Pabianicach

Pabianice leżą w centralnej Polsce, na równinie nad rzeką Dobrzynką. To jedno z miast satelickich Łodzi, należących do aglomeracji monocentrycznej. Są siedzibą powiatu pabianickiego. Czym charakteryzuje się praca w województwie łódzkim i rynek pracy w przyległych do stolicy województwa miastach? Czym trudnią się pabianiczanie i jak mogą spędzać wolny czas? Oto garść informacji o tym, jak wygląda życie i praca w Pabianicach.

Pabianice – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Województwo łódzkie liczy łącznie 46 miast, a Pabianice są trzecim pod względem zaludnienia – po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. W Pabianicach liczba mieszkańców wynosi prawie 62 tys., gęstość zaludnienia wynosi niemal 1967 osób na km² przy powierzchni miasta ok. 33 km ². Kod pocztowy to 95-200, strefa numeracyjna 42. Rejestracje w powiecie rozpoczynają liter EPA.

Miasto leży w pobliżu autostrad, dróg krajowych i wojewódzkich. Mieszkańcy mają do dyspozycji połączenia autobusowe, linie kolejowe. Podróż do Łodzi zajmuje do pół godziny. W stolicy województwa znajduje się też najbliższy port lotniczy Łódź-Lublinek. Położenie miasta w aglomeracji łódzkiej sprzyja aktywności gospodarczej i przyciąga inwestorów. Dominują tu branże chemiczna, spożywcza, odzieżowa i elektromaszynowa. Rozwija się też przemysł drzewny, a także rzemiosło i usługi.

Jeśli chodzi o historię miasta, to jest ona bardzo długa. Początki osadnictwa na tych terenach mogą sięgać nawet przełomu X/XI w. Kiedy dokładnie Pabianice otrzymały lokację miejską, nie wiadomo, dokumenty bowiem spłonęły. Historycy szacują, że miało to miejsce w XIV w. W mieście zobaczyć dziś można renesansowy dwór obronny tenutariuszy dóbr pabianickich z XVI w. czy również XVI-wieczny kościół w parafii św. Mateusza w Pabianicach. Ciekawy jest także układ urbanistyczny. W mieście znaleźć można zarówno stare fabryki jak i pałace przemysłowców. Nie brak tu również terenów rekreacyjnych. Miejska inwestycja z 2019 r. zaowocowała oddaniem do użytku mokrego placu zabaw z tarasami widokowymi, ścieżek pieszo-rowerowych i pumptracku, czyli specjalnego toru rowerowego. Pabianickie instytucje kultury to Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Miasta Pabianic. Sportowego ducha krzewi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do dyspozycji pabianiczan są korty tenisowe, basen, miejskie kąpielisko, stadion, a także pole golfowe. Pabianice to także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, także o zasięgu ogólnopolskim. Odbywają się tu m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata, Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym WUAP. Miasto organizuje też Pabianicki Dzień Dziecka, Jarmark Świąteczny czy Dni Pabianic.

Spokój i niespieszne tempo życia mniejszego miasta, szerokie możliwości zawodowe i wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu – to wszystko dają mieszkańcom Pabianice. Województwo łódzkie, na czele z pobliską Łodzią, pozwala z kolei korzystać ze wszystkich wielkomiejskich możliwości. Począwszy od edukacji w łódzkich szkołach wyższych przez bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową, po szansę na realizowanie się zawodowo. Pabianice wydają się w związku z tym atrakcyjną lokalizacją.

Rynek pracy, oferty pracy – Pabianice

W Pabianicach funkcjonuje 7157 podmiotów gospodarki narodowej (dane na 31.05.2020 r.). Najwięcej jest mikro- i małych jednostek (6841 podmiotów zatrudnia do 9 osób, 254 między 10 a 49). 56 podmiotów zadeklarowało zatrudnienie w przedziale 50-249 osób. W Pabianicach działają też duże przedsiębiorstwa. Czterech pracodawców utrzymuje między 250 a 999 miejsc pracy, a 2 podmioty – 1000 lub więcej. Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach w maju 2020 r. miał w rejestrze 3,3 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia wyniosła 7,1% i była wyższa niż średnia dla województwa i dla kraju (województwo łódzkie – 6%, Polska – 6%).

Barometr zawodów to prognoza sytuacji na rynku pracy, opracowywana corocznie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z niej, że pabianiccy pracodawcy zgłaszają problemy ze znalezieniem pracowników w wielu, bo aż 29, zawodach. W powiecie pabianickim i Pabianicach praca czeka m.in. na nauczycieli o różnych specjalizacjach, pracowników budowlanych, produkcji i magazynierów, pracowników opieki zdrowotnej czy kierowców. Dysproporcja pomiędzy ofertami a liczbą kandydatów wynika w wielu przypadkach z braku wymaganych kwalifikacji czy doświadczenia i aktualnych uprawnień.

PUP Pabianice

Adres:

ul.Waryńskiego 11, 95-200 Pabianice

E-mail:

sekretariat@puppabianice.pl; lopa@praca.gov.pl

Telefon:

+ 48 42 22 54 200 Centrala

+ 48 42 215 70 71 Sekretariat.