Oferty Tygodnia

Praca Starachowice Najnowsze oferty pracy: 73

Praca w Starachowicach

Starachowice to trzecie (po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim) miasto województwa świętokrzyskiego, siedziba powiatu i gminy miejskiej. Rozciąga się nad rzeką Kamienną, na pograniczu Przedgórza Iłżeckiego i Gór Świętokrzyskich. Miejscowość ma przemysłową historię i takież tradycje, także współcześnie przemysł jest głównym motorem napędowym lokalnej gospodarki. Co przyciąga do miasta inwestorów i przedsiębiorców? Czy jest ono przyjaznym miejscem do życia? Oto garść informacji istotnych dla osób, które interesują aktualne oferty pracy w Starachowicach.

Starachowice – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Zacznijmy od podstawowych danych charakteryzujących Starachowice: liczba mieszkańców wynosi ponad 48 tys., powierzchnia miasta zajmuje 31,82 km². Obowiązują tutaj kody pocztowe od 27-200 do 27-206, a numer kierunkowy to 41. Zarejestrowane w Starachowicach auta można rozpoznać po oznaczeniu na tablicach – TST.

Miasto jest dobrze skomunikowane dzięki połączeniom kolejowym i drogowym. Miejscowość przecina linia kolejowa, a dzięki bliskości Skarżyska-Kamiennej z dużym węzłem kolejowym łatwo dostać się do wielu polskich miast. Mieszkańcy mają do dyspozycji sieć dróg powiatowych i gminnych, które łączą Starachowice z sąsiednimi miejscowościami. Najbliższe ośrodki to m.in. Wąchock (odległość ok. 6 km), Bodzentyn (20 km), Suchedniów, Kunów oraz Skarżysko-Kamienna (ok. 20 km). Niedaleko jest także Ostrowiec Świętokrzyski – odległość między miastami wynosi 30 km. Przez Starachowice prowadzą też dwie trasy ponadregionalne: łącząca Namysłów z Rudnikiem droga krajowa nr 42 oraz droga wojewódzka nr 744, relacji Starachowice – Radom. Niedaleko od miasta biegną kolejne dwie trasy krajowe – DK nr 7 i DK nr 9. Starachowice leżą na północny wschód od Kielc, w odległości 50 km. 164 km dzielą miasto od Warszawy.

Choć w krajobrazie miasta silnie zaznaczyły się tereny przemysłowe, nie brakuje tu także miejsc rekreacji czy odpoczynku, lubianych przez mieszkańców i przyjezdnych. Na terenie miejscowości znajdują się piesze i rowerowe szlaki turystyczne, hala sportowa, stadion, pływalnia, trzy zalewy – Pasternik, Piachy i Lubianka. Można uprawiać sport, plażować czy wędkować – w Starachowicach atrakcje są liczne. Miasto może być też dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolic, jak Opactwo Rycerskie w Wąchocku, Pacanów czy Jaskinia Raj. Położenie w dolinie Rzeki Kamiennej i w otoczeniu lasów – Puszczy Iłżeckiej i Puszczy Świętokrzyskiej – to także niewątpliwy atut miasta.

Rynek pracy, oferty pracy – Starachowice

Miejscowość, jako siedziba powiatu, pełni funkcję ośrodka administracyjnego i jest gospodarczo-kulturalnym centrum regionu. Jak zostało wspomniane na wstępie, dzieje miasta są nierozerwalnie związane z przemysłem – hutnictwem, przemysłem maszynowym i ciężkim, w okolicy. W 1789 r. zbudowano tu piec hutniczy, przez lata funkcjonowały w okolicy kopalnie rudy żelaza. Na początku XX w. rozpoczęły działalność Zakłady Starachowickie, produkujące sprzęt artyleryjski i amunicję. Po wojnie w miejsce zakładu powstała Fabryka Samochodów Ciężarowych im. Feliksa Dzierżyńskiego. Mówiąc o dziejach miasta, warto też wspomnieć o Wierzbniku – dziś starówce Starachowic, a niegdyś odrębnym mieście (w latach 1624–1870 oraz 1916–1939).

Współcześnie rozwój gospodarczy powiat starachowickiego w dużej mierze bazuje na działaniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. SSE zajmuje łącznie teren 707,9814 ha i poza województwem świętokrzyskim rozciąga się także na łódzkie, opolskie, mazowieckie i lubelskie. Podstrefa Starachowice jest największa i obejmuje 169,1954 ha wyposażonych w infrastrukturę techniczną terenów inwestycyjnych. Przedsiębiorcy, którzy działają na terenie SSE, mogą liczyć na preferencyjne warunki, ulgi i zwolnienia z tytułu poniesionych nakładów inwestycyjnych albo utworzenia i utrzymania nowych miejsc pracy.

W ramach podstrefy Starachowice działa prawie 20 przedsiębiorstw, głównie z branży metalowej, ale nie tylko. Praca w Starachowicach w firmie, która otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE, możliwa jest też w branżach: motoryzacyjnej, elektrotechnicznej, poligraficznej, spożywczej, chemicznej, maszynowej i meblarskiej, a także przy produkcji wyrobów niemetalicznych i metalowych.

W Starachowice praca jest dostępna zarówno w dużych zakładach, jak i mikrofirmach. W rejestrze REGON w lipcu 2020 r. zarejestrowanych było 4692 podmiotów gospodarki narodowej. 4489 to jednostki zatrudniające do 9 osób, 148 podmiotów generuje od 10 do 49 miejsc pracy. W 49 zakładach pracuje pomiędzy 50 a 249 osób. W mieście jest także sześciu dużych pracodawców – pięciu zatrudnia między 250 a 999 osób, a jeden 1000 bądź więcej.

W powiecie starachowickim, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia pod koniec czerwca 2020 r. wynosiła 9,3%. To więcej niż średnia dla woj. świętokrzyskiego – 8,6%, jak i dla Polski – 6,1%. W czerwcu w zarejestrowanych w PUP Starachowice było około 3,7 tys. osób bezrobotnych.

PUP Starachowice

Adres: ul. Radomska 76, 27-200 Starachowice
E-mail: kist@praca.gov.pl
pup@starachowice.praca.gov.pl
Telefon: 41 27 36 201.