Praca Kunów

 • Murarz biały

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   świętokrzyskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Norwegia
  pracownik fizyczny
  4 godz.
 • .NET Developer (DutyPlan)

  KMD Poland Sp. z o.o.   świętokrzyskie    praca zdalna
  specjalista (mid)
  5 godz.

Praca w Kunowie

Kunów leży na północny wschód od Kielc, w województwie świętokrzyskim i stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej, a tym samym lokalny ośrodek administracyjny.

To niewielkie miasto, jest jednym z trzech w powiecie ostrowieckim. Czy w nim także, podobnie jak w nieodległym Ostrowcu Świętokrzyskim, rozwija się przemysł metalurgiczny? Jak wygląda profil gospodarczy Kunowa i czego mogą tu oczekiwać osoby przeglądające oferty pracy w województwie świętokrzyskim?

Kunów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Miasteczko leży w malowniczej okolicy – u podnóża Gór Świętokrzyskich, na pograniczu Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej.

Kunów zajmuje 7 kilometrów kwadratowych powierzchni i rozciąga się nad rzeką Kamienną. W mieście mieszka ok. 3 tys. osób. Obowiązujący w mieście kod pocztowy to 27-415, a numer kierunkowy – 41. Na tablicach aut zarejestrowanych w powiecie ostrowieckim znajdziemy oznaczenie TOS. Gmina miejsko-wiejska Kunów zajmuje 113,6 kilometra kwadratowego powierzchni i jest zamieszkiwana przez 9,8 tys. osób.

Kunów z Ostrowcem Świętokrzyskim, który stanowi jeden z większych ośrodków gospodarczo-kulturalnych regionu, dzieli zaledwie 8 km. Siatka połączeń drogowych i stacja kolejowa zapewniają mieszkańcom Kunowa dogodny dojazd do mniej i bardziej odległych miast. W niedalekim sąsiedztwie, poza wspomnianym Ostrowcem Świętokrzyskim, znajdują się takie miejscowości, jak Starachowice, Nowa Słupia, Opatów, Ćmielów, Wąchock, Iłża czy Bodzentyn. Przez Kunów wytyczona jest droga krajowa nr 9 – relacji Radom – Rzeszów. Dojazd do stolicy Polski wymaga pokonania 170 km, do Krakowa – 190 km, a do Kielc – 60 km.

Rynek pracy, oferty pracy – Kunów

Bezrobotni i poszukujący pracy mieszkańcy Kunowa po pomoc w aktywizacji zawodowej mogą zgłaszać się do PUP (adres: Aleja 3 Maja 36, 
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski). 

Z danych opublikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim wynika, że w lipcu 2020 r. w powiecie było 4290 osób bezrobotnych, w tym 2292 kobiet. 3557 osób znajdowało się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Największym problemem w powiecie jest długotrwałe bezrobocie (rozumiane jako pozostawanie bez pracy co najmniej przez 12 miesięcy). W takiej sytuacji było 2067 osób.

W mieście i gminie Kunów liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 453, w tym 245 kobiet. W lipcu stopa bezrobocia w powiecie osiągnęła wartość 11,6%. Była wyższa zarówno niż średnia krajowa – 6,1%, jak i wojewódzka – 8,6% (dane GUS).

W mieście działa 208 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 9 w sektorze publicznym (stan REGON na 31.07.2020 r.). Sporo, bo 75% wszystkich podmiotów, stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Najwięcej jest oczywiście jednostek mikro – samozatrudnionych i zatrudniających maksymalnie 9 osób – 192. 12 podmiotów generuje między 10 a 49 miejsc zatrudnienia. Praca w Kunowie nie jest natomiast dostępna w dużych zakładach. Najwięksi pracodawcy w mieście – jest ich czterech – zatrudniają między 50 a 249 osób. 

W Kunowie oferty pracy znaleźć można w handlu, firmach zajmujących się naprawą pojazdów – w tej sekcji PKD działa najwięcej tutejszych przedsiębiorstw. Rozwinięte są także budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa, różnorodne inne usługi, a także opieka zdrowotna i pomoc społeczna. 

Jak wynika z badania prowadzonego z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barometr zawodów, najbardziej poszukiwanymi w powiecie ostrowieckim pracownikami są dekarze i blacharze budowlani oraz pielęgniarki i położne. Te dwie grupy zawodów zostały wskazane, jako grupy z największym deficytem poszukujących pracy.

Niemniej na tym lista zawodów deficytowych się nie kończy. Zatrudnienie powinni znaleźć także pracownicy budowlani (brukarze, cieśle i stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze). Wakaty czekają także na pracowników zakładów przemysłowych (elektryków, elektromechaników i elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, masarzy i przetwórców ryb, pracowników przetwórstwa metali, robotników obróbki drewna i stolarzy). Co więcej, kandydatów do pracy potrzebują firmy transportowe (brakuje kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych) i w branży gastronomicznej (deficyt kucharzy, piekarzy, szefów kuchni). Listę grup zawodów deficytowych zamykają: biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, lakiernicy, spawacze, ślusarze.