Praca Kielce

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 319

Praca w Kielcach

Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego, centralny ośrodek aglomeracji kieleckiej. Dzięki położeniu w centrum Gór Świętokrzyskich miasto stało się turystyczną bazą wypadową, w której warto zatrzymać się na kilka dni. W Kielcach i okolicy rośnie w siłę też sektor usług dla zdrowia. Na urlopowiczów i kuracjuszy czekają tu nie tylko hotele oferujące usługi na wysokim poziomie i różnorodne restauracje, ale też obiekty kulturalne, muzea, galerie. W mieście zachowało się też wiele ciekawych zabytków. Wśród nich Dawny Pałac Biskupów Krakowskich wybudowany w latach 1637-1644, Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, Kościoły: św. Wojciecha i Trójcy Świętej, pałacyk Zielińskiego i oczywiście kielecki rynek. Nie sposób też pominąć podczas zwiedzania ulicy Henryka Sienkiewicza.

 

Kielce, woj. świętokrzyskie

Kielce pełne są przedsiębiorczych mieszkańców. Liczba podejmowanych tu inicjatyw wciąż się powiększa. Położenie pomiędzy ważnymi międzynarodowymi szlakami komunikacyjnymi nadaje miastu charakter typowej strefy inwestycyjnej. Warto więc sprawdzić, na jakich specjalistów jest zapotrzebowanie na kieleckim rynku pracy. Kto może tutaj rozwijać karierę zawodową lub prowadzić intratny biznes? W jakich branżach czeka praca?

Kielce – położenie geograficzne, liczba mieszkańców, komunikacja

Kielce na mapie Polski znajdują się w środkowo-wschodniej części. Miasto położone jest w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Lokalizację można określić jako dogodną pod względem inwestycyjnym. Miasto leży między dwoma międzynarodowymi korytarzami transportowymi, które łączą wschód i zachód Europy – drogami A2 i A4. W niedalekiej odległości znajduje się też droga A1 – korytarz łączący północ z południem. Dojazd do innych większych aglomeracji jest szybki i łatwy. Kielce z Krakowem dzieli 118 km, z Częstochową 134, a z Łodzią 155 km. Podróż do stolicy trasą S7 zajmuje nieco ponad 2 godziny – miasta dzieli 181 km.

Rozbudowywana jest też infrastruktura miejska. Głównie dzięki pozyskanym funduszom unijnym modernizuje się kieleckie ulice i gminne drogi, w mieście jeżdżą nowe, ekologiczne autobusy, a komunikacja publiczna jest jedną z lepiej rozwiniętych w całej Polsce. Dlatego też pracę w Kielcach podejmuje część ludności z innych ośrodków miejskich i wsi. Ze względu na mały dystans i łatwy dojazd taką możliwość mają m.in. mieszkańcy Chęcin (miasta dzieli 13 km), Morawicy (dystans 14 km), Bodzentyna (30 km), czy Skarżyska-Kamiennej (40 km).

Powierzchnia województwa świętokrzyskiego – jednego z najmniejszych w Polsce – wynosi 11,7 tys. km², z czego 109,4 km² zajmują Kielce. Liczba mieszkańców miasta to 191,4 tys. (dane GUS na koniec 2021 r.).

Kielce to miasto na prawach powiatu (powiat grodzki), znajdujące się w centralnej części województwa. Są siedzibą władz złożonego z 19 gmin powiatu kieleckiego – największego w Świętokrzyskiem.

Kielce – rynek pracy, bezrobocie, Barometr zawodów

Ośrodek gospodarczy w Kielcach jeszcze jakiś czas temu związany był z przetwórstwem oraz eksploatacją surowców mineralnych, takich jak: rudy żelaza, miedzi, ołowiu, a także marmurów i piaskowców. Obecnie dominuje tu przemysł: budowlany, maszynowy, metalurgiczny, przetwórczy oraz spożywczy. Mocno rozwinięty jest także sektor handlowy. W mieście działa kilka galerii handlowych, duża liczba małych sklepów i lokali usługowych.

O potencjale inwestycyjnym miasta świadczy także zaplecze naukowo-badawcze, które sprzyja rozwojowi nowych miejsc pracy. Kolejny istotny dla lokalnej gospodarki sektor to branża IT. O pracę w Kielcach zdecydowanie nie muszą się martwić przedstawiciele świata informatycznego.

W tej okolicy rozwija się też sektor usług outsourcingowych. Inwestorów reprezentujących BPO i SSC mają zachęcić wykwalifikowana kadra młodych absolwentów kieleckich uczelni czekająca na zatrudnienie czy też niskie koszty pracy.

Organizacja kieleckich targów, sektor kongresowo-wystawienniczy napędzają z kolei branżę hotelarską i gastronomię. Turystyka także jest mocną stroną miasta i całego województwa. Co proponują przyjezdnym Kielce? Atrakcje docenią tu zarówno rodziny z dziećmi, młodzi ludzie, jak i seniorzy. Na terenie miasta znajdują się pasma gór, rezerwat krajobrazowy Karczówka i cztery rezerwaty przyrody nieożywionej. Poza najpopularniejszą w Kielcach Kadzielnią są to Wietrznia, Ślichowice, Biesak-Białogon.

