Praca Lubień Kujawski

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 249

Praca w Lubieniu Kujawskim

Lubień Kujawski znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. Miasteczko stanowi lokalny ośrodek administracyjny jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Kto ma spore szanse na znalezienie w Lubieniu Kujawskim pracy? Zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką miasta.

Lubień Kujawski – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Lubień Kujawski to małe miasto w powiecie włocławskim. Do powiatu należą także takie ośrodki miejskie jak Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska i Lubraniec. Włocławek – siedziba starostwa powiatowego – nie należy do powiatu włocławskiego, lecz ma status miasta na prawach powiatu. 

Odległość między Lubieniem Kujawskim a poszczególnymi miastami oraz stolicą powiatu wynosi:

  • Włocławek – 28 kilometrów, 
  • Kowal – 14 kilometrów, 
  • Brześć Kujawski – 32 kilometry, 
  • Chodecz – 9 kilometrów, 
  • Izbica Kujawska – 29 kilometrów, 
  • Lubraniec – 30 kilometrów. 

Bliskość miast w powiecie znacząco poszerza lokalny rynek pracy. Ułatwieniem w podejmowaniu zatrudnienia poza miejscem zamieszkania jest też dobrze rozwinięta sieć dróg tej okolicy. Przez Lubień Kujawski wiedzie droga krajowa nr 91, a kilka kilometrów za wschodnią granicą miasta przebiega autostrada A1. Gęsta jest tu także sieć dróg powiatowych i gminnych. 

Inne miasta zlokalizowane niedaleko Lubienia Kujawskiego to na przykład Płock, Kutno, Łęczyca, Konin, a nieco dalej Inowrocław, Toruń i Łódź. 

Lubień Kujawski to małe miasto. Jego powierzchnia wynosi 2,31 kilometra kwadratowego, a populacja – 1,4 tys. osób. Obowiązują w nim numer kierunkowy (+48) 54, kod pocztowy 87-840. Samochody z powiatu włocławskiego można rozpoznać po oznaczeniu CWL na tablicach rejestracyjnych. 

Lubień Kujawski ma wielowiekową historię – został założony już w średniowieczu. Do czasów współczesnych nie zachowało się wiele zabytków, warto jednak zwrócić uwagę na XIX-wieczny neoromański kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz zabytkową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej z początków XX wieku (w dawnej szkole). 

Miasto znajduje się w okolicy o wysokich walorach przyrodniczych, w sąsiedztwie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się nad Jeziorem Lubieńskim w gminie o charakterze typowo wiejskim. Nie jest to miejscowość turystyczna, niemniej te strony zachęcają do wycieczek krajoznawczych, sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. 

Rynek pracy, oferty pracy – Lubień Kujawski

Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec marca 2021 r.) w Lubieniu Kujawskim funkcjonuje łącznie 159 podmiotów gospodarki narodowej. Są to 148 mikrojednostki zatrudniające do 9 pracowników, 9 małych podmiotów tworzących od 10 do 49 miejsc pracy, a także 2 jednostki średniej wielkości, o stanie zatrudnienia rzędu 50-249 osób. W mieście nie ma dużych zakładów pracy. 

Rynek pracy w mieście jest niewielki, dlatego szukając posady, warto brać pod uwagę także okoliczne miejscowość. Rozglądanie się za etatemw tej części województwa warto zacząć też od sprawdzenia zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy. Pomocą będzie w tym zakresie badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z nim w 2021 r. w powiecie włocławskim najbardziej brakuje wykwalifikowanych i gotowych do podjęcia zatrudnienia: lekarzy, pielęgniarek i położnych. Lista profesji deficytowych jest jednak dłuższa, są na niej między innymi:

  • z branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, technicy informatycy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, 
  • z branży finansowej – samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, 
  • z różnego rodzaju usług – fizjoterapeuci i masażyści, floryści, fryzjerzy, kosmetyczki, logopedzi i audiofonolodzy, opiekunki dziecięce, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, prawnicy, weterynarze. 

Warto zapoznać się z pełną prognozą zapotrzebowania na rynku pracy dla powiatu włocławskiego. Warto także zwrócić uwagę na nadwyżkę poszukujących pracy. W 2021 r. trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć między innymi ceramicy przemysłowi, fotografowie, ogrodnicy i sadownicy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy administracyjni i biurowi czy pedagodzy.