Dobrzyń nad Wisłą jest miasteczkiem położonym – jak wskazuje nazwa – nad brzegiem największej polskiej rzeki, Wisły. Znajduje się zarazem na skraju Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.
Administracyjnie Dobrzyń nad Wisłą przynależy do województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu lipnowskiego, stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy.
Czy miasto można uznać za dobry kierunek na poszukiwanie zatrudnienia? Kto bez problemu powinien znaleźć w Dobrzyniu nad Wisłą pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami na temat tej miejscowości.
Dobrzyń nad Wisłą – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Dobrzyń nad Wisłą jest jednym trzech miast powiatu lipnowskiego – pozostałymi są Lipno (siedziba starostwa powiatowego) oraz Skępe. Odległości pomiędzy tymi ośrodkami są niewielkie. Żeby dostać się z Dobrzynia nad Wisłą do Lipna, trzeba pokonać trasę o długości około 27 kilometrów. Skępe jest oddalone o 29 kilometrów. W pobliżu Dobrzynia nad Wisłą zlokalizowane są także takie większe miejscowości jak: Płock (dystans około 27 kilometrów), Włocławek (18 kilometrów), Sierpc (35 kilometrów).
Infrastrukturę transportową miasta tworzą drogi wojewódzkie nr 562, 542, a także drogi lokalne. Niedaleko znajduje się węzeł komunikacyjny, w którym autostrada A1 i droga krajowa 91 krzyżują się z drogą krajową 61.
Dobrzyń nad Wisłą to mała miejscowość, i pod względem powierzchni, i populacji. Rozciąga się na terenie o wielkości 5,45 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje ją 2,1 tys. osób.
Do miasta są przypisane:
- numer kierunkowy (+48) 54,
- kod pocztowy 87-610,
- oznaczenie rejestracji pojazdów CLI.
Znajduje się tu siedziba władz samorządowych:
- Urząd Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą
Adres: ul. Królowej Jadwigi 1, 87-610 Dobrzyń nad Wisłą
Telefon: 54 253 05 00
Bezrobotni i poszukujący wsparcia w kwestiach zawodowych mieszkańcy tej miejscowości mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Lipnie:
- PUP Lipno
Adres: ul. Stefana Okrzei 7, 87-600 Lipno
Telefon: 54 288 67 00
Okolice miasta są malownicze, bardzo atrakcyjne turystycznie. Ciekawe miejsca można znaleźć także w samym Dobrzyniu nad Wisłą. Po sięgających średniowiecza dziejach miasta nie zachowało się wiele zabytków, warto jednak zwrócić uwagę na kościół Wniebowzięcia NMP i przylegający do niego klasztor. W Dobrzyniu nad Wisłą mieści się też obserwatorium astronomiczne (wzniesione w ramach projektu Astrobaza Kopernik).
Rynek pracy, oferty pracy – Dobrzyń nad Wisłą
Miasteczko tworzy niewielki ośrodek handlowo-usługowy nastawiony przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb mieszkańców miasta i gminy. Rozwija się tu także przemysł. W Dobrzyniu nad Wisłą działają producenci między innymi mebli, okien PCV, opakowań.
Zgodnie z REGON (stan rejestru na koniec lutego 2021 r., źródło: Główny Urząd Statystyczny) w miejscowości funkcjonuje 171 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 162 mikro, zatrudniające maksymalnie 9 osób, 8 małych, tworzących od 10 do 49 miejsc pracy i 1 średnie, o stanie zatrudnienia rzędu 50-249 pracowników.
Najwięcej jest w miasteczku:
- sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – łącznie 36 jednostek gospodarczych,
- przedsiębiorstw budowlanych – 30,
- punktów usługowych, zajmujących się na przykład naprawą sprzętu domowego komputerów – 22.
Powiat lipnowski jest powiatem o najwyższym poziomie bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim. W lutym 2021 r. wg GUS stopa bezrobocia w powiecie była na poziomie 16,8%, znacząco więc przewyższała nie tylko średnią wojewódzką – 9,3%, jak i krajową – 6,5%.
Wysokie bezrobocie nie oznacza jednak, że w Dobrzyniu nad Wisłą i powiecie lipnowskim nie ma ofert pracy. Dlatego szukanie zatrudnienia warto zacząć od oceny zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy. Pomóc w niej może Barometr zawodów, badanie wykonywane każdego roku z inicjatywy resortu pracy. Zgodnie z nim w 2021 r. w powiecie lipnowskim notuje się deficyt kandydatów do kadry z licznych branż. Poszukiwani są między innymi:
- z branży IT – analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi,
- z budowlanki – brukarze, inspektorzy nadzoru budowlanego, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
- z branży beauty – fryzjerzy,
- z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
- z różnego rodzaju produkcji przemysłowej – operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
- z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – lekarze, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne,
- z oświaty – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych,
- z innych branż – pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, samodzielni księgowi.
W powiecie wskazano także kilka profesji nadwyżkowych. Zbyt duża konkurencja w czasie rekrutacji lub brak ofert mogą być problemem dla szukających tutaj pracy: cukierników, ekonomistów, krawców i pracowników produkcji odzieży, rolników i hodowców, szefów kuchni, techników informatyków.