Praca Poddębice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 249

Praca w Poddębicach

Poddębice – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Poddębice (województwo łódzkie) to główne miasto powiatu poddębickiego, siedziba miejsko-wiejskiej gminy. Poddębicka strefa numeracyjna to +48 43, kod pocztowy – 99-200. Na tablicach rejestracyjnych tutejszych pojazdów znajdziemy oznaczenie EPD. W mieście Poddębice liczba mieszkańców wynosi ponad 7 tysięcy, w gminie prawie 16 tysięcy. Powierzchnia miejscowości zajmuje prawie 6 kilometrów kwadratowych.

Miasto leży nad rzeką Ner, na północny-zachód od Łodzi. Sieć dróg, do których dostęp mają Poddębice, pozwala sprawnie przemieszczać się w różne części kraju. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 703, łącząca Porczyny z Łowiczem, oraz droga krajowa 72 z Konina do Rawy Mazowieckiej. Około 12 km za granicami miasta znajduje się węzeł Wartkowice, z którego można wjechać na autostradę A2, będącą częścią drogi międzynarodowej E30. Pod Poddębicami biegnie też linia kolejowa. Miasto leży w małej odległości od Łodzi – 40 km i od Sieradza – 44 km. Odległość między Poddębicami a Warszawą wynosi 165 km, które trasą A2 można pokonać w około godzinę 40 minut. Taka lokalizacja stanowi niewątpliwy atut miejscowości.

To, co w Poddębicach i okolicy najważniejsze, to naturalne zasoby, na których cała gmina opiera swój rozwój. Na terenie miasta występują złoża wód termalnych. Gorące źródła są coraz szerzej wykorzystywane już od 2010 r., kiedy powstał odwiert geotermalny. Warto dodać, że wody geotermalne po odpowiednim przetworzeniu mają szereg zastosowań, nie tylko w rekreacji, ale też termo i hydroterapii, energetyce czy ciepłownictwie. W Poddębicach działa geotermalna sieć cieplna, która jest przyłączona do około 75% budynków w mieście.

Strategiczną inwestycją w gminie jest rewitalizacja dawnego ośrodka sportu i rekreacji i przekształcenie go w Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji. Okazały i nowoczesny kompleks basenów – termy Poddębice – ma przyciągać turystów z całej Polski i napędzać lokalną gospodarkę. Koszt rewitalizacji to ponad 77 mln zł, a otwarcie centrum planowane jest na druga połowę 2020 r.

Już teraz miasto i jego okolica mają duży potencjał turystyczny, który wzbogacą baseny termalne w Poddębicach. Przyjezdni chętnie odwiedzają Pijalnię Wód Termalnych – Teatr Integracji, znajdującą się w kościele ewangelicko-augsburskim w centrum miasta. Poddębicką wodę cechuje charakter wodorowęglanowo-sodowo-wapniowy. Jest ona niskozmineralizowana i hipotermalna, ma wiele właściwości zdrowotnych. Interesującym obiektem jest także renesansowy pałac w Poddębicach z XVII w., położony w zabytkowym parku – Ogrodzie Zmysłów. To miejsce, w którym dzięki różnorodnym elementom małej architektury można odbierać piękno natury za pomocą różnych zmysłów.

Rynek pracy, oferty pracy – Poddębice

W Poddębicach atrakcje są zróżnicowane i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Czy podobnie jest z ofertami pracy? Zgodnie z Barometrem zawodów 2020 na lokalnym rynku pracy jest 21 zawodów deficytowych. Najwięcej takich profesji występuje w powiecie w branży budowlanej – brakuje pracowników o różnych umiejętnościach i uprawnieniach (w deficycie są robotnicy, inspektorzy nadzoru budowlanego, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych czy pracownicy robót wykończeniowych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, dekarze i blacharze budowlani). Praca w Poddębicach i okolicznych miejscowościach powinna być też łatwo dostępna dla kierowców i mechaników, kucharzy i szefów kuchni, fizjoterapeutów oraz masażystów, opiekunek dziecięcych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, spawaczy, ślusarzy, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, magazynierów, operatorów obrabiarek skrawających, a także robotników obróbki drewna i stolarzy.

W Poddębicach ofert pracy jest sporo, jednak warto pamiętać, że pomimo deficytu warunkiem zatrudnienia w wielu przypadkach jest posiadanie doświadczenia zawodowego, aktualnych uprawnień i praktycznych umiejętności. W maju 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 6,7%. W województwie łódzkim i w Polsce w analogicznym okresie stopa wyniosła 6,0%. Powiatowy Urząd Pracy w Poddębicach w maju miał zarejestrowanych około 1200 osób bezrobotnych.

W mieście działają firmy o różnej wielkości, ze zdecydowaną przewagą mikroprzedsiębiorstw. Wedle rejestru REGON (stan na maj 2020 r.) w Poddębicach funkcjonuje 891 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 837 zatrudnia maksymalnie 9 osób. Największy pracodawca utrzymuje między 250 a 999 miejsc pracy. Przedział zatrudnienia od 50 do 249 osób zadeklarowało 14 podmiotów. Lokalna przedsiębiorczość w dużej mierze skupia się wokół handlu hurtowego i detalicznego, naprawy pojazdów, działalności usługowej, profesjonalnej, naukowej i technicznej. Sporo firm działa też w branży budowlanej i przetwórstwie przemysłowym.

PUP Poddębice

Adres: ul. Polna 9, 99-200 Poddębice

E-mail: lopo@praca.gov.pl

Telefon: 43 678 2022, 43 678 3948 fax. 43 678 9213.