Praca Prochowice Najnowsze oferty pracy: 5

 • PZU Życie S.A.
  Bolesławiec, Nowogrodziec, Głogów, , Jawor, Bolków, Męcinka, Legnica, Chojnów, Prochowice, Lubań, Świeradów-Zdrój, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Mirsk, Złotoryja, Lubin, Ścinawa, Chocianów, Polkowice, Zgorzelec, Bogatynia, Wałbrzych, Dzierżoniów
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  2 dni
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Bolesławiec, Nowogrodziec, Głogów, , Jawor, Bolków, Męcinka, Legnica, Chojnów, Prochowice, Lubań, Świeradów-Zdrój, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Mirsk, Złotoryja, Lubin, Ścinawa, Chocianów, Polkowice, Zgorzelec, Bogatynia, Wałbrzych, Dzierżoniów
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  6 dni
  Obserwuj
 • Klient portalu Praca.pl
  Wrocław, Strzelin, Milicz, Karpacz, Sobótka, Dzierżoniów, Wałbrzych, Szklarska Poręba, Oborniki Śląskie, Lubań, Prochowice, Brzeg Dolny, Lwówek Śląski, Trzebnica, Wołów, Środa Śląska, Kłodzko, Bielawa, Oława, Oleśnica, Strzegom, Świdnica, Legnica
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / kierownik/koordynator
  pełny etat
  umowa zlecenie / kontrakt B2B
  15 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy
  Prochowice
  6 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy
  Prochowice
  7 dni
  Obserwuj

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Prochowicach

Prochowice to niewielka miejscowość znajdująca się w powiecie legnickim (województwo dolnośląskie). Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Prochowice. Miasteczko jest bardzo stare, nie brakuje w nim też ciekawych zakątków i miejsc do zwiedzania. Jak natomiast wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Oto najważniejsze informacje o miejscowości, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, kto ma największą szansę znaleźć w Prochowicach pracę, jakie są tutejsze atrakcje i czy warto brać pod uwagę to miasto w czasie rozglądania się za pracą w województwie dolnośląskim.

Prochowice (dolnośląskie) zamieszkuje niespełna 3,6 tys. osób (zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego – stan w lipcu 2020 r.). Miasteczko rozciąga się na powierzchni 9,85 kilometrów kwadratowych. Przepływa przez nie rzeka Kaczawa. Na wschód od miasteczka znajduje się dorzecze Odry, na zachód natomiast – kilka niewielkich zbiorników wodnych. Całą okolicę otaczają lasy.

Prochowice stanowią zarazem ważny węzeł komunikacyjny w regionie, podwyższając wartość inwestycyjną tych okolic. Przecinają się tu dwie drogi krajowe – nr 36 (relacja Lubin-Ostrów Wielkopolski) oraz 94 (relacja Zgorzelec-Kraków). Ponadto tuż za północną granicą miasta przebiega droga wojewódzka nr 292, a w niewielkim oddaleniu na wschód – droga wojewódzka nr 338. Prochowice cechuje więc dobra komunikacja na poziomie regionalnym i ponadregionalnym. By dostać się z miasteczka do centrum Legnicy, wystarczy pokonać trasę o długości 18 kilometrów. Do Lubina jest mniej więcej 19 kilometrów, do stolicy województwa – Wrocławia 53 kilometry, a do Trzebnicy około 60 kilometrów. Taka lokalizacja poszerza zarówno rynek pracy, jak i rynki zbytu dla lokalnych przedsiębiorców.

Na kogo czeka praca w Prochowicach? Odpowiedzi na to pytanie udziela ogólnopolska prognoza Barometr zawodów, pokazująca zapotrzebowanie firm w poszczególnych powiatach. W legnickim, do którego należą Prochowice, w 2020 r. zanotowano bardzo dużą grupę profesji deficytowych. Lokalni pracodawcy mają duży problem z zatrudnieniem na stanowiskach związanych z budownictwem, przemysłem oraz transportem.

Brakuje przede wszystkim kierowców ciężarówek, magazynierów, monterów instalacji budowlanych, robotników budowlanych i operatorów obrabiarek skrawających. Niemniej zapotrzebowanie dotyczy wielu profesji, zarówno tych wymagających wykształcenia wyższego, jak i zawodowego/ branżowego lub specjalnych uprawnień. Propozycje zatrudnienia kierowane są na przykład do architektów i urbanistów, psychologów i psychoterapeutów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, lektorów języków obcych, pracowników opieki zdrowotnej, specjalistów ds. finansowych, samodzielnych księgowych, szefów kuchni, spedytorów i logistyków, pracowników sprzedaży internetowej czy specjalistów organizacji produkcji.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że w Prochowicach oferty pracy pochodzą od małych i mikrofirm. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) na terenie miasta i gminy działa tylko jeden podmiot deklarujący zatrudnienie rzędu 50-249 pracowników. Pozostałe podmioty są małe lub to mikroprzedsiębiorstwa. Łącznie na terenie miasta Prochowice działają 433 podmioty gospodarki narodowej.

Jak wygląda sytuacja gospodarcza mieszkańców? Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy informuje, że stopa bezrobocia w powiecie legnickim w czerwcu 2020 r. wyniosła 10,0%. Jest to wartość zdecydowanie wyższa od średniej krajowej (6,1%) oraz wojewódzkiej (5,6%) dla tego samego okresu.

Walka z bezrobociem, zachęcanie mieszkańców powiatu do otwierania firm i przyciąganie inwestorów stanowią zatem ważne zadania władz samorządowych. Miasteczko stanowi również cel wycieczek. Turyści przyjeżdżają, by podziwiać średniowieczne zabytki, a wśród nich znajdujący się w Prochowicach zamek. Budowla położona nad Kaczawą robi duże wrażenie. Pochodzi z około XIV wieku, w kolejnych stuleciach była przebudowywana. Do spacerów zachęca też okalający zamek w Prochowicach park. W Prochowicach znajduje się wiele innych ciekawych zabytków, na przykład XVIII-wieczny ratusz czy stare kościoły i kamienice wokół rynku.

Miasteczko jest pełne uroku i zawsze dzieje się w nim coś ciekawego. Życie kulturalne i sportowo-rekreacyjne mieszkańców organizuje Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu. Działają tu klub piłki nożnej, klub tańca sportowego, chór i inne organizacje. W miasteczku życie toczy się spokojnie, jednak miejscowość stwarza warunki do rozwijania zainteresowań, wypoczynku i ciekawego spędzania wolnego czasu.