Oferty Tygodnia

Praca Busko-Zdrój Najnowsze oferty pracy: 21

Praca w Busku-Zdroju

Busko-Zdrój na mapie Polski znajduje się w historycznej Małopolsce, w województwie świętokrzyskim, na południe od Kielc i północny wschód od Krakowa. To miasto powiatowe, pod względem ludności siódme w województwie. Czym się charakteryzuje? Co Busko-Zdrój i okolice mają do zaoferowania przedsiębiorcom oraz pracownikom? Jak się w tym mieście żyje, odpoczywa oraz czy łatwo tu o zatrudnienie?

Busko-Zdrój – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W mieście Busko-Zdrój liczba mieszkańców wynosi ponad 16 tys., a powierzchnia miejscowości obejmuje 12,28 km kwadratowych. Dojazd do tej małej miejscowości z wielu większych miast jest szybki i komfortowy. Przez Busko-Zdrój biegną drogi wojewódzkie (nr 767, 776 oraz 973) oraz droga krajowa nr 73, łącząca Warszawę, Kielce, Tarnów, Rzeszów i Przemyśl. Dojazd samochodem z Buska-Zdroju do Kielc zajmuje mniej niż godzinę (48 km), do Krakowa przemieścić się można w 1,5 godziny (ok. 88 km), a do stolicy Polski w 3 godziny (225 km). Najbliższy port lotniczy znajduje się w podkrakowskich Balicach, oddalonych o około 110 km, kolejny – Katowice-Pyrzowice – w odległości 160 km.

Uzdrowisko Busko-Zdrój to dla wielu Polaków pierwsze skojarzenie z tym miastem. I całkiem słuszne, bowiem cała gmina ma charakter uzdrowiskowy i przede wszystkim na tym opiera się lokalna gospodarka, a tradycje uzdrowiskowe regionu sięgają 1836 roku. Najcenniejsze atuty okolicy to jej walory przyrodnicze, korzystny mikroklimat, czyste powietrze, zasoby naturalne – wody mineralne i borowina. Wykorzystywana w Busku-Zdroju woda siarczkowa jest rzadko występującą wodą leczniczą. To przyciąga turystów i kuracjuszy nie tylko z Polski, ale też z Europy. W tutejszych placówkach leczy się m.in. schorzenia układu krążenia, ortopedyczne, reumatologiczne i dermatologiczne. Z pewnością jest to dobry kierunek dla osób, które chcą podreperować zdrowie, szukają spokoju i relaksu.

Zabytkowe w mieście są domy i wille z XIX oraz z początku XX w., układ urbanistyczny, zespół uzdrowiskowy oraz kościoły w Busku-Zdroju. Na uwagę zasługują także Park Zdrojowy oraz dawny zespół klasztorny Norbertanów. Atrakcje w Busku-Zdroju to także imprezy kulturalne, znane w całym regionie, odbywające się m.in. w sali Koncertowej Sanatorium Marconi.

Rynek pracy, oferty pracy – Busko-Zdrój

Na próżno szukać tu zakładów przemysłowych, wielkich fabryk. Ich brak sprzyja ekologii. Przemysł nie funkcjonuje w promieniu 50 km od miasta. Mieszkańcy sąsiednich miejscowości trudnią się przede wszystkim rolnictwem. Bezsprzecznie jednak motorem napędowym buskiej gospodarki jest sektor uzdrowiskowy. Wraz z nim rozwijają się turystyka, hotelarstwo i gastronomia, a także sieć placówek opieki zdrowotnej. Do dyspozycji turystów jest bogata baza noclegowa, wiele restauracji z różnego rodzaju kuchnią.

W mieście znajduje się 16 obiektów sanatoryjnych. To ogromny potencjał miejscowości, stale doinwestowywany. Wśród ważnych inwestycji wymienić można rewitalizację terenów parkowych w uzdrowiskowej części miasta, budowę kompleksu urządzeń uzdrowiskowych – tężni, pijalni wód, oranżerii, przebudowę stadionu sportowego oraz rozbudowę buskich szkół.

Mimo tego że w powiecie nie ma wielkich korporacji i przemysłu, zgodnie z danymi PUP w Busku-Zdroju stopa bezrobocia jest niska. W marcu 2020 r. wynosiła 3,6%. W skali województwa było to 8,0%, a w całej Polsce – 5,4%. Zastanawiając się, jakie oferty pracy Busko-Zdrój i lokalne firmy mają do zaproponowania, warto przeanalizować raporty dotyczące sytuacji na rynku pracy w Polsce i poszczególnych jej regionach. Cennym źródeł takich informacji jest powstająca co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prognoza Barometr zawodów. Dzieli ona profesje na trzy grupy: zawody deficytowe, zrównoważone oraz nadwyżkowe. Co badanie mówi o powiecie buskim?

Zawodów deficytowych wskazano 27. Wśród nich znalazło się wielu pracowników budowlanych (m.in. betoniarze i zbrojarze brukarze, stolarze, dekarze, robotnicy i pracownicy robót wykończeniowych, monterzy instalacji budowlanych), Niedobór pracowników dotyczy też branży gastronomicznej – kucharzy, szefów kuchni, kelnerów i barmanów, sektora usług – fryzjerów, kosmetyczek, przedstawicieli handlowych, fizjoterapeutów i masażystów. W powiecie brakuje także lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, a także projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD oraz samodzielnych księgowych.

Nadwyżkowych zawodów w powiecie jest z kolei 9. Taki stan rzeczy wynika głównie z prognozowanego napływu absolwentów, którzy wkraczają co roku na rynek pracy. Są to: ekonomiści, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy budownictwa, technicy mechanicy.

Reasumując, Busko-Zdrój jest malowniczo położonym, spokojnym, uzdrowiskowym miastem, w którym nie ma dużego bezrobocia, a walory przyrodnicze i czyste powietrze są doceniane nie tylko przez stałych mieszkańców, ale i tysiące kuracjuszy.

PUP Busko-Zdrój:

Adres: ul. Różana 2, 28-100 Busko-Zdrój
E-mail: pup@pupbusko.pl
Telefon: 41 370 9110 do 27; 41 378 3054; 796 949 001