Praca Ćmielów

Najnowsze oferty pracy: 389

Praca w Ćmielowie

Ćmielów to mała miejscowość w powiecie ostrowieckim, przynależąca do województwa świętokrzyskiego. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy i tym samym lokalnym ośrodkiem administracyjnym. Mieści się tutaj Urząd Miasta i Gminy Ćmielów. Miasto leży nad rzeką Kamienną i uchodzącą do niej Przepaścią, na wyżynie Kielecko-Sandomierskiej. Porcelana z Ćmielowa to wizytówka miasta, znana nie tylko w Polsce, ale i Europie. Czy życie gospodarcze w gminie toczy się głównie wokół ceramiki? Czy Ćmielów to przyjazne miejsce do życia i wart uwagi kierunek urlopowy?

Ćmielów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Ćmielów liczy niecałe 3 tys. mieszkańców i zajmuje 13 kilometrów kwadratowych. Miejscowości na mapie Polski należy szukać na wschód od Kielc. Oba miasta dzieli 75,5 km. Społeczność miasta i gminy Ćmielów korzysta z miejsc pracy i usług zlokalizowanych w sąsiednich miejscowościach. Z Ćmielowa niedaleko jest do Ożarowa (11 km), Opatowa (15 km), Kunowa (20 km), Annopola (25 km). W odległości 10 km od Ćmielowa znajduje się Ostrowiec Świętokrzyski – siedziba powiatu i zarazem duży regionalny ośrodek gospodarczym, w którym działają liczne mikro- i małe firmy oraz duże zakłady pracy, na czele z hutą Ostrowiec. Ćmielów jest dobrze skomunikowany z tymi miastami, dzięki sieci dróg lokalnych – powiatowych i gminnych, drodze wojewódzkiej nr 755 relacji Ostrowiec – Zawichost, a także linii kolejowej prowadzącej ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza.

Ceramika z Ćmielowa to nie tylko tutejszy towar eksportowy, ale też magnes na turystów. Jej produkcja ma w mieście długą tradycję. Fabryka fajansu i porcelany zaczęła działać w 1790 r. Współcześnie zlokalizowane w Chodzieży i Ćmielowie zakłady porcelany są największą fabryką cienkościennej porcelany w Europie.

Będąc w mieście turystycznie, nie sposób pominąć atrakcji związanych właśnie z produkcją ceramiki. To choćby zwiedzanie jednej z fabryk, podczas którego można zobaczyć proces tworzenia porcelanowych figurek czy warsztaty ceramiczne.

Rynek pracy, oferty pracy – Ćmielów

Jak wygląda tutejszy rynek zatrudnienia? W jakich firmach dostępne są w mieście oferty pracy? Ćmielów to miejscowość, gdzie funkcjonują 224 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON na 31.07.2020 r.). Zdecydowana większość – 212 to mikrojednostki – firmy do 9 osób bądź samozatrudnieni. 11 podmiotów utrzymuje między 10 a 49 miejsc pracy, a jeden pracodawca od 250 do 999. Największym przedsiębiorstwem w mieście i gminie jest fabryka porcelany. Ćmielów i ćmielowski rynek pracy zdominował sektor prywatny, do którego należy 95,1% wszystkich podmiotów. 170 osób fizycznych prowadzi w mieście działalność gospodarczą.

Jakie branże są tu najpopularniejsze? Największa liczba podmiotów gospodarczych w lipcu zarejestrowana była w sektorze PKD: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów, wyłączając motocykle – 70. Kolejne sektory to budownictwo – 30 podmiotów i przetwórstwo przemysłowe – 25 firm. Rozwinięty jest także sektor usługowy. Ćmielów jest niedużym miastem z niezbyt rozbudowanym rynkiem pracy. Z tego względu część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie we wspomnianych sąsiednich miejscowościach. Na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie w tej okolicy? Dla osób, które przeglądają oferty pracy w województwie świętokrzyskim, dobrą wskazówką, do jakich powiatów warto zawęzić poszukiwania zatrudnienia, jest Barometr zawodów. Co roku na zlecenie resortu pracy przygotowywany jest raport i wykaz profesji deficytowych oraz nadwyżkowych.

W powiecie ostrowieckim deficyt, czyli większa liczba ofert pracy niż zarejestrowanych w urzędzie pracy przedstawicieli danego zawodu, zauważalny jest w branżach budowlanej i produkcyjnej. Brakuje także kierowców i mechaników z różnymi uprawnieniami, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki oraz elektryków, elektromechaników i elektromonterów. O pracę w Ćmielowie lub sąsiednich miejscowościach w granicach powiatu nie powinni martwić się ponadto pracownicy opieki medycznej i branży opiekuńczej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy. Na liście znajdują się też fryzjer, lakiernik, ślusarz, piekarz, szef kuchni i kucharz. W edukacji praca w powiecie czeka na nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, a młodzi ludzie mogą zatrudnić się od zaraz w charakterze pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, jako ankieterzy lub teleankieterzy. Trudności z podjęciem pracy w okolicach Ćmielowa mogą mieć z kolei pracownicy administracyjni i biurowi (duża nadwyżka), a także ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, specjaliści administracji publicznej oraz specjaliści technologii żywności i żywienia.

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim wynika, że w lipcu 2020 r. na terenie powiatu zarejestrowanych było 4290 osób, w tym 2292 kobiet. W mieście i gminie Ćmielów liczba bezrobotnych wynosiła 327 (w tym 177 kobiet). Stopa bezrobocia w powiecie była równa 11,6%. To wartość wyższa zarówno w porównaniu do stopy bezrobocia w woj. świętokrzyskim (8,6%), jak i w kraju (6,1%).

Szukaj pracy w mieście