Praca Konstantynów Łódzki

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 342

Praca w Konstantynowie Łódzkim

Miejscowości ze słowem „Konstantynów” w nazwie jest w Polsce kilka. Konstantynów Łódzki nad rzeką Ner to miasto w województwie łódzkim. Administracyjnie przynależy do powiatu pabianickiego. Jest częścią aglomeracji łódzkiej i Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Warto poznać bliżej to miasto. Czego najczęściej dotyczą oferty pracy w Konstantynowie Łódzkim? Jak kształtowały się dzieje miejscowości i czym charakteryzuje się profil społeczno-gospodarczy tej okolicy?

Konstantynów Łódzki – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Konstantynów Łódzki to ponad 17-tysięczne miasto. Rrozwija się w oparciu o sąsiedztwo z Łodzią i w dużej mierze dzięki inwestycjom w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Duży wpływ na profil gospodarczy miasta ma też jego dostępność komunikacyjna. Przez Konstantynów przebiegają droga wojewódzka nr 710, droga krajowa nr 71 (łódzka obwodnica). Niedaleko stąd do lotniska w Łodzi i wjazdów na trasy szybkiego ruchu.

Jak wygląda życie pozazawodowe w Konstantynowie Łódzkim? Czy to atrakcyjna lokalizacja dla mieszkańców i turystów? Konstantynów wyrósł na terenie wsi Żabice Wielkie. W 1830 roku uzyskał lokację miejską, następnie utracił do niej prawa i w 1924 uzyskał je ostatecznie. Osadnictwo ma tutaj jednak o wiele dłuższą historię, badacze dotarli w Konstantynowie do śladów grodziska pochodzących z XIV w. Miłośnicy zamierzchłych dziejów spotkają w mieście kilka obiektów zabytkowych. Najważniejsze to domy tkackie w starej, typowej dla osad fabrycznych z okresu Królestwa Polskiego zabudowie, Kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz klasycystyczny kościół w parafii Św. Józefa.

Konstantynów Łódzki to także dobre miejsce dla osób ceniących sobie rekreację i odpoczynek na świeżym powietrzu. Ciekawą atrakcją jest trasa rowerowa, która prowadzi m.in. przez takie punkty jak Izba Historyczna przy Urzędzie Miasta Konstantynów Łódzki, XIV-wieczne Grodzisko Rszew, cmentarze z czasów I i II wojny światowej, punkt widokowy. Rozbudowane jest też zaplecze rekreacyjno-sportowe. W mieście działają Centrum Sportu i Rekreacji, kluby sportowe, pływalnia. O kulturę, wydarzenia i imprezy plenerowe dba Miejski Ośrodek Kultury. Dostępna jest tutaj też biblioteka, przy której działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Konstantynów Łódzki atrakcje ma zatem dla każdego.

Mieszkanie w małym mieście wiąże się z licznymi zaletami. Spokój, mniejszy niż choćby w Łodzi ruch na drogach i dostępność zielonych terenów to niewątpliwe atuty Konstantynowa.

Rynek pracy, oferty pracy – Konstantynów Łódzki

W jakich obszarach dostępna jest tu praca? Konstantynów Łódzki, tak jak i inne miasta należące do Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego, cechuje się dużym znaczeniem dla sektora przemysłowego branż odzieżowej i tekstylnej. W Konstantynowie Łódzkim działają 2262 podmioty gospodarki narodowej, z czego 75 w sektorze publicznym (rejestr REGON na dzień 31.05.2020 r.). Jeśli chodzi o sekcje PKD 2007, to dominują tutaj: handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (533 podmioty), przetwórstwo przemysłowe (307), budownictwo (231), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (188), pozostała działalność usługowa (174), działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (166 podmiotów w rejestrze REGON na terenie gminy miejskiej). Najwięcej, 2166 podmiotów deklaruje, że nie zatrudnia pracowników bądź zatrudnia do 9 osób. W 75 przedsiębiorstwach pracuje między 10 a 49 ludzi. Praca w Konstantynowie Łódzkim jest możliwa też w większych firmach. 20 pracodawców zatrudnia między 50 a 249 osób, jeden 250 lub więcej.

Stopa bezrobocia w województwie łódzkim w maju 2020 r. wynosiła 6,0%, identycznie jak w skali kraju. W powiecie pabianickim była ona wyższa, przyjęła wartość 7,1%. 3,3 tys. osób – to stan rejestru bezrobotnych w pabianickim Powiatowym Urzędzie Pracy. Konstantynów Łódzki, ze względu na to, że jest miastem satelickim Łodzi, daje szerokie możliwości podejmowania zatrudnienia w stolicy województwa bądź innych miejscowościach. Odległości nie są znaczące, a dobra komunikacja publiczna między miastami, rozbudowana sieć dróg pozwalają sprawnie się przemieszczać do pracy czy szkoły.

Jak wskazano w badaniu Barometr zawodów, w samym powiecie pabianickim wiele, bo aż 29 jest zawodów deficytowych. Problemy z zapełnieniem wakatów mają pracodawcy z branży budowlanej (brakuje np. monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych czy pracowników robót wykończeniowych) oraz produkcyjnej (deficyt m.in. magazynierów i pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, krawców i pracowników produkcji odzieży). Do grupy zawodów deficytowych na tutejszym rynku pracy zaliczają się też nauczyciele o różnorodnych specjalizacjach, lekarze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kucharze i inni. Rynek pracy jest więc otwarty na wielu specjalistów, pod warunkiem, że posiadają oni aktualne uprawnienia i wymagane kwalifikacje. Pracodawcy szczególnie cenią też doświadczonych pracowników.

PUP Konstantynów Łódzki

PUP Pabianice Filia w Konstantynowie Łódzkim

Adres: ul. Moniuszki 1, 95-050 Konstantynów Łódzki

E-mail: lopako@praca.gov.pl

Telefon: 42 211 19 16.

Szukaj pracy w mieście