Praca Bełchatów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 351

Praca w Bełchatowie

Bełchatów to jeden z największych przemysłowych ośrodków centralnej Polski, zagłębie paliwowo-energetyczne i istotny w regionie węzeł komunikacyjny. Miasto leży w województwie łódzkim, jest siedzibą gminy Bełchatów oraz władz powiatu. W jakich branżach, poza energetyką, znaleźć można oferty pracy w Bełchatowie? Jakie atrakcje czekają tu na przyjezdnych i mieszkańców? Oto gospodarczo-społeczny profil miejscowości.

Bełchatów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Bełchatów to jedno z większych miast województwa łódzkiego – liczy niemal 57 tys. mieszkańców i zajmuje obszar ponad 34 kilometrów kwadratowych. Obowiązujący tu numer kierunkowy to 44, kod pocztowy – 97-400. Tablice zarejestrowanych w Bełchatowie pojazdów rozpoczynają litery EBE. Niedalekie sąsiedztwo silnie rozwiniętej gospodarczo Łodzi niesie dla bełchatowskiej gospodarki i rynku pracy wiele korzyści. Łódź znajduje się w odległości 55 km, Warszawa około 150 km. Przez Bełchatów prowadzą ważne szlaki komunikacyjne, droga krajowa nr 74, trzy drogi wojewódzkie (nr 476, nr 484 i nr 485) oraz linia kolejowa.

W Bełchatowie atrakcje są liczne i przyciągają turystów z regionu. 18 km od miasta znajduje się Góra Kamieńsk – najwyższe wzniesienie centralnej Polski i najdłuższy stok narciarski w tej części kraju. Co ciekawe, góra nie powstała naturalnie, jest zewnętrznym zwałowiskiem Kopalni Bełchatów, które zyskało infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Na wniesieniu działa Ośrodek Sportu i Rekreacji i poza jazdą na nartach i snowboardzie, można skorzystać tu z toru saneczkowego, pojeździć gokartem czy też wspinać się na ściance. W okolicy znajdą coś dla siebie także miłośnicy sportów wodnych i plażowania. W okresie letnim dużą popularnością cieszą się ośrodki sportowo-rekreacyjne – Słok oraz Wawrzkowizna, ulokowane przy sztucznym zbiorniku wodnym. Jeśli tylko pogoda w Bełchatowie sprzyja, można wybrać się na przejażdżkę konno, skorzystać z boisk sportowych, kortów tenisowych, wypożyczyć rower i wybrać jeden ze szlaków turystycznych, czy po prostu odpocząć nad wodą. W obu ośrodkach zorganizowano bazę noclegową i gastronomiczną.

Miasto nie ma wielowiekowej historii. Jego rozwój, oparty ówcześnie o przemysł tkacki, rozpoczął się w XVIII w., po uzyskaniu lokacji miejskiej w 1737 r. Prawa miejskie Bełchatów utracił w 1870 r. i odzyskał w 1925 r. Budowa Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów, rozpoczęta w 1975 r. przyczyniła się do napływu ludności, rozbudowy osiedli mieszkalnych. Powstała także linia kolejowa. W mieście nie znajdziemy wielu zabytków. Niemniej ślady dawnych dziejów można dostrzec, zwiedzając np. osiemnastowieczne Dworek Olszewskich czy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Warto wybrać się także do muzeum regionalnego w Bełchatowie. Placówka, wraz z biblioteką publiczną i Miejskim Centrum Kultury, pełni funkcję instytucji kulturalnej.

Bełchatów – rynek pracy, oferty pracy

Miasto objęte jest Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, co oznacza możliwość korzystania przez inwestorów z pomocy publicznej i preferencyjnych warunków prowadzenia firmy. Miejscowość ma do zaoferowania inwestorom konkurencyjne ceny działek, kapitał ludzki, który tworzą m.in. absolwenci bełchatowskich szkół – od branżowych, przez techniczne, ogólnokształcące, po szkoły wyższe.

Miasto to także ośrodek administracyjny. Zlokalizowane są w nim instytucje publiczne, jak starostwo powiatowe, PUP, urząd gminy, skarbówka czy sąd rejonowy w Bełchatowie. Miasto należy do Piotrkowsko-Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego. Jak zostało wspomniane na wstępie, w Bełchatowie dominuje branża energetyczna. Nieopodal miejscowości znajdują się największa w Europie cieplna elektrownia – Elektrownia Bełchatów oraz zaopatrująca ją kopalnia węgla brunatnego. Ten sektor generuje wiele miejsc pracy, od lat napędza rozwój gminy i regionu.

Lokalną przedsiębiorczość gminy miejskiej Bełchatów tworzy 5392 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30 czerwca 2020 r.). Mikrojednostek, zatrudniających maksymalnie 9 osób, jest 5165, ale w mieście działają także duże przedsiębiorstwa. W 4 z nich pracuje między 250 a 999 osób, a w 3 – 1000 osób lub więcej. Średnich podmiotów (liczących między 50 a 249 pracowników) jest 49, natomiast małych (stan zatrudnienia w przedziale 10-49 osób) – 171.

Bełchatów to regionalny ośrodek handlowo-usługowy. Wiele firm świadczy usługi związane z obsługą rynku nieruchomości, budownictwem, ochroną zdrowia. Rozwija się tu też przetwórstwo przemysłowe oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Coraz bardziej zyskującą na znaczeniu branżą jest turystyka. Działalnością związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi zajmuje się w samym mieście 155 podmiotów, a w gminie wiejskiej kolejne 19.

PUP Bełchatów

Adres: 97-400 Bełchatów

ul. Bawełniana 3

E-mail: lobe@praca.gov.pl

sekretariat@pupbelchatow.pl

Telefon: 44 632-94-04; sekretariat: 44 632-17-43; 44 635-62-80.

Szukaj pracy w mieście