Praca Opatów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 298

Praca w Opatowie

Opatów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Opatów (świętokrzyskie) to zajmujące ponad 9 kilometrów kwadratowych miasto położone na wschód od Kielc. Płynie przez nie rzeka Opatówka, a niedaleko od granic miasta znajdują się pasma Gór Świętokrzyskich: Wygiełzowskie oraz Jeleniewskie. Jako siedziba władz powiatu opatowskiego i miejsko-wiejskiej gminy, miejscowość stanowi ośrodek administracyjny, z instytucjami takimi jak Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Miasta i Gminy, czy Starostwo Powiatowe. Opatów to także centrum usługowe i handlowe o znaczeniu lokalnym. Przedstawiciele jakich zawodów bez problemu znajdą w Opatowie pracę, a kto może mieć z tym trudności? Jakie branże są najlepiej rozwinięte?

Opatów zamieszkuje ok. 6 tys. osób. Populacja miasta jednak z roku na rok maleje. W 2000 r. wynosiła ona 7,3 tys. W mieście obowiązuje kod pocztowy 27-500, numer kierunkowy (+48) 15. Tablice zarejestrowanych w mieście pojazdów rozpoznać można po oznaczeniu TOP.

Położenie bez wątpienia ma wpływ na kierunki i tempo rozwoju gospodarczego Opatowa. Tutejsze tereny inwestycyjne stanowią podstrefę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto jest również dobrze skomunikowane. Krzyżują się tu drogi o znaczeniu międzyregionalnym: DK nr 9 (relacji Radom – Rzeszów) z DK nr 72 (prowadzącą z Kielc przez Wieluń i Zamość do granicy polsko-ukraińskiej w Zosinie). Miasto daje początek drodze wojewódzkiej nr 757 do Stopnicy. Opatów od stolicy województwa dzielą 62 km, a od stolicy Polski – 207 km. W promieniu nie większym niż 30 km znajdują się miasta takie jak Ćmielów, Klimontów, Ożarów, Kunów, Łagów, Nowa Słupia czy Sandomierz, a także spory ośrodek gospodarczy z dużymi zakładami – Ostrowiec Świętokrzyski.

Rynek pracy, oferty pracy – Opatów

Okoliczne miejscowości uzupełniają opatowski rynek pracy i stanowią dla mieszkańców miasta i gminy poszerzony obszar poszukiwań zatrudnienia. W samym Opatowie zarejestrowane są 793 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON na 31 lipca 2020 r.). Spora część z nich – prawie 7% – należy do sektora publicznego. 71,6% całości stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (mikro- lub małe firmy). Nie ma w mieście ani w gminie Opatów dużych przedsiębiorstw. 9 największych pracodawców (8 z sektora publicznego i 1 z prywatnego) zatrudnia między 50 a 249 osób. Lokalny rynek zdominowały mikro- i małe firmy. Podmioty zatrudniające do 9 osób są w mieście 753, a między 10 a 49 miejsc pracy utrzymuje 31 opatowskich zakładów.

Najwięcej podmiotów trudni się handlem. Rozwinięty jest też rynek różnego rodzaju usług, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja. W mieście sporo firm działa też w branży budowlanej, transporcie i gospodarce magazynowej. Liczba podmiotów gospodarczych w mieście powoli rośnie. Dla porównania w lipcu 2018 r. w REGON wpisane były 763 podmioty. W ciągu 2 lat zwiększyła się liczba mikrojednostek, jednak nieznacznie spadła liczba małych firm.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez urząd pracy w Opatowie stopa bezrobocia w powiecie w lipcu 2020 r. wynosiła 12,8%. To wartość spora, przewyższająca zarówno średnią stopę bezrobocia wyliczoną dla Polski – 6,1%, jak i dla woj. świętokrzyskiego – 8,6%. Powiatowy Urząd Pracy w Opatowie w lipcu miał w rejestrze 2925 osób bezrobotnych, z czego 1445 kobiet. Liczba bezrobotnych jest niższa niż choćby 5 lat wcześniej – stopa bezrobocia w powiecie w lipcu 2015 wynosiła np. 19,1%, a jeszcze dwa lata wcześniej przekraczała próg 20%.

Informację, do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy w województwie świętokrzyskim i poszczególnych jego powiatach znaleźć można w Barometrze zawodów. Badanie co roku powstaje na zlecenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dzieli ono zawody na deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe względem dostępnych w danym rejonie ofert pracy. W powiecie opatowskim lista tych pierwszych profesji jest bardzo długa – obejmuje aż 44 grupy zawodów z różnych branż. Co ciekawe, zapotrzebowanie dotyczy zarówno osób z wykształceniem zawodowym i technicznym, ogólnokształcącym, jak i wyższym. Brakuje np. inżynierów chemików i chemików, logopedów i audiofonologów, nauczycieli, projektantów i administratorów baz danych, programistów, psychologów i psychoterapeutów, specjalistów administracji publicznej i wielu innych.

Zawodów nadwyżkowych jest zdecydowanie mniej. Należą do nich: ekonomista (praca w województwie świętokrzyskim – w większości powiatów – może być dla przedstawicieli tych profesji trudna do znalezienia), filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy pedagodzy oraz rolnicy i hodowcy. Miasto ma także potencjał turystyczny. Może być bazą wypadową w Góry Świętokrzyskie. W samym Opatowie atrakcje są liczne i godne uwagi. W miejscowości i najbliższej okolicy znajduje się wiele zabytków, np. klasztor oo. Bernardynów, Podziemia Opatowskie czy Kolegiata Świętego Marcina w Opatowie. Zabytkowy charakter ma też układ urbanistyczny miasta.

PUP Opatów

Adres: ul. Partyzantów 13, 27-500 Opatów
E-mail: kiop@praca.gov.pl
Telefon: (15) 86 80 300.

Szukaj pracy w mieście