Praca Chodecz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 333

Praca w Chodczu

Chodecz to miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie włocławskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny – siedzibę miejsko-wiejskiej gminy.

Miasteczko leży w malowniczej okolicy, nad Jeziorem Kromszewickim – nad którym znajduje się też plaża miejska. Nieco dalej, na południe od miasta, znajduje się Jezioro Chodeckie. Gmina Chodecz ma charakter w przeważającej mierze wiejski – miasto otaczają rozległe pola uprawne. Stosunkowo stąd blisko do lasów Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. 

Chodecz to niewielkie, spokojne miasto stwarzające dobre warunki do życia. Czy trudno o znalezienie tutaj pracy? Kto w szczególności powinien zwrócić uwagę na tę miejscowość, przeglądając oferty pracy w województwie kujawsko-pomorskim? Zapoznaj się z garścią podstawowych społeczno-gospodarczych informacji dotyczących Chodcza i powiatu włocławskiego. 

Chodecz – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Chodecz jest niedużym miastem, i pod względem populacji, i powierzchni. Rozciąga się na terenie o wielkości 1,39 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Chodcza wynosi z kolei 1,9 tys. osób. W miejscowości obowiązują numer kierunkowy (+48) 54 i kod pocztowy 87-860. Tutejsze samochody mają oznaczenie CWL na tablicach rejestracyjnych. 

Chodecz to jedno z 6 miast powiatu włocławskiego, pozostałymi są: Kowal, Brześć Kujawski, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski oraz Lubraniec. Siedzibą starostwa powiatowego jest – nienależący do powiatu – Włocławek. 

Wszystkie miasta w powiecie włocławskim dzielą stosunkowo małe odległości. Kowal jest oddalony od Chodcza o 18 kilometrów, Izbica Kujawska – 19 kilometrów, Lubień Kujawski – 10 kilometrów, a Lubraniec – 22 kilometry. Żeby dostać się z Chodcza do Włocławka, trzeba pokonać trasę o długości około 30 kilometrów. 

Jest to bardzo stara miejscowość, której dzieje sięgają średniowiecza. Chodecz uzyskał prawa miejskie w 1442 roku. W kolejnych wiekach kilkakrotnie je tracił, by ostatecznie uzyskać status miasta w 1921 roku. Do czasów współczesnych nie zachowało się wiele zabytków, warto jednak zwrócić uwagę na XIX-wieczny, neogotycki kościół św. Dominika. W Chodczu działają Dom Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

W okolicy Chodcza znajdują się też Gostynin, Kutno, Konin, nieco dalej Płock, Inowrocław, Łódź i Toruń. Chodecz i Warszawę dzieli odległość około 140 kilometrów. Na infrastrukturę transportową Chodcza składa się droga wojewódzka nr 269 oraz trasy lokalne. 

Rynek pracy, oferty pracy – Chodecz

Miasteczko stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Działają tu między innymi producenci papieru toaletowego i ręczników kuchennych, mebli, domów drewnianych, ogrodzeń, szamb betonowych i inni. 

Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2021 r.) w mieście Chodecz działają 234 podmioty gospodarki narodowej:

  • 220 mikrojednostki tworzące do 9 miejsc pracy,  
  • 11 małych jednostek tworzących od 10 do 49 miejsc pracy, 
  • 3 średnie jednostki tworzące od 50 do 249 miejsc pracy.

W mieście nie ma dużych firm. Przedsiębiorstw o rozbudowanych strukturach organizacyjnych nie ma także na terenie wiejskim gminy Chodecz. 

Najwięcej chodeckich jednostek gospodarczych to:

  • sklepy, hurtownie lub punkty naprawy pojazdów – stanowią aż 36,8% wszystkich podmiotów, 
  • przedsiębiorstwa budowlane – 12,4%
  • zakłady przemysłowe – 8,1%. 

Miasto i gmina tworzą niewielki i dość jednorodny rynek pracy, dlatego szukając zatrudnienia w tej okolicy, warto brać pod uwagę większy obszar, np. cały powiat, Włocławek i inne pobliskie miejscowości. 

Kogo poszukują tutejsi pracodawcy? Zgodnie z corocznym, ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów w 2021 r. w powiecie włocławskim największy deficyt dotyczy kandydatów do pracy w opiece zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek i położnych. Lista profesji deficytowych jest jednak o wiele dłuższa. Braki kadrowe zgłaszano także między innymi w branżach:

  • IT (pracownicy: administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, technicy informatycy, graficy komputerowi), 
  • finansowej (pracownicy: samodzielni księgowi, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości), 
  • produkcji przemysłowej, motoryzacji (pracownicy: blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki). 

Warto zapoznać się z pełną listą profesji deficytowych, a także listą zawodów nadwyżkowych – mogą być one cenną wskazówką pomagającą ocenić swoje szanse na pracę w powiecie włocławskim. 

Szukaj pracy w mieście