Praca Ozorków

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 355

Praca w Ozorkowie

Ozorkowa na mapie Polski należy szukać w jej centralnej części. Leży nad rzeką Bzurą, w województwie łódzkim, a administracyjnie przynależy do powiatu zgierskiego. Niewielka odległość od stolicy województwa wciąż stwarza w Ozorkowie nowe możliwości rozwoju przedsiębiorczości. Jak się żyje w tym mieście? Na kogo czeka praca w Ozorkowie i okolicach? Oto najważniejsze informacje na temat społeczno-gospodarczej sytuacji w mieście.

Ozorków – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

W miejscowości Ozorków liczba mieszkańców wynosi ponad 18 tys., a powierzchnia 15,47 km². Obowiązują tu dwa kody pocztowe: 95-035, 95-036, strefa numeracyjna 42 i tablice rejestracyjne pojazdów – EZG. Ozorków to też jedno z 12 miast Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Celem ŁOM jest współpraca pomiędzy samorządami terytorialnymi, w celu przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego całego regionu. Miasta są świetnie skomunikowane z Łodzią, a gęsta sieć dróg, kolej i linie komunikacji publicznej, w tym linia tramwajowa, pozwalają mieszkańcom korzystać z potencjału stolicy województwa. Ozorków z Łodzią dzieli ok. 25 km, a ze stolicą Polski ok. 135 km. Przy wschodniej i północnej granicy miasta leży droga krajowa nr 91, łącząca Częstochowę z Gdańskiem. Niedaleko znajduje się też wjazd na autostradę A2 – zaledwie 3 km dzielą Ozorków od węzła Emilia.

Ozorków to przyjazne miejsce do życia i wypoczynku. Zasób zabytkowych miejsc jest w tej okolicy naprawdę spory. W mieście znajduje się również wiele obiektów o funkcji sportowo-rekreacyjnej. Należy do nich zalew w Ozorkowie z plażą i molo. To miejsce popularne wśród amatorów sportów wodnych, ale i wędkarzy. Wypoczynkowi sprzyjają także rozległe tereny leśne w niedalekiej odległości od miasta. Tutejsze kluby sportowe zachęcają lokalną społeczność do aktywności, a zaplecze rekreacyjno-sportowe tworzą tu m.in, kryta pływalnia, hala sportowa, boiska i stadion. O aspekt kulturalny życia w Ozorkowie dbają Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Organizowanych jest tu sporo wydarzeń, np. przeglądy piosenek, kapel, koncerty, wystawy fotografii. Warto też podkreślić, że mieszkańcy Ozorkowa mogą korzystać z oferty kulturalnej położonej nieopodal Łodzi.

Rynek pracy, oferty pracy – Ozorków

Miasto może być też atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów. W Ozorkowie działa podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co niewątpliwie ma pozytywny wpływ na rynek pracy w województwie łódzkim. Nowe możliwości zatrudnienia oferują przede wszystkim inwestorzy prowadzący działalność w ramach podstrefy, ale też firmy spoza ŁSSE – np. podwykonawcy, firmy otoczenia biznesu, które z nimi współpracują.

1816 r. to data uzyskania przez Ozorków praw miejskich. W XIX w. powstała tu osada włókienników i farbiarzy. Przez lata miasto było znaczącym ośrodkiem włókienniczym. Obecnie włókiennictwo straciło tu na znaczeniu, a jednocześnie profil gospodarczy miasta ma charakter wielobranżowy. Ozorków uznawany jest za ośrodek usługowo-przemysłowy.

Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych na terenie miejskiej gminy Ozorków wynosi 1488 (dane na 31.05.2020 r.), w tym 50 z sektora publicznego. Poza miko- i małymi jednostkami (zatrudniającymi do 249 osób) praca w Ozorkowie możliwa jest też w większych firmach. 2 pracodawców zatrudnia między 250 a 999 osób, a 14 przedsiębiorstw w granicach 50-249. Stopa bezrobocia w powiecie w maju 2020 r. wyniosła 6,6%. W tym samym okresie w województwie było to nieco mniej – 6%.

W jakich branżach jest w Ozorkowie praca? Najwięcej zarejestrowanych w REGON firm zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów – 419 podmiotów. Rozwija się też budownictwo (191 firm), przetwórstwo przemysłowe (160 firm). Tutejsi przedsiębiorcy licznie wybierali też takie sekcje PKD jak pozostała działalność usługowa (117), transport i gospodarka magazynowa (105) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (100 podmiotów gospodarki narodowej).

Zgodnie z badaniem Barometr zawodów 2020, w powiecie zgierskim największy deficyt na rynku pracy dotyczy zawodu magazyniera. Ofert jest wiele, a pracodawcy mają problemy z zapełnieniem wakatów, deklarują duże zapotrzebowanie także na pracowników zza granicy. Pozostałe profesje deficytowe w tym regionie, to głównie te wymagające wykształcenia zawodowego lub technicznego, lub/i posiadania aktualnych uprawnień. Poszukiwani są np. elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, monterzy instalacji budowlanych, ślusarze, spawacze i inni. Niemniej do zawodów deficytowych zaliczają się też lekarz, fizjoterapeuta i masażysta, pielęgniarka i położna, nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących czy specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki.

Szukaj pracy w mieście