Niewątpliwy atut miasta dla inwestorów to instytucje otoczenia biznesu. Za najważniejszą z nich uchodzi Kielecki Park Technologiczny (KPT), wspierający innowacyjne i kreatywne przedsięwzięcia i oferujący dobrze zorganizowaną infrastrukturę oraz tereny inwestycyjne w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Kolejna instytucja to Centrum Obsługi Inwestora działające przy Urzędzie Miasta. COI pomaga lokalnym przedsiębiorcom, współpracuje z uczelniami i szkołami. W kontekście otoczenia biznesu warto też wspomnieć o Targach Kielce – drugim ośrodku wystawienniczym w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

W Kielcach na przedsiębiorców czekają powierzchnie biurowe w atrakcyjnych lokalizacjach i cenach przystępniejszych niż w większych polskich miastach. Rozwój nowoczesnej infrastruktury, przyjaznej dla biznesu, a także modernizacja terenów należą do obszarów wciąż doinwestowywanych przez miasto. Nowe przedsiębiorstwa, poszerzające swoje działania, przekładają się bowiem na kolejne powstające miejsca pracy w Kielcach, wyższy standard życia mieszkańców i większą konkurencyjność regionu.

124,6 tys. osób – tyle wyniosło w województwie świętokrzyskim przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS (nie wliczając przedsiębiorstw do 9 pracowników) w kwietniu 2022 r. To o 1,8% więcej niż rok wcześniej.

Które branże generują najwięcej miejsc pracy w województwie? W kwietniu 2022 r. najwięcej zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw pracowało w przemyśle (69,7 tys.; 61,1 tys. w samym przetwórstwie przemysłowym). Na drugim miejscu znalazła się sekcja: handel; naprawa pojazdów samochodowych – 21,7 tys. osób. Kolejne to:

 • budownictwo – 9,4 tys.,
 • transport i gospodarka magazynowa – 7,5 tys.,
 • administrowanie i działalność wspierająca 4,9 tys.

Analizując stopę bezrobocia rejestrowanego w województwie świętokrzyskim na przestrzeni lat, możemy dostrzec jej spadek, jednak wartość tego wskaźnika stale przewyższa tę wyliczoną dla Polski. W samych Kielcach rynek pracy jest w lepszej kondycji, a bezrobocie utrzymuje się poniżej krajowego. W styczniu 2020 r. stopa bezrobocia w kraju wynosiła 5,5%, w Kielcach o 0,3% mniej, w styczniu 2022 r. było to odpowiednio 5,5% w Polsce i 5,4% w Kielcach. Wg danych na kwiecień wskaźnik wynosi w kraju oraz w Kielcach 5,2%, w woj. świętokrzyskim – 7,0%.

Stopa bezrobocia w Polsce, woj. świetokrzyskim i Kielcach
oprac. własne na podstawie danych GUS

 

Powiaty w województwie świętokrzyskim o najniższej stopie bezrobocia (kwiecień 2022 r.):

 • powiat buski – 3,0%,
 • miasto Kielce – 5,2%,
 • powiat staszowski – 5,2%.

Powiaty w województwie świętokrzyskim o najwyższej stopie bezrobocia (kwiecień 2022 r.):

 • powiat skarżyski – 15,4%,
 • powiat opatowski – 12,0%,
 • powiat konecki – 9,4%.

 

Stolica województwa to największe i najbardziej rozwinięte gospodarczo miasto w Świętokrzyskiem, z niską stopą bezrobocia. Niemniej także tutejszy rynek pracy jest zróżnicowany. Na kogo czeka praca w Kielcach i okolicy? Stopa bezrobocia znacznie się różni w zależności od części województwa. Podobnie oferty pracy w województwie świętokrzyskim w poszczególnych branżach są bardziej lub mniej dostępne w zależności od powiatu.

Co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstaje prognoza sytuacji na rynku pracy – w skali ogólnopolskiej i w częściach kraju – Barometr zawodów. Badanie dzieli zawody na trzy grupy:

 • zawody deficytowe (liczba chętnych i wykwalifikowanych kandydatów jest mniejsza niż liczba dostępnych ofert pracy),
 • zawody nadwyżkowe (liczba kandydatów jest większa niż liczba ofert),
 • zawody zrównoważone (liczby chętnych i ofert pracy są zbliżone).

 

Jak wynika z Barometru zawodów na 2022 r., w najlepszej sytuacji zawodowej są:

 • pracownicy branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • pracownicy branży metalowej – monterzy konstrukcji metalowych, spawacze, ślusarze, pracownicy przetwórstwa metali, operatorzy obrabiarek skrawających,
 • pracownicy branży elektromaszynowej, elektronicznej, elektrycznej, motoryzacyjnej – diagności samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, inżynierowie elektrycy i energetycy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • inni pracownicy w przemyśle – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
 • pracownicy sektora usług medycznych i opiekuńczych – lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
 • pracownicy TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
 • pracownicy sektora spożywczego – cukiernicy, piekarze,
 • pracownicy księgowości – samodzielni księgowi.

