Praca Świerzawa

Najnowsze oferty pracy: 1

  • Pomoc kuchenna

    Powiatowy Urząd Pracy w Złotoryi   Polska, dolnośląskie, Świerzawa
    3 dni

Praca dolnośląskie najnowsze oferty pracy

Praca w Świerzawie

Świerzawa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Świerzawa jest miejscowością zlokalizowaną w południowo-zachodniej części kraju, w powiecie złotoryjskim (województwo dolnośląskie). Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Świerzawa. To niepozbawione zalet, klimatyczne miasteczko o długiej historii, licznych atrakcjach turystycznych. W Świerzawie życie toczy się powoli, a działalność gospodarcza w dużej mierze opiera na turystyce i usługach. Kto ma największe możliwości znalezienia w Świerzawie pracy? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat miasta i zdecyduj, czy warto brać je pod uwagę, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim.

Świerzawa (dolnośląskie) otrzymała prawa miejskie po raz pierwszy w XIII wieku. Utraciła je po drugiej wojnie światowej, by ponownie zyskać status miasta w 1984 r. Historia Świerzawy jest burzliwa – mieszkańcy wielokrotnie musieli zmagać się z przeciwnościami losu, takimi jak plagi, klęski żywiołowe czy wojny. Niemniej w czasie dwóch wojen światowych Świerzawa uniknęła znacznych zniszczeń, dzięki czemu do dziś można podziwiać jej wspaniałe zabytki.

Świerzawa liczy obecnie (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.) około 2,2 tys. mieszkańców. Powierzchnia miasta to z kolei 1,76 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest więc tutaj znaczna, wynosi niespełna 1278 osób na kilometr kwadratowy.

Miasto zlokalizowane jest nad rzeką Kaczawą, na Pogórzu Kaczawskim. Na mapie Polski należy szukać go mniej więcej w połowie drogi między dwoma dużymi ośrodkami gospodarczymi regionu – Jelenią Górą i Legnicą. Odległość od Świerzawy do pierwszego z tych miast wynosi 21 kilometrów, by dojechać do drugiego, trzeba pokonać 35 kilometrów. Inne większe miejscowości w pobliżu Świerzawy to: Jawor (dystans około 25 kilometrów), Bolesławiec (mniej więcej 47 kilometrów), Lwówek Śląski (około 32 kilometry). By dostać się ze Świerzawy do stolicy powiatu – Złotoryi, należy pokonać trasę o długości 16 kilometrów. Przez Świerzawę przebiega droga wojewódzka nr 328, a na południe od miasta – droga wojewódzka nr 365. Najbliższa trasa ogólnopolska w okolicy to droga krajowa nr 3, niedaleko rozciąga się też autostrada A4. Z sąsiadującymi miejscowościami łączy Świerzawę rozbudowana sieć dróg lokalnych.

Warto również wspomnieć, że w sąsiedztwie miasteczka znajdziemy wyjątkowo atrakcyjne przyrodniczo tereny. Na wschód rozciąga się Park Krajobrazowy Chełmy, na zachód – Park krajobrazowy Doliny Bobru. Oba przyciągają turystów z całej Polski i zagranicy oraz czynią Świerzawę doskonałym punktem wypadowym do wycieczek, uprawiania sportu i spacerów w pełnej uroku okolicy. W samym mieście też jest co zwiedzać. Pozytywne wrażenie sprawia całe stare miasto z rynkiem i otaczającymi go kamienicami. W centrum miasteczka uwagę zwracają XIV-wieczny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a także XIX-wieczny ratusz, w którym dziś ma siedzibę Urząd Miasta i Gminy Świerzawa.

Rynek pracy, oferty pracy – Świerzawa

W mieście nie znajdziemy dużych firm – działają tu przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, firmy rodzinne, samozatrudnieni. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w samej miejscowości funkcjonuje 213 podmiotów gospodarki narodowej, w gminie – 664. Tylko jedna firma w mieście i łącznie 2 na terenie gminy mają status jednostek średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Małych przedsiębiorstw jest niewiele więcej – 6 w mieście i 14 w gminie. Pozostałe to mikrojednostki, niezatrudniające lub zatrudniające do 9 osób.

Gdzie zatem szukać w Świerzawie pracy? Przede wszystkim w czasie poszukiwań warto wziąć pod uwagę cały powiat złotoryjski i okoliczne miasteczka. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na kadrę w powiecie, jak informuje Barometr zawodów 2020 (badanie na zlecenie resortu pracy), pracodawcy szukają przede wszystkim masarzy i przetwórców ryb – są to profesje z największym deficytem. Niemniej braki kadrowe notuje się też między innymi w branży budowlanej, szkolnictwie i opiece zdrowotnej.

Oferty pracy w Świerzawie i powiecie złotoryjskim czekają także na samodzielnych księgowych, dostawców i kurierów, pracowników socjalnych, lakierników, kierowców autobusów oraz audiofonologów i logopedów. Zapotrzebowanie rynku pracy dotyczy różnego rodzaju specjalistów.

Z drugiej strony walka z wysokim w powiecie bezrobociem wciąż stanowi wyzwanie dla władz samorządowych. Zgodnie z informacją GUS-u, w maju 2020 r. w powiecie złotoryjskim stopa bezrobocia wynosiła 14,9%. Jest to wartość znacznie przewyższająca stopę bezrobocia w kraju (6%) i w województwie dolnośląskim (5,5%) w tym samym okresie.

Szukaj pracy w mieście