Praca Jawor

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 414

Praca w Jaworze

Jawor to miast powiatowe znajdujące się w województwie dolnośląskim. Jest miejscowością, za którą stoi wiele wieków historii. Czym charakteryzuje się współczesny Jawor? Czy warto brać go pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim? Oto garść informacji, które ułatwią podjęcie decyzji o zatrudnieniu w tym mieście.

Jawor – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Na początek warto wspomnieć, że Jawor to miejscowość o znacznych walorach turystycznych. W rejestrze zabytków znajduje się całe historyczne centrum, które zachęca do spacerów i poznawania sekretów tej wiekowej miejscowości. Na jakie atrakcje Jawora warto zwrócić szczególną uwagę? Bez wątpienia są to liczne budowle sakralne, jak monumentalny, gotycki Kościół św. Marcina z XIII wieku, ewangelicki Kościół Pokoju, Kaplica św. Wojciecha czy kościół klasztorny beginek. Koniecznie trzeba zobaczyć tutejszy zamek piastowski, pozostałości murów obronnych. Wrażenie robi również neorenesansowy ratusz z wieżą. Miasto stanowi dobry punkt wypadowy do wycieczek pieszych i rowerowych po okolicznych górach. W miejscowości zawsze dzieje się coś ciekawego – ogólnopolską sławę mają już tutejsze Koncerty Pokoju. Ciekawe eventy, warsztaty i atrakcje dla dzieci organizuje Jaworski Ośrodek Kultury.

Ważną instytucją jest też tutejsze Muzeum Regionalne. W mieście można wypoczywać aktywnie, korzystając z infrastruktury sportowej, na przykład basenów, siłowni, kortów tenisowych, boisk itp. Jaworzanie biorą udział w biegach miejskich (np. tutejszym półmaratonie), działa też kilka klubów sportowych, m.in. piłki siatkowej, akrobatyki i koszykówki.

Geograficznie Jawor położony jest w centralnej części Dolnego Śląska, na równinie Jaworskiej. Przez miasto przepływa rzeka Nysa Szalona. Na północnym-zachodzie od miasta znajduje się Zalew Słup. Miejscowość znajduje się w sąsiedztwie bardzo atrakcyjnych przyrodniczo terenów – Parku Krajobrazowego Chełmy.

Jednocześnie stanowi swoisty węzeł komunikacyjny, który z kolei przekłada się na wartość inwestycyjną okolicy. Miejscowość znajduje się pomiędzy takimi ważnymi ośrodkami gospodarczymi regionu jak Legnica (w odległości około 20 kilometrów), Wałbrzych (mniej więcej 40 kilometrów od Jawora) i Jelenia Góra (dystans około 45 kilometrów). By dostać się z Jawora do stolicy województwa, Wrocławia, należy pokonać mniej więcej 70-kilometrową trasę.

Sieć połączeń naziemnych jest tu bardzo dobrze rozwinięta. Przez Jawor przebiega droga krajowa nr 3, przecinająca Polskę wertykalnie w pobliżu zachodniej granicy i stanowiąca część trasy europejskiej E65 (Szwecja-Grecja). Istotne dla komunikacji w regionie są również drogi wojewódzkie – nr 363 i 374. Z okolicznymi miejscowościami Jawor łączy sieć dróg lokalnych. Znajduje się tutaj też stacja kolejowa obsługiwana przez koleje regionalne. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy to ten znajdujący się we Wrocławiu. Liczba mieszkańców miasta wynosi około 22,8 tys. osób. 

Rynek pracy, oferty pracy – Jawor

Profil gospodarczy miejscowości zdominowany jest przez przemysł, choć nie brakuje tu przedsiębiorstw usługowych, z branży turystycznej czy gastronomicznej. Ważnymi pracodawcami są w Jaworze firmy z branży metalowej, chemicznej, maszynowej i spożywczej.

Rejestr REGON (stan w maju 2002 r.) pokazuje, że na terenie powiatu jaworskiego w większości działają mikroprzedsiębiorstwa – jest ich 5198 na 5356 wszystkich podmiotów gospodarki narodowej. Działa tu 125 małych jednostek (10-49 osób), 29 średnich (50-249 osób) i 4 duże (250-999 osób). Jeśli chodzi o oferty pracy, Jawor odpowiada na zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców.

Prognoza Barometr zawodów dla 2020 r. pokazała, że największe braki kadrowe dotyczyły profesji związanych z produkcją przemysłową. Za mało w powiecie jest na przykład wykwalifikowanych operatorów różnego rodzaju maszyn, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, kierowników produkcji. Ze znalezieniem w Jaworze pracy sezonowej lub stałej nie powinni mieć problemu też pracownicy budowlani, szczególnie murarze, tynkarze czy operatorzy ciężkiego sprzętu do robót ziemnych.

Niemniej lokalny rynek pracy oferuje różnorodne możliwości znalezienia zatrudnienia – posady czekają na nauczycieli, w szczególności przedmiotów zawodowych, a także pracowników spedycji i logistyki, gastronomii, służby zdrowia, branży technologicznej czy księgowości. Walka z wysokim poziomem bezrobocia w powiecie stanowi jeden z ważnych celów władz lokalnych.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w końcu maja 2020 r. wynosiła w powiecie jaworskim 11,9% przy liczbie bezrobotnych około 1,9 tys. osób.

PUP Jawor

Adres: ul. Strzegomska 7, 59-400 Jawor
E-mail: wrja@praca.gov.pl
Telefon: (076) 729 11 00

Szukaj pracy w mieście