 

Jak widać, lista jest dość niejednorodna. Najwięcej kandydatów potrzeba w budowlance i przemyśle. W najtrudniejszej sytuacji na kieleckim rynku pracy są z kolei ekonomiści – to zawód z dużą nadwyżką poszukujących pracy. Poza tym w grupie nadwyżkowej znaleźli się:

 • filolodzy i tłumacze,
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • pedagodzy,
 • pracownicy administracyjni i biurowi,
 • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
 • specjaliści administracji publicznej,
 • specjaliści technologii żywności i żywienia.

 

Studia Kielce – najczęściej wybierane kierunki studiów

Kielce to jedyny ośrodek akademicki w woj. świętokrzyskim. W mieście działa dziesięć szkół wyższych. Wśród nich są cieszące się uznaniem uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (z wydziałami zamiejscowymi) oraz Politechnika Świętokrzyska. Do popularnych kierunków w Kielcach zaliczają się medycyna, psychologia, prawo, informatyka, budownictwo czy ekonomia.

Rokrocznie kieleckie uczelnie opuszcza około 7 tysięcy absolwentów, którzy wkraczają na rynek pracy, zasilając kadry m.in. lokalnych przedsiębiorstw.

Praca dla studenta – Kielce

Praca dla studenta to szansa na zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń, sprawdzenie się w pracy, ale też podreperowanie budżetu. Na młodych ludzi czekają praktyki, programy stażowe i biura karier pomagające stawiać pierwsze kroki w życiu zawodowym. Praca w Kielcach dla studentów jest w zasięgu ręki.

Praca dorywcza – Kielce

Wiele osób szuka dorywczego zajęcia. Nie tylko studenci cenią sobie elastyczność zatrudnienia, która pozwala połączyć pracę z innymi obowiązkami. Pracę dorywczą znaleźć można w gastronomii, handlu, obsłudze klienta. Coraz więcej firm zleca także dorywcze prace zdalne – copywriterom, grafikom czy tłumaczom.

Kielce – średnie wynagrodzenie

Ten wskaźnik obliczany jest bez analizowania danych z przedsiębiorstw liczących do 9 pracowników, niemniej daje on obraz sytuacji pracowników. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Kielcach wynosi 5387,53 zł brutto (dane GUS na kwiecień 2022 r.). Płace w mieście są zatem niższe niż przeciętne zarobki w kraju – 6626,95 zł brutto. 

W jakich branżach można zarobić najwięcej?\

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w woj. świetokrzyskim
oprac. własne na podstawie danych GUS

Firmy Kielce

W systemie REGON na terenie miasta Kielce zarejestrowanych jest 30 268 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30 kwietnia 2022 r.), w tym 404 jednostki budżetowe. W Kielcach pracy można poszukiwać w firmach różnej wielkości. Liczba podmiotów do 9 pracowników wynosi 29 027, a z kadrą rzędu 10-49 osób – 958. Nie brakuje też większych przedsiębiorstw o rozbudowanej strukturze organizacyjnej. 240 podmiotów zatrudnia między 50 a 249 osób, 35 – od 250 do 999 pracowników. Ośmiu największych pracodawców (w tym trzech z sektora publicznego) deklaruje stan zatrudnienia od 1000 osób wzwyż.

Do największych kieleckich pracodawców należą m.in. Cersanit (branża ceramiczna i wyposażenie łazienek), Barlinek S.A. (producent podłóg z drewna), NSK Bearings Polska S.A. (producent łożysk), VIVE Textile Recycling Sp. z o.o. (recykling tekstyliów), Kolporter Sp. z o.o. (dystrybutor prasy).

Jeśli chodzi o sekcje PKD, najwięcej kieleckich podmiotów zajmuje się:

 • handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych – 7101 podmiotów,
 • działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 3919 podmiotów,
 • budownictwem – 3350 podmiotów,
 • pozostałą działalnością usługową – 2017 podmiotów.


PUP Kielce

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach
ul. Kolberga 4 
25-620 Kielce
Tel. 41 367 11 00

PUP Kielce obsługuje mieszkańców gmin: Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce ,Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk.

Miejski Urząd Pracy w Kielcach
Adres: ul. Karola Szymanowskiego 6
25-361 Kielce
tel. 41 340 60 55

Miejski Urząd Pracy uruchomiono 1 stycznia 2009 r. w odpowiedzi na potrzeby lokalnego rynku pracy. MUP Kielce obsługuje pracodawców, osoby poszukujące pracy i bezrobotnych z terenu miasta.

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach
Adres: ul. Witosa 86,
25-561 Kielce
tel. 41 364 16 00

Wojewódzki Urząd Pracy to jednostka samorządu województwa, realizująca jego zadania własne, takie jak koordynowanie regionalnej polityki rynku pracy i rozwoju zasobów ludzkich, podział środków Funduszu Pracy, prowadzenie badań i analiz rynku pracy. WUP współpracuje z powiatowym i miejskim urzędem pracy.

 

Źródła:
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa świętokrzyskiego – kwiecień 2022
Stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych
Barometr zawodów 2022
REGON kwiecień 2022
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa świętokrzyskiego – kwiecień 2022